Lufthansa, Alman hükümeti ile anlaştı

Lufthansa, Alman hükümeti ile anlaştı

Alman basın ajansı dpa; bugün yaptığı bir haberde, ”Alman hükümeti ve Lufthansa’nın, havayolunun korona virüsü pandemisinden kaynaklanan kayıplarla başa çıkmasına yardımcı olmak için çok beklenen bir kurtarma anlaşması üzerinde anlaştıklarını” söyledi.

Anlaşmanın, Avrupa Komisyonu da dahil olmak üzere diğer bazı taraflarca hala onaylanması gerekiyor.

Lufthansa, korona virüsü salgını nedeniyle tarihinin en büyük mali kriziyle karşı karşıya. Uçaklarının yaklaşık yüzde 90’ını yerde tutan firma, bir noktada ayda yaklaşık 800 milyon avro kaybediyordu ve hükümetten de 9 milyar avroluk devlet yardımı istemek zorunda kalmıştı.

Onay süreci

Hükümetle Lufthansa yönetimi arasında varılan kararın Lufthansa’nın ilgili kurulları, devlete bağlı Ekonomi İstikrar Fonu yönetimi ve AB Komisyonu’nun da onayını alması gerekiyor. Devletin korona krizinde acil durumlarda önemli şirketlere hissedar olabilmek için oluşturduğu Ekonomi İstikrar Fonu’nun yönetiminde başta Maliye Bakanlığı olmak üzere çeşitli bakanlıklardan temsilcilikler bulunuyor.

Devletin şirkete katılımının AB kurallarına da uygun bir şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. AB kurallarına göre devletin katılımının geçici karakterde olması ve devletin normale dönüş için bir çıkış stratejisi sunması gerekiyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Lufthansa’ya yönelik kurtarma paketi müzakerelerinde “kısa süre içinde” karara varılacağı mesajını vermişti.

Hükümette hisse tartışması

Devletin şirket yönetimindeki ağırlığının boyutu hükümet içinde tartışmalara yol açmıştı. CDU’nun geniş kesimleri devlet katılımının sessizce yapılmasından yana görüş bildirmiş ve aksi takdirde bunun “kısmi devletleştirme” anlamına geleceği uyarısı yapmıştı. Koalisyon ortağı SPD ise, devlet yardımları karşılığında hükümetin Lufthansa’da daha fazla söz sahibi olması gerektiğini savunuyor.

İflas tehlikesi

Lufthansa, geçen Salı günü yaptığı açıklamada planlanan mali yardım konusunda kararın hızlı verilmesi çağrısında bulunmuş, aksi takdirde şirketin iflas tehdidiyle karşı karşıya bulunduğu mesajını vermişti.

Almanya’nın en büyük havayolları şirketi bu yıl Nisan ve Mayıs aylarında, bir önceki yıl taşınan yolcu sayısının sadece yüzde 1’ine ulaşabildi. Şirketin koronavirüs krizi nedeniyle aylık kaybının 800 milyon euroyu bulduğu belirtiliyor.

Şirket, diğer iştiraklerinin bulunduğu Avusturya, İsviçre ve Belçika’nın hükümetlerine de yardım için başvurmuştu.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments