İstanbul, Yeni Havalimanı İle Birlikte Turizmdeki Hedeflerini de Büyüttü

İstanbul, Yeni Havalimanı İle Birlikte Turizmdeki Hedeflerini de Büyüttü

Batılı turistlerin 1 numaralı tercihi: İstanbul

İstanbul, yeni havalimanı ile birlikte turizmdeki hedeflerini de büyüttü. Turist sayısını 15 milyon seviyelerine kadar çeken İstanbul’a Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinden turist akını geliyor.

İstanbul, 2019 yılında 15 milyon turist hedefine her geçen ay daha da yaklaşırken, bunu yakalamada Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinden gelen turistlerin sayısı etkili oldu.

Bu yılın ağustos ayı itibarıyla 10 milyon turisti ağırlayan kentte, geçen yılın 8 aylık dönemine göre ziyaretçi sayısı 1 milyondan fazla arttı.

İSTATİSTİKLERDE YÜKSELİŞ

2018’in 8 ayında kente gelen turist sayısı 8 milyon 874 bin 584 olarak gerçekleşirken, söz konusu rakam bu yılın aynı döneminde 9 milyon 983 bin 647 ile istatistiklere yansıdı.

Bu rakamlar İstanbul için bu yıl hedeflenen 15 milyon turist hedefine yaklaşıldığını ortaya koyarken, özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinden gelen turistlerin sayısında geçen yıla oranla yaşanan artış dikkati çekiyor.

Batıdan gelen turistlerde Almanya önceki yıllardaki ağırlığını korurken, geçen yılla kıyaslandığında 8 ayda Alman turist sayısında yüzde 6,4’lük artış gözlemlendi. İstanbul’a gelen ziyaretçilerin milliyetleri dikkate alındığında Polonya’dan gelenlerin sayısı yüzde 46,6, Litvanya’dan gelenlerin sayısı yüzde 45,5, Portekiz’den gelenlerin sayısı yüzde 41,5 arttı.

İstanbul’a gelen ABD vatandaşlarında yüzde 27,6, Danimarka vatandaşlarında yüzde 33,7, İtalya vatandaşlarında yüzde 31, İspanya vatandaşlarında yüzde 28’lik yükselme görüldü.

BALKAN VE BALTIK ÜLKELERİNDEN GELENLERDE ARTIŞ

İstanbul’a gelen turist sayılarındaki artışta Balkan ve Baltık ülkelerinin rolü dikkati çekti. Bu kapsamda Balkan ülkelerinden Arnavutluk 4,6, Bosna Hersek 15,5, Bulgaristan 18,6, Hırvatistan yüzde 30, Kuzey Makedonya yüzde 8,9, Romanya yüzde 12,2, Slovenya yüzde 15,1 ve Yunanistan yüzde yüzde 21,1 gibi artan oranlarda daha fazla turisti İstanbul’a yolladı.

Baltık ülkeleri Litvanya yüzde 45,5, Estonya yüzde 13,2, Letonya yüzde 10,6 oranında daha fazla turisti geçen yıla göre İstanbul’a göndermiş oldu. (HABER7)

Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
mafaky

Bakınız, burada “Alman” turist (hatta buna Holanda ve Belçika’yı da katabiliriz) bir yanlış değerlendirme var: Tamam, istatistiklere göre o kadar kişi İstanbul’a geliyor. Ancak bunların tamamı Ayasofya-Sultanahmet-Topkapı gezmeye gelenler değil!… Bu ülkeler çifte vatandaşlığı kaldırmış durumda. Bunun sonucu oralarda yaşayan ve çalışan ciddi sayıdaki hali vakti yerinde, tabir-i caizse tuzu kuru “gurbetçi” TC pasaportundan vazgeçip o ülkelerin vatadaşlığına geçtiler. Bu kesim ister istemez akraba ziyaretleri, iş temasları vb. nedenlerle sık sık Türkiye’ye ve eğer gidecekleri yere direkt TK uçuşu yoksa son varış noktalarına gitmek üzere aktarmalı olarak İstanbul’a geliyorlar. Çok daha düşük oranlarda, Amerikalı, Kanadalı ve Avustralyalı “turistler” için de… Devamını oku »