Lütfen bu yazıyı okumayın!

Lütfen bu yazıyı okumayın!

Bu yazı korkusuz bir hukuk mücadelesi sonucunda oluşan “ŞEREFLİ” bir işten atılma hikâyesidir.

Değerli okurlarım, öncelikle yazılarımın rekor seviyede okuyucu bulması hem beni hem de sitemize olan yoğun ilginizi göstermektedir. Daha önce UTED başkanı olarak 1991 yılından itibaren aylık olarak çıkarttığımız Derneğimizin adı ile tanınan UTED dergi de her ay Gündem yazılarımla sektöre sesleniyordum.

THY’den resen emekli edilmem sonucunda UTED başkanlığını da bırakmak istedim. Gerçekleri, korkusuzca yazma özelliğimin, benle aynı yönetimi paylaşan meslektaşlarımı zor durumda bırakacağını düşündüm ve sesimi rahatça duyuracağım, kimseye zararımın dokunmayacağı bu sitede yazmaya başladım. Çünkü bu site Sivil Havacılık Camiasının özgür platformudur ve öylede kalacağını düşünüyorum.

Hepinizin bildiği üzere Gelir Vergisi Kanunun 29/2 maddesi Gelir Vergisinden muaf tutulması gereken meslekleri yazar. Bu kanun incelendiğinde Havacılık mesleğinde çalışan Pilot ve makinistlerin( yeni tabiri ile Teknisyen) iş tazminatlarının vergisiz olması gerektiğine hükmeder..

Maalesef bu kanun, Maliye Bakanlığı tarafından farklı bir şekilde yorumlanmış ve Maliye bakanlığının Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ ile ilgili Kanun farklı uygulanarak Sivil Havacılık Sektöründe farklı farklı uygulamalara yol açmıştır. Daha doğrusu THY yanlış uygulamıştır.

Kanunu yorumladığımda, Maliye Bakanlığının tebliği ile örtüşmediğini gördüm. 12 sene önce bu Kanun maddesi ile Maliye Bakanlığının yönetmeliğinin farklı olduğunu iddia ederek Hukuki mücadeleme başladım. Öncelikle Maliye Bakanlığına yazı yazarak bu uyumsuzluğu belirttim. RED cevabı aldım. THY’nin o zamanki Yönetimine resmen başvurdum. Aba Altından Sopa gösterilerek RED edildim.( Zamanın Genel Müdür Yardımcısı Vural Akgün tarafından) THY aleyhine dava acarsam işten atılacağım söylendi. Emekliliğim dolmamış olduğundan korkarak vazgeçtim.

THY de yeni bir dönem başladı. Sayın Abdurrahman Gündoğdu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak atandı. Rafa kaldırdığım bu davayı ona ilettim. Uzun, uzun konuştuk. Desteklediğini ve her türlü yardıma açık olduğunu söyledi. Sonra Gündem yaratmak için destek turlarına başladım. THY Yönetim Kurulu üyesi Sayın Hamdi Topçu ile görüştüm. “Olabilir” dedi. Sayın Gündoğdu, THY Personel Başkanı Sayın Tuncer Tüzmen’le görüşme yapmamı istedi. Tüzmen’le görüştük.

Sayın Tüzmen bana, Kanunu ve Maliye Bakanlığının Yönetmeliğini THY’nin doğru olarak uyguladığını, Özel Havayolu Şirketlerinin Teknisyenlerinin İş tazminatlarına Vergisiz uygulamak için onları uçucu personel olarak göstererek maliyeyi kandırdıklarını iletti. İtiraz ettim. Bu görüşmede THY’nin Uçak Bakım Başkanı Sayın ESER, Hat Bakım Müdürü Sayın SAĞLAM da vardı.

Bir Ülkede ayrı ayrı şirketlerde, Gelir Vergisi’nin farklı olarak uygulanamayacağını her platformda dile getirdim. THY Teknisyeninin BRÜT, diğer Özel Havayolu şirketlerindeki,Hava Kuvvetlerindeki,Türk Hava Kurumundaki Uçak Teknisyenlerinin NET maaş uygulaması içerisinde olduklarını ilettim.

Hava İş Sendikasına başvurdum. Anlattım. “Olmaz” dediler. THY Yönetimiyle aynı görüşte olduklarını belirttiler. Yardım etmediler.Yılmadım ve THY’nin Yönetim Kuruluna tekrar bir yazı yazarak haklı gerekçelerimizi tekrar sundum ve kabul edilmediği takdirde Mahkeme kanalıyla hakkımızı arayacağımızı bildirdim. Cevap verilmedi ve HUKUKİ MÜCADELE başladı.

Avukatımız vasıtasıyla THY’nin bağlı olduğu Ulaştırma Vergi Dairesi aleyhine dava açtım. Bu dava takriben 12 ay sonra lehime sonuçlandı. Mahkeme benle aynı görüşü savunuyordu. Davaya Maliye, Bölge İdare mahkemesi nezdinde itiraz etti yani temyize gitti.

İSTANBUL BÖLGE İDARE MAHKEMESİ( üst mahkeme) konuyu tartıştı, Maliyeden ve benden tekrar savunma aldı. Ve sonuca vardı. HAKLIYDIM…

Bu arada ben THY’ye karşı YÜRÜTMEYİ DURDURMA ve geriye dönük 5 senelik vergi borcunu Maliyenin tarafıma ödemesini istedim ve uygulanmasını bekledim. 5 sene geriye dönük alma talebim konusunda ve yürütmenin durdurulma kararına DANIŞTAY katında itiraz etti. Ancak THY Mahkemenin bu kararına istemeksizin uymak zorunda kaldı. 2005 MAYIS ayı maaş bordromu aldığımda İŞ TAZMİNATIMDAN vergi kesilmediğini gördüm VE DANANIN KUYRUĞU KOPTU.

THY de, şahsıma ayrı bir uygulama yapılması THY ve HAVA İŞ Sendikasını rahatsız etmiş, Ücret dengelerinin alt üst olacağını düşünmüş olsalar gerek ki, 2005 Haziran ayında VERİMSİZ bulunarak tarafıma THY yönetiminden bir yazı aldım. VERİMLİ olduğumun ispatı isteniyordu. Yani savunmam isteniyor ve savunmam sonucunda Emekliliğimi istemezsem İşten atılacağım söyleniyordu.

ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERMEK(2)

Düne kadar sevdikleri ve THY’nin basın toplantılarında bile THY adına konuşturdukları SEFA İNAN tu-kaka olmuştu bir anda.

Tabiî ki, Savunmamı verdim, 30 senedir Verimli olan Şahsımın 2005 MAYIS ayında mahkeme kanalıyla aldığı maaşından sonra 2005 HAZİRAN ayında VERİMSİZLİĞE(!) TERFİ etmesinin gerçek olmadığını bunun tarafıma yapılmış haksız, adaletsiz ve etik olmayan bir uygulama olduğunu belirterek THY yönetimini Verimsizliğimi ispata davet ettim.( olmayan bir şey ispat edilemezdi)

CEVAP ALAMADIM

Sendikama başvurdum. Gerek Dernek Başkanlığını sürdürürken gerekse Tüm UÇAK TEKNİSYENLERİNİ VE BUNDAN SONRA BU MESLEĞE BAŞLIYACAK YENİ NESLİ İLGİLENDİREN BU ÖNEMLİ DAVADA sonuç alınana kadar bana, dolayısıyla UTED Başkanına destek olunması gerektiğini söyledim. Sendikamız değil beni savunmak THY’yi bu konuda KINAMADI bile. ( Hava İş Sendikası başkanına bu kınama olayını yapmasını istediğim halde)

THY’den Savunmama cevap alamamamın, yani dilekçeme cevap vermemelerinin Savunmamı uygun buldukları anlamını taşıdığını düşünürken, O meşhur Toplu İşten çıkarma ile tekrar baş başa kaldım. Beni Verimsizlikle işten çıkartmanın problem olacağını düşünen Yönetim, bu sefer yeni bir taktikle TOPLU İŞTEN çıkartmanın içinde beni değerlendirmişti.

İŞTEN ATILDIM

Kabul edip etmeme şansım olmadığından kabul edip Mahkemeye geri dönüş davası açtım. KAZANDIM. ( Beni, Geriye alacaklarına Trilyonlarca tazminat ödemeyi yeğlerler sanıyorum) üstelik bu DAVA O KADAR KOLAY BİR DAVA İDİ Kİ, Avukatıma bile davayı takip ettirmeden kendi savunmamı kendim yaptım.( Avukatlık ücreti ödemedim(!) )

Bu arada, DANIŞTAY 4.DAİRE BAŞKANLIĞI, İSTANBUL 9. İŞ MAHKEMESİNİN LEYHİMDE KARAR VERDİĞİ 5 YIL GERİYE DÖNÜK DAVAMI, MALİYE BAKANLIĞININ İTİRAZINA YANİ, TEMYİZE GİTMESİNE RAĞMEN KABUL EDEREK ONADI. Gerekçeli karar yayınlandı Ve Maliye Bakanlığı uyarıldı.

BEN ALNIMIN AKIYLA, BU MÜCADELEDEN BAŞARILI BİR ŞEKİLDE AYRILDIM. ŞİMDİ YÜZLERCE UÇAK TEKNİSYENİ ARKADAŞIM, BENİM GİTTİĞİM YOLDAN, BENİ ÖRNEK GÖSTEREREK HAKLARINI ARIYORLAR VE THY’YE, MALİYE’YE, SENDİKAYA RAĞMEN KAZANACAKLAR. BUNA İNANIYORUM.

Sonuç olarak, Ülkemizde hakkını aramak çok zor şartlarda oluyor. Kimse yardımcı olmuyor. Birileri ödün veriyor, ama kazanç ortak oluyor. Siz ise, Kazanana kadar yediğiniz dayakla kalıyorsunuz. Bu davayı kazan senin BÜSTÜNÜ dikeriz diyenler iş gerçekleşince tek, tek ortadan kayboluyor.

Hukuka, Adalete, Vicdana inandığını iddia eden THY ve HAVA- İŞ Yönetimine sesleniyorum. Bir gün benim kazandığım bu dava neticesinde Uçak Teknisyeni arkadaşlarımı ilgili kanuna oturtturmak zorunda kalırsanız ( ki-kalacaksınız ) İKİ ELİM YAKANIZDA OLACAKTIR. Bu davada kul hakkı vardır. Kul hakkının yenmesinin ALLAH katındaki cezasını bilmeniz gerekir. Bu konuda onlardan Özür dilenmesini beklemek tabiî ki Hayal… Ama en azından,

THY YÖNETİMİNDEN, HAKSIZ REKABETİ ÖNLEYEREK THY’yi diğer Özel Havayolu Şirketlerinin uyguladıkları sistem içine soktuğum için yani Maliyeye verdikleri yanlış vergilerden kurtardığım için sadece TEŞEKKÜR bekliyorum.

NOT: Yazdığım tüm yazımın arkasındayım, belgelerle ispata hazırım. Bu yazı ve bu gerçekler açmış olduğum davanın seyrini etkilememek adına UTED dergide ve hiçbir basın-yayın organında şimdiye kadar yayınlanmamıştır. Çünkü Dava SHOW değil hizmet esaslı idi. Artık Dava bitmiştir. Tüm gerçekleri yazmak ve kamuoyuna duyurmak, gelecek neslin bu kazanımı ve şahsıma yapılanların bilinmesi gerekliliği açısından önemlidir ve bu nedenle yazılmıştır.

Bu yazının başlığına gelince, Türkiye’de yaşanan böyle gerçeklerin daha çok kitlelere ulaşması açısından ters mantık çerçevesinde mizahi anlamda düşünülmüştür…

Saygılarımla

SEFA İNAN

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.