Lufthansa’da 290 Uçuş İptal edildi

Lufthansa’da 290 Uçuş İptal edildi

Alman hava yolu şirketi Lufthansa ile Bağımsız Kabin Personeli Sendikası (UFO) arasında görüşmeler tıkandı. Bu nedenle greve devam edilecek.

19 bin çalışana yönelik, emeklilik, ek sigorta, çalışma şartlarının iyileştirilmesi gibi haklarda ve taleplerde bulunan UFO, yarın greve devam edecek. Bugün TSİ 16:00 ile 23:00 saatleri arasında greve giden Bağımsız Kabin Personeli Sendikası (UFO) grevine Frankfurt ve Düsseldorf’ta çalışan personelin katıldığı gözlendi.. Grev nedeniyle iki havalimanında 290 uçuş iptal edildi. Pazar günü hangi havalimanında greve gidileceği konusunda son anda açıklama yapılacağı belirtilirken, grevin 13 Kasım Cuma gününe kadar devam edeceği açıklandı.

Lufthansa ile Bağımsız Kabin Personeli Sendikası (UFO) arasında, iki yıldır 19 bin hostesin yaşlılık ve ‘geçiş dönemi bakımı’ adı verilen ve çalışanların işten ayrıldıktan sonra yasal emeklilik yaşı olan 63 dolara kadar geçen sürede maaşlarının bir kısmının ödenmesini öngören düzenlemelere ilişkin anlaşmazlık yaşanıyor. Bugün uçamayan yolcular başka havalimanların da gönderilmeye çalışıldı. Lufthansa ile uçacak yolcuların mutlaka yetkililerden bilgi almadan havalimanlarına gelmemesi istendi.

Yorum: İşte medeni bir ülke ve sendikalar. Lufthansa’da görüldüğü üzere bizdeki gibi tek sendika yok. Her branş ayrı sendikalarla temsil edilebiliyor. Buna rağmen Lufthansa yine kar edebiliyor. Bizim ülkemizde ise değil farklı sendikaların oluşması, işçilerin kendi özgür iradeleri ile seçtikleri sendika yönetimlerine bile tahammül edilemiyor ve işveren yapmaması gerekeni yaparak seçimlere bir şekilde müdahil oluyor.

Sefa İnan

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.