İŞTE TALİHSİZ KAZANIN NEDENİ?

İŞTE TALİHSİZ KAZANIN NEDENİ?

Uçak tarafından iletilen Mode-S ( radar izi)  verilerine göre, uçak pist başını 661 feet yükseklikten 194 knot ile geçti.

Teker koyduğu yer pist başından yaklaşık 1950 metre / 6400 fit, ileride. Pistin uzunluğu 3000 metre yani düz hesapla pistin 2/3 ü geçtikten sonra iniyor. Bu mesafeden o uçağın durması söz konusu değildir.

@Airlinehaber 

Geri

41
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Pilot

Birçok sebep olabilir. FDR kayıtlarını görmeden hemen yargısız infaz yapmayalım. Özel şirketler içerisinde istikrarlı ve sağlam adımlarla yürüyen Pegasus’a geçmiş olsun.

ntsb

Bu şekilde Pegasus’u savundum sanıyorsunuz. Ama Türk havacılığının gelişmesini gönğlden istiyor isek, hangi havayolu olursa olsun, hatalarımızdan ders çıkarmayı öğrenmeliyiz diye düşünüyorum. Dünya havacılığı bu zihniyetle hareket etmiş olsaydı, bugün hala dC-10 ve B737-400 kazalarını izlerdik

rüzgar

uçuş la kaza ile ilgili olan ilk cümle tamam.. ama Pegasus ile ilgili ikinci cümle sadece reklam ve yağ çekme,,kıyakçılık yapmak..kıyakçı uçuş ekibinde ise veya şirket hissedarı ise sizlerle ilgili FDR a gerek yok ama sizlerin ILS yanısıra ITS ( ınstrumental Training System veya IBCS (ınstrumental Behaviour Correction system) e ihtiyacınız var.. neyse Allah sizlere de benzer uçuş ekibi ile benzer havada olmayı nasip etsin..!

Vatandaş

Arkadaşlar havacılıktan az bişey anlayan adam bile; uçağın, pistin 3 te 2 ni geçtiğinde teker konmayacağını kestirebiliyorsa Kokpit ekibinin bunu bilmemesi düşünülemez. Bizim bilmediğimiz Olağan dışı bir olay, bir durum söz konusu olduğunu düşünüyorum. İnşallah kaptanlar sağ salim kurtulup gerekli açıklamayı yaparlar.Tüm Pegasus ailesine ve yolcularımıza geçmiş olsun.

Kamyon şöförü

Telsiz kayıtlarından kule öndeki 2 trafiğin arka rüzgar rapor edip pas geçtiğini ve yerde push back isteyen bir uçağada pistin değişebileceğini söylüyor, bunları duyan pilot istikrarlı bir ses tonu ile 06 ILS devam edeceğini söylüyor, şimdi bu durumda ne uçağın ne de rüzgarın suçu var, ikinci pilot zaten yabancı, kule ile Türkçe konuştukları için anlamamış olabilir, cihazlarada bakmadığını yada kaptanın kararı olarak ilerlediklerini düşünüyorum. Sonuç olarak pilot maaşlarını ve 2 senede maymunun bile son teknoloji uçakları kullandıklarını düşünürseniz eski bileği sağlam pilotların artık olmayacağı sonucuna varırsınız. Bu durum adam öldürmeye teşebbüs gibi bir durum. Uçuş prensiplerini unutacak ve şiddetli arka… Devamını oku »

Kamyon şöförü

Kaza kırımcıyı geç havacılık ile alakalı ne bir havacı ahlakı ne de bir bilgin olduğunu düşünüyorum, yalan yanlış işinize geldiğince haberler yapmaya çalışıp, başlık ile içeriğin alakası olmayan haberler yazıp 3-5 tıklama ile reklam yapmaya çalışan ve hiçbir zaman soyu tükenmeyecek kişilersiniz. Havacılık ile alakalı kuş kadar fikriniz olsa havacılığın sorun ve sıkıntılarını yazardınız fakat bu noktada başa dönüyoruz:) maalesef bilgi yok…

ntsb

Kaptan ilgili raporu alınca sadece anlaşıldı diyor. nereden çıkarıyorsunuz net bir ses tonuyla v.s. ATC 270’den 22kt gusts to 37kt diyor ama rw06 clrd to land diyor. O esnada başka frekansta Ground taksi isteyen başka bir uçağa beklemede kalın pis değişecek diyor. Bu mevcut rüzgarda zaten Pegasus uçağına clearence verilmemesi gerekirdi. Uçağı holda alıp pisti değiştirmesi ve uçağı 24’e yönlendirmesi gerekirdi. BU kadar basit. Yani bugün yaşanan kazada evet tabiki kokpit hatası da var, ama pas geçme sorumluğunu sadece kokpite yıkan ATC de fena halde hatalı. Çok fena hem de. Akıl var mantık var. 37kt tailwind ile inmiş uçak.Olacak iş… Devamını oku »

Kamyon şöförü

Her şirketin SOP sinde farklı yazan değerler vardır, yan rüzgar, arka rüzgar ve yağmurlu hava için farklı değerler taşır. Kule her şirketin SOP de yazan değerleri bilmek zorunda değil, zaten pilotun rüzgar değerini anlayıp cevap verdiğini zannetmiyorum, ego tavan olduğu için inerim demiştir. Netice belli, keyfinden çıkmadı pistten… Pegasus gibi arttırdığı yakıttan prim veren şirketlerde böyle sorunlar normal, eğer pas geçseydi hem yakıt gidecek hem de bir sonraki sefer gecikecek.

Musa Aydın

Sayın kamyon şöförü diye yorum yapan arkadaşım size nasıl hitab edeceğimi bilemiyorum ama sizi tebrik ederim katılıyorum sözlerinize tamamına olmasada çoğusu doğru bence

DFDR / MODE S

Siz yapmayın, mode S hassasiyeti inceleyin, sonra yorum yapın. FDR kayıtları hassas mod s değil. Karıştırmayın.

kapitan

mode s verisi hiç hassas değildir. fdr kayıtlarını almadan kesin sonuç veremezsiniz ayıp. haberin başlığını değiştirin ayıp valla…

tech

mode S uçagın anlık verileridir sizde bilirsiniz sadece flight radar vs yerlerde zaman kayması olabiliyor ancak verilen irtifada hız bilgileri uçagın kendi sistemlerinden gelen bilgilerdir. biz onu geç görebiliriz sadece ancak bilgiler net dir.

Kpt

Bşr durun ya.

Kpt.

3 saat içinde çözmüşsünüz olayı. Bravo.

Kpt.

Teşekkürler. Link’e gerek yok. Mode S’in ne olduğunu bizler biliyoruz. Siz avherald’dan öğrenmeye devam edin.

Kpt.

Türkiye’de diğer her konuda oldulu gibi kaza kırım araştırmasında da yetersizlik ve görevi ihmal mevcut. Havacılar olarak hepimizin birer tahmini var. Bir olay olduğu zaman hepimiz kendimizi ekip yerine koyarız. Ama “İŞTE KAZANIN NEDENİ” diye bir manşet atmak konuya ne kadar amatörce bakıldığının bir ifadesi gibi. Kaza kırımcılara kaza sebebi açıklamamak nasıl yakışmıyorsa habercilere de böyle bir haber yapmak yakışmamış. Siz yine de aksini düşünebilirsiniz.

Kpt.

Şaşırmam. 🙂

Teknik

Öncelikle geçmiş olsun. Herkes bir savunma yapmış ama takım tutar gibi. Verilere göre 2/3 e teker koymuş. Buda duramama sebebi. Burada kaptan pistin sonuna indirmiş suçlu manası çıkarmanızda tuhaf. Bi uçak bu mesafede teker koymuşsa vardır bir sebebi. İnş başka can kayıpları olmaz. Havacılıkta herkes konuşur ama olay anında saniyelik kararı herkes alamaz. Allah acil şifalar versin

Var

İyide bunu bilmiyor mu uçağın durmayacağını pas neden geçmiyorsa..

ank738

PEGASUS ve Bütün Havacılık camiasına geçmiş olsun..Yaralı ekip ve vatandaşlarımıza da acil şifalar dilerim..İlginç bir kırım, pistten tamamen çıkarak kırım yaşıyor parçalanıyor..Biraz önce Live ATC kayıtlarını dinledim.. Ses kayıtına göre, 12.34 TWR: TK90B(PGT87R önündeki trafik) pilotuna bilgi veriyor,360/08knt ama inen trafik 600ft altı 37knt tail rüzgarı rapor etti.. 12:50 TK90B pilot: Peki indimi? TWR:Rapor eden trafik indi sizin önünüzdeki trafik pas geçti..TK90B : Biz deneyelim limit harici olursak pas geçeriz.. TWR: Rüzgar bilgisi veriyor 360/08knt 06 iniş serbest.. 14:48 TK90B GO AROUND…………Pas Geçiyor….. 16:35 TWR: PGT87R arıyor.. 16:46 PGT87R 06 pistine LOC ESTBH. olduğunu söylüyor…TWR: QNH 0999 rüzgar bilgisi 360/08… Devamını oku »