KAZALARIN ARDI ARKASI KESİLMİYOR…

KAZALARIN ARDI ARKASI KESİLMİYOR…

Havalimanı servislerinde deyim yerindeyse çalışanlar kelle koltukta seyahat ediyor…

İstanbul’da etkili olan yağışların da etkisi ile havalimanı servislerinin kazaları arttı.

Psikolojik olarak da çalışanlar servis araçlarını kullanmak zorunda oldukları zamanlarda stres altına girmekteler. Çalışanlar, servis yolculukları sırasında kendi emniyet kemerlerini bağlamanın yanı sıra  şoförün reflekslerini de kontrol edecek hale geldi.

PEKİ ÖNLEM ALMASI GEREKEN ÇALIŞAN MI YÖNETİM Mİ ?

Çalışanlar elbette ki emniyet tedbiri olarak kemerlerini bağlıyorlar. Ancak emniyet kemeri olası kazaları önleyici değil kaza sırasında çalışanın fazla zarar görmesini önleyici görevini yapıyor.

İşin özünde tabii ki çalışanların suçu yok. Suçlunun, servis araçları ve şoförlerinin olduğu bir gerçek. Servis araçlarının teknik kontrollerinin yanı sıra şoförün günlük araç kullanım süresi, periyodik bakım süreleri, araç yaşlarının kontrolü, lastik diş derinliliklerinin km ve yıl bazında kontrolü sağlanmalıdır.

THY servislerini kullanan şoförlerin işletmeci firma tarafından başka işlere de yollanarak yorgun hale gelmesinin önüne geçecek tedbirler alınmalıdır.

Birçok kurumda bulunan komisyonlar bu işler için toplanıyor ve kontroller sağlanıyor. Araç yaşlarının kontrolü, periyodik bakımlarının yapılıp yapılmadığı, sigorta evrakları, lastik basınç, lastiklerin diş derinliği, yapım yılı, fren balatası kontrolleri ve en önemlisi takometre kontrolleri ile sürücünün hız limitlerine ve günlük araç kullanma limitinin üstüne çıkıp çıkmadığı kontrol edilmelidir.

Random olarak havaalanı istikametinde seyir halinde de kontroller sağlanabilir.

THY yönetimi bu kadar sıklıkla yaşanan kazalar için mutlaka işletmeci firma ile toplantı yapmalı ve bizim yazdıklarımız gibi öneriler ve denetleyici sistemi kurmalıdır.  Toplantı sonrasında ilgili firma gerekli önlemleri almazsa firma değişikliğine gidileceği yetkili firmaya son kez ikaz edilmeli veya işletmeci firma değiştirilmelidir.

Aksi takdirde THY’nin adı her gün medyada araç kazaları ile anılır olacaktır.

©AirlineHaber

Geri

14
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
TEKNIK ILE TGS SERVISLERI AYRILMALI

TEKNIK ILE TGS SERVISLERI AYRILMALI AYRICA 35 GECE KART BASMA OLAYI KALKMALI

Realist

Servis şoförlerinin %90’ı günde 6 tek ya da 8 tek atıyorlar. Sabah servisinde genellikle şoförler direksiyon başında uyuyor. Günlük 500 km yapıyor. Yazık günah hem bize hem o insanlara. Acil bir çözüm uygulanması gerekli

Rumi

Siz böyle şeyler yazdıkça daha çok talimat gidiyor şeflere müdürlere ezinnnn ezinnnn diye karadeniz inadı denen bişey var kendilerini başarı göstermek için inadına düzeltmiyorlar hiçbirşeyi daha gıcık şefler ve daha sadist müdürlerle bozuk yollardan uykusuz deli şoförlere daha çok gider gelirsiniz ölüm korkusuyla bu kafayla

Karadelik

Onların Karadeniz’i batsın. Ne geldiyse bu ülkeye Karadenizliler tarafından geldi. Rumlar işte ne bekliyorsun hainlerden

Teknik

Yapsınlar bakalım nereye kadar. Onlar boyle yaptıkça bende onları oraya getirenlere destek vermicem. Vatan millet sakarya makarya umrumda da olmayacak.

rezalet

Bu kaçıncı kaza? Önlem alınması için illa birileri ölmeli mi? Gerçi ölümlü kazalar da oldu kim hesap verdi,kimse. İktidardan alışkanlıkla klasik olarak kadere bağladılar oldu,bitti. Bu ve diğer kazalar aklı başında bir ülkede olsa ne servis şirketi ne şoförler ne de thy yönetimi kalırdı ama burası Türkiye,hiç kimsenin hesap vermediği,sormadığı yer maalesef. Bu kafayla daha çokkkk kazalar olacaktır. Geçmiş olsun.

Sekan

Tepkisiz toplum. Ömürlerimizi bademleri zengin edicez diye hiç etmişiz

ziyaretci

Servisinizde ringiniz de otoparkınızda yönetimizinizde alayınızda hazır olun…Yakında!

şöförler de suçlu

Bu kazalarda şöförler de altur ve thy kadar suçlu,kendilerini zorlayan altur’a tepki versinler,sırf para için yorgun,uykusuz direksiyon sallamasınlar,can taşıyoruz desinler! Çalışanlar da ne zaman birleşip tepki verecek bizim kadar tepkisiz,neme lazımcı koyun millet olmaz,olamaz maalesef. Canın söz konusu be daha önemli ne olsun !

Qwerty

Şoförler uykusuz bu çok defa burada yazıldı yeterince dinlenemiyorlar Bazıları insanlıktan nasibini almamış ama bu hepsi için için geçerli değil çok efendi olanlarda var fakat personel olarak kaç kişi kemer takıyoruz ben bazen kemer takıyorum yanīmdaki arkadaş uzaylı görmüş gibi bana bakıyor.

İsminiz

Sözde ikili şoför uygulamasına geçildi fakat hâlâ sabah öğlen akşam aynı şoför geliyor.

boşuna

boşuna konuşuyor herkes.servis devrildiğinde herkes ölse bile dü-zel-me-ye-cek.genel anlamda yönetim değişmedikçe beklemeyin.insan olarak değil hayvandan daha aşağı,bir nevi robot gibi görüldüğümüz için düzelmez.birimiz ölür yerine başkasını alırlar.özellikleri önemli değil konuşan yürüyebilen bir canlı olsun yeter onlara göre…