Kabin Memuru Olmak İle İlgili Detaylar

Kabin Memuru Olmak İle İlgili Detaylar

Nasıl Hostes Olunur?

Kabin memurları yolcuların uçakta güvenli bir şekilde seyahat etmelerini ve onların rahatlarını sağlamakla görevlidirler. Erkek kabin memuruna host, kadın kabin memuruna da hostes denilmektedir. Hosteslik maaşlarının ne kadar olduğu da merak konusu. Türk Hava Yolları’nda personel maaşları dudak uçuklatıyor. Türkiye standartlarına göre çok iyi maaş ortalamasına sahip Türk Hava Yolları’nda yeni işe giren bir memur 2 bin 169 TL maaş alıyor.

Teknik adı Kabin Memuru. Şık üniformalar, tam donanımlı uçaklar, yurtdışı seyahatleri… Cezbedici tüm bu fırsatların yanı sıra, zorlu işe alım süreçleri de gözden kaçmamalı. Tam teşekküllü Cv, yabancı dil sınavları, 1.60 cm boy sınırı, kilo uyumu, sağlık kontrolleri, kişilik envanteri ve daha niceleri.
Hosteslik Maaşları Ne Kadardır?

Türk Hava Yolları’nda personel maaşları dudak uçuklatıyor. Türkiye standartlarına göre çok iyi maaş ortalamasına sahip Türk Hava Yolları’nda yeni işe giren bir memur 2 bin 169 TL maaş alıyor.

THY’de uzman olarak görev yapan bir çalışanın işe yeni girdiğinde maaşı 2 bin 584 TL iken, uzmanların maaş ortalaması 3.448 TL olarak ortaya çıkıyor.
Yeni işe giren teknisyenler 2 bin 974 TL ( ortalaması 5 bin 983), mühendis 3 bin 503 TL ( ortalama 5 bin 104), özel havayolu şirketlerinde işe yeni giren kabin memuru 400-500 euro arasında maaş alırken THY’de yeni işe giren bir kabin memuru 3 bin 341 ( ortalama 4 in 338), kabin amiri 4 bin 043 ( ortalama 5 bin 499), ikinci pilot 10 bin 293 ( ortalama 13 bin 169), dar gövde sorumlu kaptan pilot 15 bin 989 ( ortalama 20 bin 808) ve Airbus 340, 330 ve Boeing 777 gibi geniş gövdede görev yapan sorumlu kaptan pilot 18 bin 385 TL ( ortalama 24 bin 129) maaş alıyor.
Yılda 4 ikramiye alan personel ücretleri, kaptanlar için 70, kabin ekipleri için 80 saat üzeri uçuşlarda ekstra harcırah ve fazla mesai eklemeleriyle ücretler çok daha yukarı çıkabiliyor.

 

Gerekli detaylar

 

Hostes adayı olabilmek için hangi özelliklere sahip olunmalı?
Kabin ekibi olacak adaylar Teknik Özellikler ve Şirket Özellikleri olmak üzere iki başlık altında değerlendirilir. Boy, kilo, yabancı dil, eğitim düzeyi gibi nitelikler teknik özellikler başlığı altında değerlendirilirken, Şirket Özellikleri için adayın kişisel nitelikleri ve karakter analizi dikkate alınıyor.
Yabancı dil sınavı neden önemli?

 

Havacılık lisansı İngilizcedir ve uçuş otoriteleri bu dili şart koşmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye’de yurtdışı seferleri olmayan bir uçuş firması yok. Yolculara daha iyi hizmet verilebilmesi için dil şart. Kabin memurluğu iş tanımı sadece yolculara ikramdan ibaret değil. Gerektiğinde her türlü ihtiyaç ve sorulara cevap verebilmek için kabin ekibi şart. Can güvenliği veya acil durum müdahalelerinde yolcuları doğru yönlendirebilmek ve onlara gerektiği gibi yardımcı olabilmek için onlarla anlaşabiliyor olmalıyız. Herhangi bir yolcunun şirket hakkında veya uçuşla ilgili soracağı sorulara cevap verebilmeli. Hostesin “Size cevap veremem çünkü dilinizi bilmiyorum” deme lüksü yok.

 

Bu sınavın ağırlık derecesi neye göre belirleniyor ve puan sınırı nedir?

 

Her sınavda değişik sorular hazırlanıyor. Yazılı sınavda alınması gereken alt limit 60 puan. Adaylar yazılı sınavdan sonra aynı gün içerisinde bir de sözlü sınava giriyorlar. Sözlü sınavda elenen çok fazla aday var. Dil eğitimi alıp pratik yapabilmiş olmak çok önemli. Bu alanda kimi zaman İngiliz Dil ve Edebiyatı eğitimi almış adayların bile başarısız olduğu görülüyor. Yabancı dil grammerini bilmekten daha önemlisi konuşabilmek. Genelde adaylar sözlü mülakatta heyecanlanıyor. Kısa özgeçmişlerini ezberleyip gelenler var. Fakat çok heyecanlı diye hiç bir adayı tolere edilmiyor, konuşabildiğini ispatlaması lazım. Heyecanını yenebilmesi için öncelikle standart aşina sorularla başlanıyor ama cevapsız bırakıyorsa sadece heyecandan değildir. Her aday için kişiye özel sorular yöneltilir, çünkü mülakattan çıktıklarında diğer adaylarla paylaşabiliyorlar.
Yeterli puanı alamayan aday tekrar kaç kez girebiliyor sınava?

 

6 ay aradan sonra yabancı dilini geliştiren her aday tekrar sınavlara katılabilir.

 

Yabancı dil sınavlarından sonraki aşama nedir?

 

Sınavdan sonra boy-kilo ölçümü ve sözlü yabancı dil mülakatı için adaylarla tekrar görüşülür. Sonraki görüşmelere katılabilmek için bu mülakatları geçmiş olmaları gerekiyor.
Neden en az 1.60 cm boy ölçüsüne sahip olmak gerekiyor?

 

Acil durum techizatlarının muhafaza edildiği dolaplar genellikle başüstü dolaplarıdır. Bir kabin memuru acil durumda bu ekipmanlara sorunsuzca erişebilmesi gerekmektedir.

 

Sınavda gerekli notu alan aday boy sınırından geçemezse kesinlikle eleniyor mu yoksa başka özellikleri değerlendirmek için mülakat sürecine devam mı ediyor?

 

Başvuruların değerlendirmeye aldığımız için başvuru inceleme sistemine göre CV’sinde 1.60 cm’nin üzerinde boy ölçüsü bilgisi giren adaylar mülakatta daha kısa çıkıyorsa bu güvensizliğe sebebiyet verir. Dolayısıyla 1.60 cm’nin altındaki boy ölçüsüne sahip adaylar kesinlikle kabin memuru olamazlar.

 

Son dönemde hostesliğin bu kadar tercih edilmesinin sebebi nedir? Neden hostes olmak istiyor adaylar?

 

Gelecekte beklentileri olan bilinçli bir nesil yetişiyor. Masa başı iş kalıbına girmek istemeyen, yeni yüzlerle tanışmak isteyen, temposu ve enerjisi yüksek iş beklentisi olan, seyahat etmeyi seven adaylarla tanışıyoruz. Hosteslik bu beklentileri karşılayabilecek bir meslek.

 

Her mesleğin kendince zorlukları mevcut elbette, fakat biz kabin memurlarının en büyük sorunu kendi yasamızın olmaması ve işimizi yansıtmayan borçlar kanununa tabii çalışmamız. Şirketimizin sunduğu haklar dışında bizi koruyan bir havacılık yasası yok. Ülkemizin hukuk siteminde tanımlı değiliz. Bu yüzden çalıştığımız şirket ve imkanları çok önemli. Halk arasındaki hosteslik kavramıyla bu mesleğin teknik anlamı arasında çok büyük bir açık var. Hostes deyince fiziki güzellik akla geliyor. Bu doğru bir algı değil. Elbette hizmet sektörünün tamamında olduğu gibi kurumu laiki ile temsil edecek, temiz ve bakımlı ekip arkadaşları aranıyor.

 

Adayların değerlendirme süreçleri uygundur, bekleme ve uygun değildir olmak üzere 3 farklı şekilde sonuçlanıyor. Yabancı dil sözlü mülakatta yeterli performansı gösterememiş fakat kendini geliştirebilecek düzeyde ise beklemeye alınır. Dil kursuna gidip yeterli konuma geldiği taktirde tekrar bizimle irtibata geçebilir adaylar. Yabancı dili yeterli düzeydedir fakat mizacı uygun bulunmamışsa, adayları uygun değildir olarak kategorize ediyoruz.

 

Hostesler için uçuş esnasında bir deneme süreci söz konusu mu? Yani yolcu kimliği ile hostesler uçuş esnasında deneniyorlar mı? Yolcu memnuniyeti gibi…

 

İşe alım sürecinden sonra 4 haftalık eğitim sürecimiz var. Bu eğitimler bitene kadar hala bir aday sayılırsınız. Eğitimlerde de sınavlar devam ediyor. 85 puanlık baraj söz konusu. Bu sonuçlar sivil havacılık kurumuna bildiriliyor. Sınavlardan geçerli not almasına rağmen, mizacından dolayı elenen adaylar da var. Genel eğitim sürecinden sonra 6 ay eğitim uçuşları devam ediyor. Bu süreçte tecrübeli ekip yeni arkadaşları destekleyip eğitiyor. Acil Durum Emniyeti Prosedürleri, Sağlık Bakanlığı Sertifikalı İlk Yardım Eğitimleri, Güvenlik Eğitimi, Aerodinamik ve Meteoroloji Eğitimi, Havacılık Terminolojisi, Yer İşletme Usulleri gibi önemli unsurlar içeren eğitimler mevcut.

 

Uçuşa başlamadan hosteslerin 5 dakikalık bagaj ve acil durum uyarılarını artık dijital ekranlarda izliyoruz. Bunun sebebi nedir?

 

Teknoloji ilerliyor ve biz de buna uyum sağlıyoruz. Daha ilgi çekici animasyonlarla yolcularımızın emniyet tedbirlerine yoğunlaşmalarını hedefliyoruz.

 

Hostesler arasında rütbe sistemi var mı? Kabin amiri olmak için ne gerekiyor?

 

Kabin memuru ve kabin amiri olarak ikiye ayrılıyor. Bazı firmalarda ara kademeler de var. 1 yıl genç, donanımlı ve eğitimli memurlarımız kabin amiri olabilir. Genelde doğrudan kabin amiri alımları yapılmıyor, şirket profilinde yetişip eğitimlerden sonra bu düzeye yükselmeleri daha sağlıklı oluyor.
Bir hostes aylık ortalama ne kadar maaş alır ve neye göre hesaplanır?

 

Her şirketin farklı maaş sistemleri mevcut. Kimi uygulamalarda kabin memurlarına sabit bir maaş ödenir.

 

Bir hosteste olması gereken özellikler nelerdir?

 

Bizim mesleğimizden sert bir mizacı aslında yer yok. Aşırı stres, heyecan, çatışma eğitilimli de dikkat edilmesi gereken nitelikler. Görünür yerlerde dövme, kesik, yara izi asla olmamalı. Kol üzerinde mevcut herhangi bir yara izi veya dövme varsa ama aday standartlarımıza uygunsa uzun kollu gömlekle telafi edilebilir. Aksi taktirde kabulü söz konusu değildir. Kekeme olmamalı, akıcı bir lisan en önemli hususlardan biri. Bunların dışında uçuş kurallarımız var. Saç uzunluğu omuzu değmeyecek kısalıkta ise saçlarını açık kullanmasına izin verilir. Daha uzun saç boyuna sahip memurlarımız güvenlik kuralları gereği at kuyruğu veya topuz kullanmak durumundalar. Aksesuar kullanımında da bir takım kısıtlamalar mevcut. Her ele bir yüzük takabilmekle birlikte abartılı olmayacak tarzda kolye ve küçük boyutlu küpeler kullanabilir. Acil durum müdahalelerinde kabin ekibinin tam performans sergileyebilmesi için bu kısıtlamaları getirmek durumundayız.

 


Geri

6
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Anonim

Merhabalar ben yabancı dil eğitimi alıyorum şuanda ve Temel eğitim sertifikan olmadı mı boş dedi bir kabın arkadaşım doğrumudur okulunu okumak zorundamıyız.

Mete

Üniversite de hangi bölümü bitirmek gerekiyor havacılık yönetimi mi yoksa başka bir bölüm mü

İlayda

Sivil havacılık

rahmed

yabancı vatandaşım ıstanbuldayım nerde okumam gerek

Tk

Aynı sekilce teknisyen nasıl ise alimi vs konusunda bi yazi yazarmisiniz

Zübeyde

Lise mezunu alim Halen geçerlimi dil çok iyi ise