İran Airbus almaya hazırlanıyor

İran Airbus almaya hazırlanıyor

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yaptığı açıklamaya göre İran’ın Airbus’la uçak alım anlaşması yapmaya hazırlanıyor. Ne kadar uçak alınacağına ilişken net bir rakam verilmedi. Ruhani’nin yaptığı açıklamaya göre Amerika ve batılı ülkelerle yapılan nükleer anlaşmasından sonra İran ile bazı uçak üretici şirketler arasında yoğun görüşmeler başladı.

Nükleer anlaşmasından sonra taşımacılık, tarım, araba endüstrisi alanlarında da görüşmelere başlıyan iran buna havacılık sektörünü de ekledi. Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklmaya göre şartlar yerine geldiğinde görüşmeler başlıyamakla birlikte bunun Airbus olması kuvvetle muhtemel.

Fransız AFP’nin haberine göre Ruhani bu haftaki Fransa ziyaretinde henüz gün yüzüne çıkmamış bir anlaşmaya imza attı. Ancak Paris’te cuma günkü terörist saldırılardan sonra anlaşma belirsiz bir tarihe ertelendi.

Geçtiğimiz Eylül’de ulaştırma bakanı Abbas Akhoundi’nin yaptığı açılamaya göre İran hem Boeing hem de Airbus ile leasing ya da direk satış şeklinde uçak alımları için görüşmelere başladı. Konuyla ilgili net detaylar paylaşılmamakla birlikte Tahran’ın daha önce yaptığı açıklamada ülkenin filolarını yenilemek için 400 tane yeni uçağa ihtiyacı olduğu biliniyor.

1979’de başlayan ambargolardan ötürü İran uçak ihtiyaçlarını bir nevi karaborsadan sağlamaya zorlanmıştı.

Çeviri: Mubin Yazar