İstanbul’daki uçak kazası ile ilgili yardımcı pilotun ifadeleri ortaya çıktı

İstanbul’daki uçak kazası ile ilgili yardımcı pilotun ifadeleri ortaya çıktı

 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen kaza ilgili uçağın yardımcı pilotunun ifadeleri ortaya çıktı. Yardımcı pilot ifadesinde ‘Kule bize ‘pas geçin, inmeyin’ talimatı vermedi. Uçağı indirebileceğimizi düşündük’ dedi.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 5 Şubat tarihinde pistten çıkarak 3 kişinin ölümüne 180 kişinin de yaralanmasına neden olan uçak kazasına ilişkin olarak İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, “Taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olmak” suçundan başlatılan soruşturma sürüyor.

HASTANEDE İFADESİ ALINDI

Soruşturma kapsamında dün yardımcı pilot Ferdinant Pondaag’ın tedavi gördüğü hastanede polis tarafından ifadesi alındı.  Tercüman eşliğinde alınan ifadesinde üzgün olduğunu belirten Pondaag’ın kendilerine ulaştırılan meteorolojik veriler ışığında inebileceklerini düşündükleri için indiklerini söylediği öğrenildi.

İnme kararına neden olan meteorolojik verileri hatırlamadığını kaydeden  Pondaag’ın, inme kararını kaptan pilot ile birlikte verdiklerini söylediği kaydedildi.

KULE ‘İNMEYİN’ DEMEDİ İDDİASI

Kulenin kendilerine ‘inmeyin’ demediğini söyleyen Pondaag’ın, piste indiklerini, indikten sonra uçağın kaydığını, kaptan pilotun uçağı pistte tutmaya çalıştığını ancak tutunamadıklarını söylediği ifade edildi.

Pondaag’ın kendisine sorulan bir çok soruyu hatırlamadığını söyleyerek yanıtlamadığı öğrenildi.

Geri

6
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Flying Dutchman

‘Meteorolojik veriler ışığında inebileceğimizi düşündük, kararı kaptan pilotla verdik’ Ne demek yaaa? Çok kuvvetli arka rüzgarla mı? O arka rüzgarla ve G/S 3,50 derece derin varyoyla ne sürat düşer ne de konfigüre olabilirsin! 1000 feet stabil yaklaşma ne oldu? Hadi görerek 500 feet olsun! Pist başını 260 km/s yerine 100 km/s daha hızlı, 360 km/s ile geçerek mi? Pist başını 15 m’den değil tam 200 m yükseklikten geçerek mi? Yoksa pist başından 300 m öteye teker koyacağına, tam 1950 m’ye teker koyarak mı? Önünde kalmış 1050 m pist, pistin 2/3’sini yemişsin, pist ıslak kuru değil, uçak normalden 100 km/s daha… Devamını oku »

ATC ye soru

1.Tercihli pist sisteminde kural ıslak pist 5 knot tailwind limiti varmı yokmu soru 2: dünyada ıslak piste 22 knot ve gust 35 knot ile inebilen bir hava aracı varmı?

Yok ise neden 06 pisti 24 olarak değiştirilmedi?

mafaky

Çünkü pist yönü değişimini SAW Kule kendi kafasına göre “anında” yapamıyor. AHL’da çalışan Trafik Kontrol Merkezi’nin onayı ile yapabiliyor ve bunun için de biraz zaman kaybı oluyor. Ben böyle biliyorum… -:(((

Olmayan

Öncelikle geçmiş olsun, havacılık bize yine ders niteliğinde bir kaza ile insan faktörlerinin önemini gösterdi. Operasyon yapan şirketlere ve bağlı personellere güvenmemek gerekiyor. İnsan bazen muhakemesi azalan ve bu özelliği azaldıkça hatalara açık olan bir canlıdır. Pilotlar kazanın asıl suçlusudur ama kule ve yönetmelikler de kusurludur, operatöre inme kararını bırakmamalıdır. Pilot geç kalkmış ve baskı altında, her zaman indiği ezbere bildiği bir pist, belki tuvalet ihtiyacı var, belki misafiri gelecek, birine randevu verdi ve zaten geç kaldı, IST meydanına divert etmek istemiyor olabilir. Birçok ihtimal ve insani durumlar. Bu kadar parayı alıyorsa bunların hiçbirine müsade etmemeli diyenler olabilir. Ne olursa… Devamını oku »

.....

Niyeyse sizde de “Havlimanı”