Kabiniçi eğlenceleri unutun, işe yaramaz! 30.000 Feet’de şarap tadımı var.

Kabiniçi eğlenceleri unutun, işe yaramaz! 30.000 Feet’de şarap tadımı var.

Kabiniçi eğlenceleri unutun, işe yaramaz! 30.000 Feet’de şarap tadımı var.

Somalier bir restoranda şaraplardan sorumlu olan ve sunumunu yapan garsondur. Degustatör’den farklı olarak sadece şarabı tatmakla kalmayıp, satın alınması, saklanması, sunumu ve ona uygun menü planlaması ile ilgili kişidir.Pek çok havayolu ikram edeceği şarap, şampanya ve diğer içecekler konusunda bilirkişilerle çalışır. Ünlü restoranlarla anlaşır. Mesela Quantas.

 

 

Avustralya Ulusal Havayolu şimdi uçaklarında tüm yolcularına yeni bir ikram sunuyor. Business ya da Ekonomi fark etmiyor, 200’ ün üzerindeki uzun uçuşta siz de şarap tadabilirsiniz.

Ödüllü Avusrtalya havayolu Qantas’ın Okyanus aşırı uçuşlarında bu işle ilgili 2.000 uzman görevlisi var. Sommalier Kabin Memurları özel bir statü. Eğitimde 3 yoğun gün geçiriyorlar, şarap testleri yapıyorlar ve sonunda 80 sorulu bir sınav var. Uzman paneli uçakta şişeleri titizlikle gözden geçiriyor. Elle seçilmiş yerel Avustralya şarapları tatmak için yolculara sunuluyor. Yarra Vadisi’nden(Avustralya)seçilen en nadide üzümlerin şarapları değerlendiriliyor.Qantas dışında şarap mahzenlerinden seçtikleri ürünleri uçakta sunmakla övünen birkaç havayolu daha var. Mesela, Emirates, Singapore Airlines ve American Airlines.

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör