İŞTE THY-İŞKUR REZALETİ..

İŞTE THY-İŞKUR REZALETİ..

Sn. Sefa İnan,

airporthaber.com’da sizin yazınıza rastladım ve THY Teknik ile yaşamış olduğum deneyimlerden bahsetmek isteidim.

Öncelikle kendimden bahsetmek istiyorum. İsmim ÜZEYİR AKOVA, 28 yaşındayım. 2004 Yılında Ege Üniversitesi Ege MYO Elektrik Programı mezunuyum ve yaklaşık 8 yıldır elektrik ile ilgili tecrübe ve deneyim sahibiyim. Bundan 2 yıl önce THY Teknik A.Ş.’nin ilanıyla başladı THY Teknik macerası..

THY Teknik’in ilanında Yüksek Okul Elektrik Programı mezunlarının ‘ Uçak Gövde Motor Teknisyenliği Kurs Alımı ‘ şeklindeki ilanına resmi web sitesinden başvuruda bulundum ve sınava davet edildim. (2009) Sınav’da Genel Matematik, Genel Kültür ve Mezun olunan bölüm/alan ile ilgili sorular sorulacağını beyan ettiler. Sınav’a girdim, başvuruda söylenenler gibi soru tipleri Genel Matematik, Genel Kültür sordular.. Peki nerde mezun olunan bölüm ile ilgili sorular? Malesef yoktu. Bunun yerine Uçaklar’ın kimyasalları, Uçak elektroniği, termodinamik, pnomatik, uçaklarda kullanılan perçinler vb. yani kursa katılım sınavında uçaklar hakkında herşeyi sordular. Peki bunun nesi kötü? Ben ELEKTRİK mezunuyum ve bu konuları nerden bilebilirim? Hani sorularda mezun olunan alanlarla ilgili sorular sorulacaktı? Siz THY Teknik A.Ş. olarak ‘Uçak Gövde Motor Teknisyenliği Kurs’ programı başlatıyorsunuz. Kurs’a başlamadan Elektrik, Elektronik, Mekanik bölümünden mezun olmuş kişiler bu sorulara nasıl cevap vereceklerdir?

Sınav ise tam bir kaos la başladı ve bitti.. Nasıl mı? sınavda herhangi bir kimlik kontrolü yapılmadı yanımda oturan kişi uçak mühendisi midir? thy teknik personeli midir? yada gerçekte aynı kişimidir? hep aklımda bu sorularla doldurdum sınav zamanımı. Sonuç tabiki kötü geçti..

Sınav sonuçlarının açıklanmasını bekledim ve hiç bir yazılı veya sözlü açıklama gelmedi THY TEKNİK ‘ten. Sınav sonuçları ile ilgili 1 hafta sonra THY Teknik’i aradım ordan oraya bağladılar ve sonunda bir yetkili bulabilmiştim karşımda. Kendisine sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını sorduğumda mülakatların gerçekleştiğini ve mülakat sonuçlarının cep telefon mesajlarıyla iletildiğini söylediler. Zaten sınavımın iyi geçmesine imkan yoktu ve telefonu bir teşekkürle kapattım.

THY TEKNİK A.Ş. ‘yi sürekli iş ilanlarını takip etmeye başladım. Uçaklara ilgim vardı ve THY gibi bir kuruluşta çalışmayı çok istiyordum. 1 Ay kadar önce NEVŞEHİR Sivil havacılık MYO ve İŞKUR ortaklığı ile açılan bir ilan gördüm, vakit kaybetmeden başvurumu tamamladım.. Başvuruyu tamamladıktan 2 gün sonra öğlen saatlerinde 11.30’da bir mesaj aldım nevşehir yüksek okulundan.. Ertesi gün saat 10.00’da nevşehirde başvurunuzla alakalı görüşmeye davetlisiniz diye.. İzmir de yaşıyorum ve ertesi gün sabah 10.00’da nevşehirde olmam gerekiyor.. Komik değil mi? 1 gün öncesinde öğlen saatlerinde mesaj geliyor ve nevşehir’e gitmeniz gerekiyor hemde 13 Saat yolculukla..

Öğlen gelen mesajla panikledim ve ertesi gün nasıl nevşehir’de olabilirim diye otobüs firmalarını aradıktan sonra aynı gün akşam 19.00’da zorla biletimi aldım. Çünkü izmir’den sadece tek bir firma nevşehir’e gidiyormuş.. Sınava girdim, bu sefer sorular uçaklar hakkında değildi ve teknik kısmı çok iyi derecede yanıtladım, fakat ingilizce… İngilizce sorularını Master yapan yada Yüksek lisans öğrencilerine sorsanız inanın iyi bi derece alacağını sanmıyorum.. O kadar çok ingilizce paragraf sorusu vardı ki soruyu okumak 3dk ‘mı alıyordu.. Bu şekilde bi sınavdan daha geçmiş bulunuyordum. Tekrar sınav sonuçlarını beklemeye başladım.
1 hafta sonra açıklanacağını duyurdu Nevşehir SHMYO yetkilileri.. Sınav sonucu yerine bir not ile karşılaştık..
11.06.2011
03 Haziran 2011 tarihinde yapılan Uçak Bakım Teknisyenliği kursu yazılı sınavında, THY Teknik AŞ tarafından gerçekleştirilecek mülakatların düzenlenmesi için yeter sayıda aday bulunamadığından sınavın tekrarlanmasına karar verilmiştir.

Sınav listesinden gördüğüm 422 kişi sınava katılmıştı ve orda tanıştığım kişilerle konuştuğumda Türkiye’nin çeşitli illerinden İstanbul, kayseri, Sivas, Ankara, İzmir vb. illerden gelenler şimdi ne yapacak? Sınav için harcanan zamanımız ve masraflarımız ne olacak? Halen belirsizliğini korumaktadır..

Son olarak ESKİŞEHİR Anadolu Üniversitesi İŞKUR ve THY Teknik A.Ş.’nin açmış olduğu sınavı gördüm ve o sınav’a girdim. 120 Sorudan en az 100 Doğrumun olduğunu söyleyebilirim!! Fakat mükalata davet listesinde ismim yoktu. Eskişehir SHMYO na mail attım Yüksek Okul Md. Yrd. 1 hafta oldu cevap yok..

Sonuç olarak bu yapılan sınav ve mülakatların sonuçlarının açıklanmaması; mülakata davet edilenlerin hangi sebeple davet edildiğine dair hiçbir açıklama yok, sınav sonuçları yok, puan sıralaması yok.. Peki bu mülakata davet edilen süper zeki arkadaşlarım kaç puan almışlar? Ney’e kim’e göre davet edilmişler?..

Not: 
Sefa bey, THY TEKNİK A.Ş. ile ilgili tüm deneyim ve tecrübelerimi sizinle paylaştım, mümkün olursa web sitenizde yayınlamanızı rica ediyorum.Bu sınavlara girmek isteyen kişilere kendilerini bekleyen durumlardan haberdar olmalarını sağlamış olacağımı düşündüğüm için bunu istiyorum.İsmimin kullanılmasından rahatsızlık duymayacağım çünkü artık THY TEKNİK A.Ş. ile çalışmayı düşünmüyorum.

Yorum sizindir..

Saygı ve Selamlarımla,
Üzeyir AKOVA

Geri
Etiketler:

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Hacer

Vazgectim bu yaziyi okudukran sonra ve neye gore alindiklari belli oldu tesekkurler bilgi icin