Körfez ülkelerine tek rakip THY

Körfez ülkelerine tek rakip THY

Dünyanın en büyük uçak üreticisi Boeing Başkan Yardımcısı Allen, yaptığı açıklamada Körfez bölgesindeki havayolu şirketleriyle rekabet edebilecek tek şirketin Türk Hava Yolları olduğunu dile getirdi.

Küresel Havacılık Zirvesi Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi’de gerçekleştirildi. Zirvede konuşan Boeing’in Başkan Yardımcısı Bertrand-Marc Allen, Körfez bölgesindeki havayolu şirketleriyle rekabet edebilecek tek şirketin Türk Hava Yolları (THY) olduğunu söyledi.

Körfez bölgesi havacılığın en hızlı büyüdüğü pazarlardan birisi. Dubai merkezli Emirates, Katar Havayolları, Abu Dhabi’den uçan Etihad, son yıllarda hızlı büyüyen havayolu şirketleri arasında.

Bölgedeki havacılık gelişmelerinin masaya yatırıldığı zirvede konuşan Boeing’in Başkan Yardımcısı, şunları söyledi;
“Karşılaştırmak gerekirse, THY ve Emirates’in rakamları birbirlerine yakın. Ancak Türkiye’nin en büyük gücü, 79 milyonluk nüfus. Birleşik Arap Emirlikleri’nin nüfusu ise 9 milyon. THY dışarıdan aldığı transit yolcu kadar Türkleri de uçuruyor. Körfez bölgelerinde ülkelerin nüfusları az. Bu açıdan THY bölgede hızla büyüyen havayollarının en büyük rakibi olmaya devam edecek.

THY, 284 dış hat noktasına bağlantı sağlıyor. Emirates ise 134. THY geçen yıl 1.1 milyar dolarlık rekor kâra imza attı. Emirates’in kârı ise 1.2 milyar dolar. THY’de 304, Emirates’te hepsi geniş gövdeli 249 uçak var. Önümüzdeki 5 yılda THY 220 Emirates ise 254 uçak teslim alacak.”

İstanbul Önemli Bir Aktarma Noktası

İstanbul’un çok önemli bir aktarma noktası haline geldiğine dikkat çeken Bertrand-Marc Allen, “THY, Avrupa’dan Ortadoğu’ya, Afrika’ya, oradan ABD ve Uzakdoğu’ya tek koridorlu veya geniş gövdeli uçaklarla bağlantı sağlıyor. Ama Emirates örneğin Dubai’den Katar’da Doha’ya geniş gövdeli uçakla uçmak zorunda. Çünkü tüm filosu geniş gövdeli uçaklardan oluşuyor. THY, İstanbul’un mükemmel coğrafi pozisyonunu çok iyi kullanıyor. Yeni havalimanı ile birlikte bu operasyon daha da büyüyecek.” ifadelerini kullandı.

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments