Kazaya ışık tutacak gelişme! Kara kutu çözümlendi, peki ne çıktı?

Kazaya ışık tutacak gelişme! Kara kutu çözümlendi, peki ne çıktı?

 

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda, 3 kişinin yaşamını yitirdiği, onlarca kişinin yaralandığı uçak kazasına ışık tutacak “kara kutu” olarak adlandırılan CVR ve FDR’ın Almanya’da “çözümleme” işlemi tamamlandı. Peki uçakta, teknik yönden kazaya neden olabilecek “olağan dışı” bir veriye rastlandı mı? Pilotlar arasında da o anda neler konuşuldu? Bundan sonra ne yapılacak? Kazaya ilişkin ön rapor ne zaman ortaya çıkacak?

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda, 3 kişinin yaşamını yitirdiği, onlarca kişinin yaralandığı uçak kazasına ışık tutacak “kara kutu” olarak adlandırılan CVR ve FDR’ın Almanya’da “çözümleme” işlemi tamamlandı. Uçakta, teknik yönden kazaya neden olabilecek “olağan dışı” bir veriye rastlanmadığı belirtiliyor.

Pilotlar arasında da uçağın tekerleklerini piste koyuşundan, üçe bölündüğü ana kadar geçen süreçle ilgili “çok kritik ve tayin edici” bir konuşmanın bulunmadığı ifade ediliyor. Peki, bundan sonra ne yapılacak? Türk heyetin, perşembe günü yurda dönmesi bekleniyor. “Kara kutu”lardan elde edilen veriler, havacılık ve hava araçları alanlarında uzman kişilerce ayrıntılı olarak analize tabi tutulacak. Kazaya ilişkin diğer verilerle bir araya getirilecek ve “gerekçe” ortaya konulacak. Kazaya ilişkin ön rapor 1 ay, nihaii rapor en 1 yıl içinde ortaya çıkacak.

3 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ, 180 KİŞİ YARALANDI

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 5 Şubat’ta meydana gelen kazada, Pegasus Havayolları’na ait bir uçak kırıma uğradı. 177 yolcusu, 6 mürettebatı bulunan uçak, üçe bölündü. Kazada, 3 kişi yaşamını yitirdi. 180  kişi de yaralandı. Uçağın, “kara kutu” olarak adlandırılan Flight Data Recorder (FDR) ve pilotların kabin içindeki konuşmalarını kaydeden CVR’ı, çözümlenmek üzere geçen hafta Türkiye’den 3 kişi ve ABD’den bir grup uzman eşliğinde Almanya’ya gönderilmişti. CVR ve FDR’ın “çözümleme” işleminin tamamlandığı belirtiliyor.

PEKİ ‘KARA KUTU’DAN NE ÇIKTI?

Uçakta, kazaya neden olabilecek, teknik yönden “olağan dışı” bir veriye rastlanmadı. Bu durum dikkatlerin, yeniden kazanın yaşandığı dakikalardaki şiddetli rüzgara ve yağmurlu havaya ve havalimanın fiziki koşullarına çevrilmesine yol açtı. Özellikle pilotların kendi aralarında yaptıkları konuşmaların, kazanın aydınlatılmasında önemli bir yer tutabileceği belirtiliyordu. Pilotlar arasında da uçağın tekerleklerini piste koyuşundan, üçe bölündüğü ana kadar geçen süreçle ilgili “çok kritik ve tayin edici” bir konuşmanın olmadığı kaydediliyor.

HEYET ANKARA’YA DÖNECEK

Peki, bundan sonra ne yapılacak? Türk heyetin, perşembe günü Türkiye’ye dönmesi bekleniyor. “Kara kutu”lardan elde edilen veriler, havacılık ve hava araçları alanlarında uzman kişilerce ayrıntılı olarak analize tabi tutulacak. Kazaya ilişkin diğer verilerle bir araya getirilecek ve “gerekçe” ortaya konulacak. Kazaya ilişkin ön rapor 1 ay, nihai rapor en 1 yıl içinde ortaya çıkacak.( Habertürk/Olcay Aydilek)

Geri

6
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Aviatar

eeee haber neresinde bu yazının yoksa
rtük sansür koydu

Papağan

Ayni seyleri 2 kere yazıp tekrarlayınca haber daha doyurucu mu oluyor?

Akıl Mantık?

“çok kritik ve tayin edici” bir konuşmanın o esnada geçmemesinin nedeni F.O. nun koreli Kaptanın ise Türk olması, yani ana dillerinin zaten farklı olması olabilir mi mesela bi düşünün. Adamların pis dışına çıkmalarına ramak kalmışken kaptan pilot F.O ya divan edebiyatı eserini ingilizce anlatabilcek değil heralde dimi?? Uçuş okullarından mezun gül gibi gençlerimiz varken elin gevuruna tanırsanız böyle imkanları, böyle kaş yapayım derken göz çıkartırsınız işte. Hadi yargıla bakalım şimdi elin korelisini.

Kıdıklı A.

ne boş bir yorum

JAR

kesinlikle katılıyorum Türk’ün köküne kıran mı girdi kardeşim ! saçma işler insanların ölümüne mal oldu

pisi pisi

pis’i okuyunca dedim adam bu işin ehli 🙂