Kıdemli pilot maaşı 100 bin TL !!

Kıdemli pilot maaşı 100 bin TL !!

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY’nin bu yıl da birçok kimsenin imreneceği kadar kâr edeceğini ifade ederek, bilinirlik araştırmalarında dünyada en çok bilinen ikinci havayolu şirketinin THY olduğunu vurguladı. Ekşi, “2003’te 65 uçağımız varken şimdi 347 uçağımız var” diye konuştu.
Girişimci İşadamları Vakfı’nın İstanbul’daki etkinliğine katılan Ekşi, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz 2018’de 1 milyar 191 milyon dolar kâr ettik (esas faaliyet kârı). 2017’de 1 milyar 22 milyon dolar kâr ettik. Zaman zaman medyada ‘THY zarar ediyor’ şeklinde yazılıp çiziliyor. Bütün hava yolları Ocak, Şubat ve Mart aylarında zarar eder.
Dolayısıyla siz bu ayları baz alıp da THY’yi karalamak isterseniz bilmeyenler açısından karalayabilirsiniz. Biz bu yıl da kâr edeceğiz.”

Zarar açıklanan tek yıl

THY’nin, 2003’ten itibaren 1 yıl haricinde sürekli kâr eden bir hava yolu şirketi olduğunu anlatan Ekşi, “Sadece 2016’da zarar ettik. O yıl da Türkiye çok zorlu bir dönemden geçti. Sokaklarda bombaların patladığı, havalimanına canlı bomba saldırısının yapıldığı, darbe girişimin olduğu bir yıldı” ifadelerini kullandı.
İstanbul Havalimanı’na ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Bilal Ekşi, şunları söyledi: “Türkiye’nin İstanbul Havalimanı’na tartışmasız ihtiyacı vardı. Çünkü Atatürk Havalimanı 1.5 pistiyle artık kapasiteyi son 5 yıldır kaldıramaz durumdaydı. Kapasite yetersizliğinden dolayı kuyruklanma oluyordu.
Bu havada tur atma şeklinde oluyordu. İstanbul’a da bir havalimanı yapacaksanız şu anda yapıldığı yerden başka bu büyüklükte bir yer de yoktu.” Ekşi, Türkiye ve dünyada büyük bir pilot açığı olduğunu belirterek, “Biz her sene 700-800 civarında pilot almak zorundayız. Bunun 200’ünü kendi okulumuzda yetiştiriyoruz.
Şu anda pilot olarak işe 20-25 bin lirayla başlıyorsunuz, sonra en kıdemli olduğunuzda maaş 100 bin liraya kadar çıkıyor. Uçak teknisyenliği alanında da ihtiyaç var.
Şu an özellikle Orta Doğu ülkelerinden gelip Türkiye’deki iyi teknisyenleri kendi ülkelerine alıyor. Orada da çocuklar 3-5 bin Euro arasında maaşlar alabiliyor” dedi.

(yeni mesaj)

Geri

59
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Pilot maaşı

Şirketteki gereksiz kadrolar azaltılacağına hâlâ pilot maaşı lafı ediliyor. Günde 4 seferden az uçuş yapılan yerlerdeki İstasyon Müdürü kadroları İstasyon Şefi olarak düzenlenip bölge müdürlerine bağlanacak denmişti ama demek ki yönetimin bile gücü yetmedi buna. Düşünsenize 1500 kişilik Boeing 737 veya Airbus 320 filosunda 1 Tip Müdürü, 1 Tip Eğitim Müdürü olmak üzere 2 müdür kadrosu var, toplam 5 personeli olan, haftada 3-4 sefer yapılan yerlerde İstasyon Müdürü ve Satış Müdürü olarak 2 müdürlük kadrosu var. 5 personelin ikisi müdür. Buralardan tasarruf yapma sonra algı operasyonu ile kaptan maaşları 100 bin TL de. En kıdemli geniş gövde kaptanları ikramiyeli ayda,… Devamını oku »

37 kpt

Çok dogru yazmissiniz kesinlikle katiliyorum

Yılmaz

ne kadar aldığını çok iyi biliyoruz bordrolar önümde rahat ol

77cpt

Selamlar arkadasım doğru 100 bin alan kıdemli bir kaptan arkadas bılmıyorum nedesek yalan olur ama 40 binli maaş kadar da almıyoruz oda yanlış. Tabi ki maaşımı paylaşmayacağım lakin 77 de arkadaşlarım bilir bizde öyle bir rakam yok. Dar gövdede uçan arkadaşlarımın olabilir tabi kimsenin maaşını sormuyoruz haddimiz değil. Saygılar

AKVARYUM shef master

Bizim akvaryumdaki balıklar da ortadoguya gitmek istiyor mu acaba

77 cpt'ye

Sayın 77 kaptanım, yazıyı yazan kişi doğru yazmış. Biz dar gövdede ikramiyesiz ayda, pazar ve overtime olmadan 4x.xxx alıyoruz. 50 değil.

Teknisyen

Teknisyenler çocuk değildir Bilal bey. Yaşça sizden büyük insanlar vardır aralarında.

1990

Nasıl bir tarzdır bu..Kibir ve egonun tavan yaptığı bir faniden de anca bu tarz beklenir

husnu

adamın övündüğü şeye bak. iyi teknisyenleri ortadoğu ülkeleri alıyorlarmış. bunu diyen bir yönetici. bundan utanmak yerine bunu söyleyebiliyor. adam gibi yükselme imkanı adalet getir liyakatı getir bakalım şirkete kimse gidiyor mu? her kartal imam hatipli işi bilmez adamı MÜDÜR yaparsan adamlar tabiki gider. hadi onlar maaş için gidiyor diyelim peki PEGASUS’a giden adam niye gidiyor.? maaş mı sebep?bir daha düşün. bu adamların şirketten zerre kadar haberi yok buna eminim. ŞİMDİ SİZE SORARIM HANGI PROFESYONEL YÖNETİCİ ADAMLARIMI KAPTIRIYORUM DİYE ÖVÜNÜR? 3000 euroya ortadoğu ülkelerine giden yok bu arada. sun express zaten 3500 euro veriyor teknisyene. neden adam 3000 euroya çöle gitsin.… Devamını oku »

Yardımcı teknisyen

Bilal bey
sizde verin 3-5 bin euro da o çocuklar yurt dışına gitmesinler ülkemizde kalsınlar.
Saygılar

Teknisyen

Bilal Bey iyi pilot gerekliliği gibi iyi teknisyeninde bir gereklilik olduğunu anladığınızda iş işten geçmiş olacak.

Hayrettin

Maaşların konuşulması hiç etik değil

Bay Beyin

mığışlırın kınışılmısı hiç itik diğil. Hadi ordan!

SAW Teknik

Teknisyenleri başka şirketlere kaptırmayın o zaman. Teknik’te huzur yok hem maddi hem manevi olarak teknisyenler mutsuz. Böyle giderse CRS verecek yetkili teknisyen bulamayacaksınız.150 CS gittiyse 150 tane teknisyeni tipe yolladım yetkilecekler demekle olmuyor işte bu işler. Teknisyen bı kabin memuru gibi 2 ayda yetişmiyor. En az 5 yıl lazım. Saygılar.

Cafer

Kotu cocuk teknisyenler kalmis demek ki

Melih

Aynen adan resmen sirkette kalanlara kötüler demeye getirdi lafi.Ahahahah

Teknik

Pilotlara gelince Thy nin verdiği rakam söyle,
Teknisyenlere gelince arapların verdiği parayı söyle, kendin bile verdiğiniz komik rakamı söylemeye utanıyorsunuz diyeceğimde nerde o yüz sizlerde!

Saw teknik

Bilal bey
Sanırım turkiyedeki piyasadan habersiz anlasilan. Onur air görevsiz 16000 lira veriyor. Görevide dair edersek verdiği para zaten 3000-5000 euro arası, sun express derken zaten 2500- 3500 euro veriyor, corendon dersen 18000 lira görev olmadan veriyor, katar hava yolları ise 6000-9000 euro arası maaş veriyor. Yurtdışında almanyadaki şirket 3500- 4000 euro veriyor. Çok büyük türk hava yolları aylık 1000 euro veriyor. Yani kaçma vakti gelmiş. Iyi ve genç teknisyenler gidiyor.