Lufthansa Group, 160 Uçağı İşletecek

Lufthansa Group, 160 Uçağı İşletecek

Lufthansa Grubu, Haziran ayı için faaliyet planlarını açıkladı. Alman havayolu grubu, bir aylık sınırlı uçuş operasyonlarının ardından ulaşım ağını yavaşça yeniden etkinleştirmeye başlamayı planlıyor.

2020’nin başlarından beri Lufthansa Grubu, küresel korona virüsü salgının etkisini hissediyor. Başlangıçta havayolu, eskiden salgının merkez üssü olan Çin’e birkaç hizmeti iptal etmek zorunda kaldı. Ancak o zamandan bu yana, durum hızla değişti ve grup uçaklarının çoğunu Avrupa’daki havaalanlarına park etmek zorunda kaldı. Hatta birkaç uçağı da erken emekliliğe ayırdı.

Uçuşlar oldukça hızlı bir şekilde arka arkaya askıya alınsa da, durumu eski haline döndürmek o kadar kolay olmayacak. Lufthansa Grubu, iki ay içinde ortadan kaybolan talebin iyileşmesinin, üç yıla kadar sürebileceğine inanıyor.

Lufthansa Grubu, 31 Mayıs’tan itibaren kurtarma uçuşlarını sona erdireceğini açıkladı. Ancak grup, bunun yerine, yeni ‘Haziran zaman çizelgesi planlarını” çalıştırmaya başlayacak. Bu da grup havayollarının toplam operasyonel uçak sayısını 80’den 160’a, yani iki katına çıkardığını görecek.

Lufthansa, bu uçakların 106 noktaya uçacağını söylüyor. Bunların büyük bir kısmın Avrupa içi uçuşlar olacağı düşünülebilir. Havayolu, Almanya’nın kilitlenmesinin hafifletilmeye başlamasıyla hava yolculuğuna ilginin arttığını belirterek uçuşlarda yaptıkları artış kararını haklı gösterdi.

Lufthansa’nın kriz öncesi boyutuna döndüğünü görmemiz, biraz zaman alacaktır. Ayrıca havayolu, şirket bünyesindeki altı Airbus A380 gibi birkaç uçağın tekrar uçmayacağını söyledi. Ek olarak, havayolunun tüm Airbus A340-600’lü filosu, en azından bir yıl boyunca uçmayacak. Bu aşamada; krizin, Lufthansa’nın yeni Boeing 777X uçağının teslimatı üzerinde ne gibi bir etkisi olacağı belli değil.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör