KABİNLERİNDE DUMAN OLUŞAN UÇAKLARLA İLGİLİ BİLGİLENDİRME

KABİNLERİNDE DUMAN OLUŞAN UÇAKLARLA İLGİLİ BİLGİLENDİRME

 

Son günlerde bir çok havayolu haberlerinde uçakların kabininde duman oluştuğu şikayetleri artmış durumda. Bazı havacılık magazin haber siteleri bu tür haberleri havada ecel terleri döküldü diye vererek saçmalıyor. Bu nedenle profesyonel havacılardan oluşmuş AirlineHaber sitesi olarak daha önce yazdığımız bu bilgilendirme yazımızı bir kez daha siz değerli okurlarımızın bilgisine sunma gereği duyduk.

Bakın işin aslı nedir?

Uçaklar kabin havasını motorlardan alır. Motorların, Low Pressure veya High Pressure compressor lerinden gelen havanın içine yağ karışması kaynaklı bir durum söz konusudur.

Motorlarda bozulmuş bazı seal( conta) lardan kaçan motor yağı kabine verilen hava ile karışınca yanıyor ve tabii ki kabine duman basmış oluyor. Bu zehirli bir karışım olduğundan oksijen azalıyor ve zehirlenmeye yol açıyor.

Bu durumlarda pilotun yapacağı işlem,öncelikle yolcuların maskelerini ve kendi maskelerinin kullanılmasını sağlamak olmasının yanı sıra önce uçağı 10.000 feet altına indirip motordan gelen havayı kestikten sonra en yakın meydana inmesi olacaktır.

Kısaca korkulacak bir durum söz konusu değildir.

@AirlineHaber

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Plt
5 ay önce

sefa bey zaten sizin sitenizi takip ediyoruz. Kimse onları takmıyor ve okumuyor bilginiz olsun. Yolcuları ürkütüp ne yapmak istiyorlar acaba