Korona krizi Lufthansa Tekniği de Vurdu…

Korona krizi Lufthansa Tekniği de Vurdu…

 

Lufthansa Teknik’in mali açıdan oldukça iyi geçen 2019’u, halen devam etmekte olan korona virüsü pandemisi ve  küresel endüstrinin durma noktasına gelmesinden sonra bile eskiden oldukça güçlü olan bir pazarda halen etkin olmaya devam etmektedir.

Geçen yıl Alman MRO devi için hem rekor gelir hem de kazanç kaydettiği için kutlama sebebiydi. İlki % 13 artışla 6.9 milyar € (6.4 milyar $) olurken, ikincisi faiz ve vergilerden önce % 11 artışla 493 milyon € ‘ya yükseldi. 25 adet yeni müşteri sözleşmesiyle; MRO toplamda 625 sözleşmeyi, yaklaşık 4.1 milyar € değerinde tamamladı.

Bununla birlikte; korona virüsünün Çin’in ötesine yayılması, birçok filonun dünya çapında yerde tutulmasına yol açtığından, bu olayın etkisi MRO sektörü üzerinde oldukça büyük olmuştur. Lufthansa Technik, korona virüsü sebepli havacılık krizinin şirket üzerindeki etkilerinin boyutunun henüz somut bir şekilde öngörülemediğini, ancak halihazırda olan  etkinin zaten büyük olduğunu belirtti.

Lufthansa Technik’in yönetim kurulu başkanı Johannes Bussmann “Korona virüsü krizinin patlak vermesiyle hiçbir şey sadece daha birkaç hafta önce olduğu gibi değil” diyor. “Bakım endüstrisi zaten hava trafiğindeki düşüşten muzdaripti. Tam etkileri bizi büyük ölçüde geciktirerek ve bu da bir tahminin şu anda mümkün olmadığı, ancak ilk görüle etkilerin büyük olduğu anlamına geliyor.

Bussmann, endüstrinin iyileşme sağlayıp sağlayamayacağını belirleyecek birkaç faktör olduğunu söyledi. “Her şey krizin süresine ve müşterilerimizin bundan nasıl kurtulacağına bağlı” diyor ve ekliyor “Kendimizi,  her zaman işimizi teslim edebilmek için çok kapsamlı bir önlem paketi ile hazırladık”.

Bu hafta itibariyle Lufthansa Technik’in Avrupa, Orta Doğu, Asya-Pasifik ve Kuzey Amerika’yı kapsayan küresel ağı, ”istikrarlı bir seviye” olarak tanımladığı şekilde faaliyet gösteriyor. Bireysel tesislerin operasyonları , yerel hükümetlerin aldığı tedbirler sayesinde her ne kadar olumsuz etkilense de, küresel tedarik zinciri hala durumla baş edebilmektedir.

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Haci Abi
3 ay önce

Lufthansaya alimlar ne zaman ?

Luftlover
3 ay önce

Inşallah sizlerde bu vahim durumu sag salim atlatabilirsiniz