Koronavirüs Çin’i durdurma girişimi mi?

Koronavirüs Çin’i durdurma girişimi mi?

Bir olay olduğunda, en çok kimin işine yarıyorsa suçlusu bence odur!

Son yaşanan olayla Çin’in ekonomisi, turizmi ve dış ticareti oldukça yara alacağa benziyor. Peki, bu durum en çok kimin işine yarayacak? Dünya ekonomisinin liderliğini Çin’e kaptırmış olan Amerika’nın. Biyolojik silah üretiminin dünyadaki enleri, kimler? Tabii ki Amerika ve İsrail.

Bir de Hongkong’ta itibarını yitiren İngiltere’nin de parmağı olduğu kanaatindeyim. ABD ve İngiltere acil durum ilan ederken Dünya Sağlık Örgütü buna ihtiyaç duymadı. Neden mi? Çünkü çok kısa bir süre sonra, Çin geçmiş tecrübeleriyle de beraber bu sorunu kökten çözmüş olacak da ondan.

Adamlar onu yiyorlarmış, bunu yiyorlarmış, bilmem ne çorbası içiyorlarmış. Bu insanların geleneğinde yüzyıllardır olan bir şey, bunu ilk defa mı yapıyorlar?

Vuhan eyaletindeki bir su kaynağındaki füze parçaları, olayın bir biyolojik savaş olduğunun kanıtları arasında gösteriliyor.

Bir de dikkatimi celbediyor, bu konu ile ilgili haberler dünyaya hangi ajanslar tarafından servis ediliyor? Servis edilen fotoğraflar Reuters kaynaklı.

Daha önce de tam da  Çin’le yakınlaştığımız dönemlerde, sahte Uygur haberlerinin Reuters kaynaklı servis edildiğine de bakacak olursak, suçlunun yılanlar ve yarasalar olmadığını anlamak hiç de zor olmayacaktır.

Bazı uzmanlara  göre bu bir grip türü değildir. Bir tür DNA paraziti olarak adlandırılan ve virüs özellikleri taşıyan, enfekte ettiği kişide DNA’ya saldıran ve yapısal değişimlere neden olmak için programlanmış yapay bir parazittir.

Bir film ve verilen mesaj

2018 yılında ABD’de çekilen VENOM (Virüs) filminin 16. dakikasında virüsün ilk taşıyıcısı “Çinli bir kadın” bir Çin pazarında “yılan” yiyor ve daha sonra Çin pazarındaki insanları öldürüyor. Çinli kadının gömleğinde ise “CORINNE” yazısı dikkat çekiyor. Senarist daha ne desin?

2020 her konuda saldırıların yoğun olacağı bir yıl gibi görünüyor.

ABD-İran savaşı, Avustralya’daki yangınlar, Elazığ-Malatya Depremi, Afganistan uçak kazası, bana bütün bunların hepsinde büyük bir oyun olduğunu düşündürtüyor!

Koronavirüsler, hayvanlardan insanlara bulaşıp hastalık oluşturmasına rağmen, ölümcül olmasının sebebi, virüsün insanlarda mutasyona uğrayarak, insandan insana bulaşması. Başlarda, virüsün hayvanlardan insanlara bulaştığı açıklanmışsa da, eldeki veriler insandan insana da bulaştığını göstermiştir.

Asya’yı etkisi altına alan koronavirüs, bütün ölümcüllüğüyle hızla yayılıyor. Şu ana kadar bir çok ülkede etken izole edildi. Virüs şimdiye kadar 12 ülkede görüldü. Japonya, Tayland, Güney Kore, ABD, Singapur, Vietnam ve Tayvan’a da yayıldığı biliniyor.

İlk kez geçtiğimiz Aralık’ta görülen virüs ‘2019 nCOV’ olarak adlandırılan bir koronavirüs.

Uzmanlara göre verilen rakamların çok daha üstünde bir bulaşma olduğu, en az 2 bin kişiye bulaştığı söyleniyor.

Hastalığın kuluçka dönemi 5-15 gün. Dolayısıyla enfekte olan bir insan 15 gün boyunca hiçbir belirti göstermeyebiliyor.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan bu virüs sebebiyle ölümler 80’i geçerken, 10 şehir karantina altında. Şu ana kadar hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğu bu eyalete bağlı Hubei şehrinden.

Bu koronavirüsler öyle böyle değil, büyük bir sülale. Yeni virüsümüz, bu büyük ailenin sadece alt gruplarından bir tanesi. Bu ailenin alt gruplarından 7 tanesi insanlarda ölümcül hastalıklara sebep oluyor.

2019 n-COV virüsünün, Vuhan’daki bir balık pazarından ortaya çıktığı, bu virüsü bazı deniz canlıları taşıyabiliyor olsa da, pazardaki diğer hayvanların ne kadar taşıyıcı olduğu da bence araştırılması gereken konulardan birisi.

SARS

Daha SARS’ın anıları çok taze. Yine koronavirüs ailesinden, akut solunum yolu sendromu(SARS), 2002 yılında yine Çin’de yaklaşık 40 bin insana bulaşmış ve 4 bin civarında insanın ölümüne sebep olmuştu.

Dolayısıyla Çin, bu tip hastalıklar konusunda tecrübe sahibi. Çok hızlı müdahale ve mücadele gücüne ve backraunduna sahipler.

SARS’lı bir insanın kalabalık ortamda öksürmesi bile hastalığa yakalanmak için yeterli oluyordu.

SARS salgınında, hastalığa yakalananların yaklaşık %10’u hayatını kaybetmişti.

MERS

MERS de yine bir koronavirüs olup, insandan insana bulaşması diğer koronavirüslere göre daha zordu. MERS sadece 3 kişinin ölümüne sebep olurken, SARS 4 bin kişiyi öldürdü.

Uzmanlara göre bu yeni virüs SARS benzeri bulgulara yol açmakla beraber, SARS kadar ciddi bir sorun teşkil etmiyor. Daha öncesinde Domuz Gribi ve Ebola için, uluslararası acil durum çağrısı yapılmasına karşın, bu yeni virüs için bu nitelikte bir karar alınmış değil.

Velhasıl-ı kelam, uzun adam dünyayı daha yaşanılmaz bir hale getirmek için her türlü silahı kullanıyor.

Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in ‘Milli Para’ çıkışıyla beraber, dünyadaki ekonomik gücünü yitirenler, can havliyle, bu güce yeniden sahip olabilmek için her yolu deniyor. Peki, Çin bu sorunlarını çözüme ulaştırdığında, nasıl bir cevap verecek, merakla bekliyorum. (Suat Hayri Sapmaz)

Geri

6
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
girişim ?

Çin ekonomik büyümesini gelişmiş ülkelere borçlu zira neredeyse bütün büyük abd,avrupa firmaları yıllardır ucuz işgücü ve vergi muafiyeti nedeniyle Çin’e yatırım yaptılar,fabrikalar açtılar onlar da kazandıkları parayla ekonomilerini büyüttüler yarın o firmalar oradan çıkarsa kim güçlü kim değil,görürüz. Çin,ticarette abd doları kullanıyor niye? İnsanını,işçisini sömüren,emperyalistlere emeğini ucuza sattıran,ortalama 20-30 dolar arası maaş veren,1 milyardan fazla nüfusunun 200 milyonu çok zengin geri kalanı fakir olan bir ülkeye gelişmiş diyebilir miyiz? Ayrıca adamların geleneğinde yılan vs yemek falan da yok. Komünist rejimin en katı olduğu zamanlarda yiyecek bulamadıkları için canlı ne varsa yemek zorunda kalmışlar ve geçmiş yıllarda bitki,hayvanlar vs den kaynaklı… Devamını oku »

Ne diyelim ki

Amerika ve İsrail dünyanın başına bela inşallah onlarında baş edemeyecekleri bir bela gelir başlarına

Ahmet

Kim takar “Prof.Dr.(!) Haydar Baş Bey’i?

venom

sefa abi kadının isminin benzemesi şans belki ama kadın daha yılanı yemeden zaten vücudunu venom ele geçirmişti. bu konuda sadece benzerlik içerdiğini söylemek gerekir fajat Çini durdurma konusunda sonuna kadar haklı olabilirsiniz.

venom

haberi sefa abinin yazdığını düşünmüştüm sonradan fark ettim. bilgilerinize arz ederim.

Orhan üstün

Adamlar ikiz kuleleri vurmak suretiyle kendi vatandaşlarini öldürdü,Ben abd nin Çin’e orkunç bir oyun oynayacağı dan adım gibi emindim .Ama kayıtlarda bu olay Korona virüsü olarak geçecek malesef.Olay şu, Yazı gelirse sen kaybedeceksin,Tura gelirse ABD kazanacak.Sen birinci sınıf A kalitel mal ve hizmet ureteceksin çöpe atılacak,ama ABD hayal üretecek bütün dünyaya satılacak.