KAPTAN PİLOTUN TUTUKLAMA KARARI ÜZÜNTÜ VERİCİDİR

KAPTAN PİLOTUN TUTUKLAMA KARARI ÜZÜNTÜ VERİCİDİR

 

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen 3 kişinin öldüğü uçak kazasına ilişkin adliyeye sevk edilen kaptan pilot M.A. tutuklama istemiyle hakimliğe sevk edilmiş, ardından tutuklanmıştı. Konuya ilişkin Hava-sen bildiride bulundu.

Hava-sen’in Basın Bildirisi şu şekilde;

5 Şubat 2020 günü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına inişten sonra pistten çıkan uçakta 3 yolcu yaşamını yitirmiş çok sayıda yolcu da yaralanmıştır.

Konu ile ilgili olarak FDR ve CVR kayıtları Almanya’da incelenmiş ve hazırlanacak ön rapora dayanak oluşturacak veriler elde edilmiştir.

Konu ile görevlendirilen T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezinin çalışmaları devam etmektedir. Dolayısı ile, kazaya hangi etken veya etkenlerin sebep olduğu henüz belli değildir. Kaldı ki Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatının (ICAO) kaza inceleme ile ilgili dökümanlarını imzalamış bir ülke olarak, sürecin nasıl işletilmesi gerektiği belirlenmiş ve kabul edilmiştir.

Havacılık ile ilgili hukuken ihtisas sahibi mercilerin olmaması ve uluslararası hukukun iç hukuka aktarılmaması kaptan pilotun tutuklu yargılanmasına giden sürecin önünü açmıştır. Sonuç olarak başka ülkelerde karşılaşılmayan bir karar alınmış ve seferin Kaptan Pilotunun “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmak” suçlaması ile tutuklandığı öğrenilmiştir.

Her ne kadar, savcılık ifadesindeki beyanlarından hareketle kaptan pilot hakkında tutuklama tedbirinin uygulanmış olabileceği düşünülse de somut bilimsel verilere ilişkin açık ve net bir rapor henüz ortaya konulmamışken yapılan tutuklama işleminin son derece üzücü olduğunu, bu sürecin ülkemizde çalışan yabancı pilotlar açısından da etraflıca değerlendirilmesi gerektiğini , nihai karar yüce yargıya ait olmakla beraber kaptan pilotun adli kontrol şartıyla serbest bırakılarak yargılanmasını ümit ettiğimizi belirtmekte fayda görmekteyiz.

Kamoyuna saygıyla duyururuz

HAVA-SEN Yönetim Kurulu”

Geri

9
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
KAPTAN

ADAM ZATEN TEKERLEKLİ SANDALYE DE ,KAÇACAK MI,EN FAZLA KAPAT YURT DIŞI ÇIKIŞINI SHGM KAZA KIRIM RAPORUNU BEKLE,SONRA DA 5 YILDIR YEDEK PİSTİ YAPMAYAN DAN BAŞLA ,BAŞLAYABİLİYORSAN.

At hırsızları

Haram-iş yok piyasada..

Hikmet

Haklı bir talep. Tutuksuz yargılanabilir.

El vicdan

Kaptan Pilot arkadaşımızın tedavisi ve rehabilitasyonu hapishanede sağlanabilecek mi? Psikolojik destek verilebilecek mi? Adaletten ve mahkemeden kaçacağı yok. Adli kontrol şartı ile bırakılabilir. En azından kazanın resmî ön raporu beklenmeliydi.

Bold pilot

Türk pilot tutuklanıyor, yabancı 2. Pilot tutuklanmıyor. Doğrusu her ikisinin de tutuklanmamasıdır

Havacı

Asıl üzüntü verici olan sensin Havasen

Wolf

Teşekkürler Hava sen ve airlinehaber

Havasen

Hava sen teşekkürler. Heryerdesiniz.

Doğrucu Davut

Havasen her zamanki gibi çok yumuşak!
Üzüntü vericidir ne demek kardeşim? Senin üzülmen kimin umrunda? Yanlıştır diyemiyorsun. Üzüntü vericidir diye kıvırıyorsun.