Kabin Memurlarının Şok Edici 10 Sırrı

Kabin Memurlarının Şok Edici 10 Sırrı

1.Uçuş öncesi dolapları tıka basa dolduruyoruz Hiç biri maaş çekimiz de görünmez. Kısacası şudur: kabin memurları uçak kapıdan ayrıldıktan sonraki uçuş saatleri için ödeme alır. Aslında, havayolları  tamamen vicdansız değildir. Havalimanında imza attığımız andan  tekrar merkeze döndüğümüz ana kadar saatte 1.50 Dolardan ücret alırız. Çok değil ama  kirayı ödememize yardımcı olur.

2. Rekabet zor. Eğer Delta’nın yılda  1000 açığı varsa, 100.000 üzerinde  başvuru vardır. Harvard’lı  oranı bile düşük değildir. Tüm bu yarışmalar, başvuranlar  arasında, görüşmeler sonucu, üniversite derecesine sahip puanları kimin alacağına bağlı. Biliyorum, doktorlar ve hukukçular kariyerin geçiş noktasında.

Ama uçak kapısında yiyeceğinizi almak için hukuk kariyerine ihtiyacınız yok.

2 ci bir dil konuşabilmek, şansınızı büyük ölçüde değiştirir. Müşteri hizmetleri tecrübesi (özellikle akşam yemeği servisi) veya başka bir havayolunda çalışmış olmak bu yaşam şekli için olumlu işarettir.

Gerçekten işin artılarını ve eksilerini tartmak gerekir. Kabin memurları saçlarını kesip bir yere gitmek için istekli olduklarını söylerlerse de, ayakta kalmak için, yılda 18.000 Dolar gerekir.

 1. 1960’larda;Pan Am’ın doruk noktasında, kabin memurlarına yoğun gereksinim vardı. Evlenip çocuk sahibi olamadılar. Sonuçta, çoğu ortalama 18 ay çalıştı.

1970’lerde; Kabin Memurluğu Organizasyonu kadın hakları konusunda  havayollarını uyardı . Zorunlu emeklilik yaşı ilk adımdı.

80’lerle birlikte evlilik kısıtlaması da bitmişti. O günler mümkün olduğunca kabin memuru işini yapabiliyor, 1 yıllık eğitim programını geçiyor uçuşa devam edebiliyordu.

Kilo sorunlarına gelince çoğu 1990’larda kayboldu. Bugünün uçuş emniyet kurallarına göre; boyu uzatılmış emniyet kemeri olmadan jump seat’de oturamaz, emercensi çıkış penceresine sığmıyorsa uçamaz.

Ekip malzemelerine uzanabilmesi için uzun boylu olması gerek, tavana değecek kadar değil tabii..

 1. Kabin memurları, İlk 6 ay sıkı gözetim altında yetiştirilir. Birini biliyorum, üniforma kazağını beline doladığı için işini kaybetti. Başka biri, acemice davranışları yüzünden ücretsiz evine gönderildi. Ama en şaşırtıcısı hasta iken uçamamak. Hastayken arandığımızda açmamıza izin verilmez.
 2. Tüm içeceklerin servisini yaparız. 35.000Feet’de diyet kolayı doldurmak, köpürüp taştığı için çok vakit alır. Bir kişiye 1 bardak diyet kola doldurduğum sürede 3 yolcuya farklı içecekler verebilirim.

 

6.Bir Miami yolcusundan içeride cesedi örtülü, ölmüş annesinin hikayesini  dinleyebilirsiniz. Niye böyle bir şey yaparlar? Çünkü insan bedenini taşımak pahalıdır.

Fiyatlar hedefe göre değişir ama bir uçuşta  bir ceset teslimi 5.000 $’a  kadar mal olabilir. Ticari taşıyıcılar ve cenaze yöneticileri ülke genelinde her gün ceset taşıyorlar. Çok şükür uçağımda ölen biri olmadı ama oda arkadaşımın başına geldi.

Karısı ve çocuğu gripten olduğunu söylemiş olsalar bile, adam bir anda tekerlekli sandalyede ölüp yığılmış ve yüzü gri olmuş.

Ne miktarda olursa olsun, *Nyguil’in onu canlandıramayacağının anlaşılması üzerine, uçak yolun tam ortasındayken mecburi iniş yapmak zorunda kalmış.

 1. Genellikle tuvaleti kullanmak üzere bekleyen uzun kuyruk sizi ele verir, 10 kereden birinde uçuş görevlilerinden yardım isteyen bir yolcu olur. Uçaktaki görevlilerin buyruklarına uymamak yasalara karşıdır. Yaptığınız şeyi yapmamanızı istiyorsak mutlaka durun, yapmayın! Aksi halde hücre arkadaşınızla çok garip bir konuşma sizi bekler.
 2. Ben uçmaya başladığımda polisle çalışacağım aklımdan geçmezdi, ama işimin önemli bir bölümü bu oldu. Bu yeni rol yeni doğmuş ve göbeği henüz kesilmemiş bir bebek taşıyan 18 yaşında bir erkek yolcu hakkında Kongreye ifade veren bir American Airlines uçuş görevlisi Sandra Fiorini ile başladı. Ortalıkta anne yoktu, bu altı saatlik uçuş için sadece bir şişe süt ve iki çocuk bezi adamın cebine tıkılmıştı. Fiorini yetkililere adamdan kuşkulandığını söylediğinde hiçbir tepki alamadı. 2007 yılında Fiorini “Tehlike Altındaki Masumlar Örgütü”nün kurucusu Deborah Sigmund ile tanıştı ve ikisi havayolu çalışanlarının kime başvurulabileceği konusunda eğitmeye başladılar.
 3. İşteki ayrıcalığımız hangi rotada uçacağımızı ve hangi günler uçtuğumuzu belirlemekle kalmaz, aynı zamanda 20 uçuş görevlisinin paylaştığı bir apartman olan yatacak yerdeki hiyerarşiyi de etkiler. Kıdem, üst ranza ile alt ranza arasındaki farkla, yatağınızın hangi katta olduğu ve odanızın kapı ya da merdiven gibi gürültülü yerlerden ne kadar uzak olduğu ile kendini gösterir. Kıdem eteklerinizin boyunu bile belirler –staj döneminde etekleri belli bir uzunlukta kıvırmak durumundayız. Staj döneminden sonra eteği kısaltmak ve bacağın birazını göstermekte sakınca yoktur. Bazı çapkın pilotlar uzun eteklerden yararlanırlar. Sarkıntılıklarına, işe yeni başlayanların eskilerden daha istekli olduğunu bilirler.

10  Birleşik devletlerde her gün 2 milyonu aşkın kişi uçuyor, ama gene de 1980 yılından beri sadece üç kişi doğrudan türbülans sonucu hayatını kaybetti. Bu ölüm olaylarında iki yolcu güvenlik kemerini takmamıştı. Aynı dönemde Federal Havacılık Yönetimi türbulanstan 300 ü aşkın ciddi yaralanma olduğunu saptadı, yaralıların üçte ikisi uçuş görevlisiydi. Bu sayılar ne ifade ediyor? Emniyet kemeriniz takılı olduğu sürece havadaki değişimden çok düşen bir valizle yaralanma olasılığınız vardır. İlginçtir, bazı hava yollarında bir uçuş görevlisin uçuş sırasındaki yaralanması, kaptanın uçağın kontrolunu kaybettiği ya da uçağın yapısal bir hasara uğradığı aşırı sarsıntı/türbülanstan  olmadığı sürece  iş kazası sınıfına girmez. Her iki durumda da uçak yere indirilmeli ve kontrol edilmelidir. Uçağın iniş yapmasını kimse istemediğinden, kaptanlar “aşırı sarsındı/türbülans” ilan etmekten çekinirler. Havayolu yönetimiyle yakın iş ilişkisi içinde olan bir dostum,  “aşırı sarsıntı/türbülans” ışığının yanmasını istemiş, hiçbir pilot görmediğini söylemişti. Demek ki bir daha havadaki bazı sarsıntılar sizi kaygılandırdığında, derin bir nefes almanız ve “bu aşırı sarsıntı değil!” demeniz önerilir.

****************

Bu röportaj’daki bilgilerden sonra konuyu,zamanında THY’nin kabin hizmetleri başkanlığını yapmış ve şimdi ise AirlineHaber’de  köşe yazarlığı yapmanın yanı sıra kendi branşlarında sitemize danışmanlık veren Meral Döşemeciler’in,röportajla ilgili yorumunu okuyacaksınız. 

 

                                                             Bir Röportaj Gerçekler ve Bir Yorum

Delta’da çalışan bir Kabin Memuru bu ay içinde, Heather Poole isimli bir magazin habercisi ile röportaja katılmış. Kendisine ne tür sorular yönlendirildiğini bilemeyiz ancak ortaya  “Kabin Memurlarının Şok Edici 10 Sırrı” isimli bir mülakat çıkmış.

Röportajı okuduğunuzda göreceksiniz ki; ifadeler sır ya da gizemden çok uzak,  yaşanmış kişisel olaylara değiniyor.

Hoş bir mizansen ama o kadar!

röportajı veren kabin memuru muhtemelen bir bedel karşılığında ya da güncelliğini korumak amacıyla böyle bir liste hazırlamış olabilir. Tamamen sansasyonel!

Üstelik ilk ya da yeni de değil!

***

1967 Yılında bir kitap basılmıştı. “Çay mı, Kahve mi, Ben mi?

Trudy Baker, Rachel Jones ve Donald Bain isimli Pan Am emeklileri, büyük olasılıkla istedikleri emeklilik ikramiyesini ya da kıdem tazminatını alamamış olmalılar ki böyle bir işe soyunmuşlar.

Kitap 5 milyondan fazla satmış, Türkçe ’ye çevrilmiş, alay konusu olmuştu. Mizah olarak belli kesimlerce ilgi görmüş olsa da diğer kabin memurlarından tepki toplamışlardı.

Bir işi ciddiyetle evine ekmek götürmek için yapan var, aklı beş karış havada, macera yaşamak, çapkınlık yapmak, dünyayı gezmek için yapan var.

Kitap unutuldu, yazanlar herhalde 70’lerindedir, Pan Am deseniz tarih oldu. Ama tarih içinde, aynı ruh yapısında olanlar ve sansasyon yaparak para kazanmak isteyenler hep aynı kalıyor.!

***

Delta Air Lines kısaca Delta; ABD’nin Georgia eyaleti, Atlanta merkezli Amerikan havayolu şirketi. Ülkenin en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Delta, Atlanta Uluslararası Havalimanı başta olmak üzere; 3’ü yurt dışında toplam 13 noktadan, Mart 2015 itibarı ile 59 ülkede 326 farklı noktaya uçuş gerçekleştirmekte.

Delta Kabin memurlarının yaşamlarından alınan kesitlerle bir sır listesi hiç bir zaman oluşturulamaz.

Dünya üzerinde her havayolunda farklı olaylar yaşanır.

Bir havayolunda bir kabin memurunun başından geçen olaylar, diğer havayollarını ve kabin ekiplerini bağlamaz.

Sivil havacılık kuralları dünya genelinde aynı olmakla birlikte şirketlerin iç tüzükleri, genelgeleri ve uygulamaları farklılık arz eder.

Pek çok havayolunda görev alan kabin memurları her zaman merak uyandırır. Havadaki ve yerdeki özel yaşamları gözlenir, mercek altına alınır. Gerçek veya değil pek çok konunun teması olurlar

Ayrıca, ülkemizdeki ulusal ve özel hiçbir havayolunda bu tür olayların benzeri yaşanmamıştır.

Türk milletinin görgü, ahlak ve eğitimi, etik değerleri, kabin-yolcu ilişkileri farklıdır. Müptezellik yoktur.

Özel yaşamlar şirketi değil kişileri ilgilendirir. Herhangi bir skandala karışanın ilişkisi kesilir. Kurallar katıdır.

Uzun yıllar havada yaşamış bir toplumun üyesi olarak, bize en yakın gördüğüm Japonlardır. Açıklama ihtiyacını hissettim.22 Ekim 2015

Meral Döşemeciler

THY Kabin Hizmetleri Emekli Başkanı

 

 

 

 

 

Etiketler:

Bir Yorum

 1. Meral Hanım'a   - Tarih: 23 Ekim 2015 - Saat 11:03   - Cevap Yazın

  Meral Hanım yüreğinize sağlık. Okurken işi bilmeyenler için ne alaka demiştim ama açıklamanız beni sevindirdi açıkçası. Teşekkürler!

  0

  0