KOTİL’DEN YİNE İDDİALI GÖRÜŞLER

KOTİL’DEN YİNE İDDİALI GÖRÜŞLER

Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili, haricinde ‘da yeni havalimanı yapılmadığını belirterek, “Üçüncü havalimanı projesi dünyadaki en dahice, akıllıca proje” dedi

6. İstanbul Finans Zirvesi’nde konuşan Kotil, hava yolculuğu olmadan ekonominin olmayacağını, dünyada GSYH’nın yüzde 3,4’ünün havacılık, dolayısıyla turizmle bağlantılı olduğunu belirterek, bu rakamın ‘de yüzde 6 civarında seyrettiğini söyledi. Dünya genelinde yüzde 4,1’lik bir artış beklenirken 20 yıl içerisinde Türkiye’de bu artışın yüzde 7 olacağını dile getiren Kotil, havacılığın diğer gelişmiş ülkelere kıyasla Türkiye’de daha önemli olduğunu dile getirdi.

Kotil, İstanbul’un en iyi 5 turizm destinasyonundan birisi olduğunu kaydederek, “New york’tan daha iyi. bunu CNN International kısa zaman önce yayınladı. Yıllık 12 milyon turist İstanbul’a geliyor. Burada Türk Dışişleri’nin başarısı gerçekten önemli. Bir günlüğüne İstanbul’a geliyorsanız vizeye ihtiyacınız yok. Uçaktan inip vizenizi birkaç dolar ödeyerek alabiliyorsunuz” diye konuştu.

Yaklaşık 300 adet çok güzel uçakları bulunduğunu dile getiren Kotil, “Network’ümüz de dünyada uluslararası destinasyon olarak en geniş Network. 40 bin çalışanımız var. Patronumuz yolcularımız. Biz yolcularımız için faaliyet gösteriyoruz” dedi.

Kotil, Türkiye’nin havacılıkta bir başarı öyküsü olduğunu belirterek, 5 milyon iç hat yolcu sayısının 48 milyona, ülke tamamında 30 milyon olan yolcu sayısının 131 milyona yükseldiğini aktardı.

“Çok başarılıyız ve bundan gurur duyuyoruz”

Almanya’da 200 milyon yolcu portföyü bulunduğunu dile getiren Kotil, sürdürülebilir bir büyüme hızına dikkate çekerek 2-3 yıl sonrasında Türkiye’ye ziyaret sayısının Almanya’daki gibi olacağını bildirdi.

Kotil, “Türk ekonomisi büyüyecek. İstanbul havayolu açısından dünyadaki en büyük merkez olacak ve turist sayısı 30 milyona ulaşacak. 30 milyon kişi demek, yılda 30 milyar dolar demek. 20 yıldan daha az sürede bu gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yapılan havaalanlarına değinen Kotil, “Türkiye haricinde‘da yeni yapılan havaalanı yok. Çok başarılıyız ve bundan gurur duyuyoruz” dedi.

Kotil, yeni yatırım yaptıklarını ve yeni uçak siparişleri verdiklerini kaydederek, sürekli yeni güzergah açtıklarını, Paris’e, Çin’e, Afrika’ya, Uzak Doğu’ya, dünyaya güvendiklerini söyledi.

“3 milyar dolarlık uçak siparişi”

Diğer tüm havayollarından daha fazla destinasyona uçtuklarını ifade eden Kotil, “Onlardan belki büyük değiliz, ama diğerlerinden daha fazla noktaya uçuyoruz. Bu gerçekten çılgınlık. Çünkü çok büyük olursa kontrolü veya parayı kaybedebilirsiniz ama bizim bunlara karşı planlarımız var. İşler kontrol altında. Bizim patronumuz müşterilerimiz. 3 milyar dolarlık uçak siparişi veriyoruz” diye konuştu.

Kotil, Afrika’da en güçlü olan havayolunun olduğunu belirterek, orta sınıfı gelişen Afrika’nın öneminden bahsetti. Genel Müdür Kotil, Somali ve Mogadişu’ya 4 yıldır uçtuklarını, burada da yoksulluğa rağmen kar ettiklerini bildirdi.

Ortadoğu’yu, bölgedeki firmalardan daha fazla kapsadıklarını dile getiren Kotil, Afrika’yı diğer havayollarından daha fazla birbirine bağladıklarını, İstanbul’dan Afrika’ya her gün 10 bin bilet sattıklarını aktardı.

“Üçüncü havalimanı dünyadaki en dahice, en akıllıca proje”

Kotil, 222 yeni uçak geleceğini belirterek, bu kadar büyürken kar da etmeleri gerektiğini, 2002’den bu yana kar elde ettiklerini, rakamların kendilerini çok memnun etmese de iyi olduğunu anlattı.

“Başarılıyız çünkü çok çalışıyoruz, günde 25 saat. Eğer doğudan batıya giderseniz günde 25 saat çalışabilirsiniz” diyen Kotil, çeşitli rakamlar verdi.

Kotil, “Üçüncü havalimanı projemizi biliyor musunuz bilmiyorum,bu dünyadaki en dahice, en akıllıca proje. 10 sene önce Ulaştırma Bakanımız bir mevzuatla vergiyi düşürdü ve Türkiye’de havayolunun büyümesi noktasında teşvik vermeye başladı. Yeni havaalanı açılınca ilk yıl 70 milyon yolcusu olacak. Hükümet 76,5 kilometrekarelik bir alanı verdi ve yılda 1 milyar dolar alacak. Akıllı bir proje” diye konuştu (Sabah)

Yorumum; Temel Kotil her zamanki gibi iddialı görüşlerine devam ediyor. Ancak unuttuğu bir konu var. O konu mevcut durumdaki Türkiye’deki istikrarsız gidiş. Umarım bu gidiş düzelir.Aksi takdirde istikrasızlık’ta en çok etkilenen sektör havacılık olacaktır. Sefa İnan

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
mafaky
4 yıl önce

Sefa Bey, T.K. galiba bahsettiğiniz o “istikrarsız gidiş”in bir miktar da olsa farkında ama açıkça telaffuz edemiyor. Şöyle ki: 3. Havalimanı (IGA) 2018 ortalarında hizmete girmesi öngörülmekte/telaffuz edilmekte… AHL, son 4-5 yıldaki artış trendine devam edecek olsa 2018 yıllarında 80 milyon üzeri yıllık yolcu kapasitesine erişecek (ha bu yolcuyu kapasite olarak kaldırır mı, kaldırmaz mı; hem terminal hem de pist kapasitesi açısından; orası ayrı bir tartışma konusu…). T.K. bu rakamı demecinde 70 milyon olarak telaffuz etmiş, eğer sürc-i lisan değil ise… O 3 Milyar Dolarlık “yeni ve güzel(!!!)” uçak siparişi herhalde şu an için “sallama”… Bu paraya mevcut liste fiyatlarıyla… Devamını oku »