İPTAL EDİLEN SEFERLER İÇİN KUPON VERME SAVAŞI PATLAK VERDİ…

İPTAL EDİLEN SEFERLER İÇİN KUPON VERME SAVAŞI PATLAK VERDİ…

On dört Avrupa hükümeti; AB’nin yolcu hakları sözleşmesi kapsamında, korona virüs salgınının yarattığı baskı altında kırıldığı için havayollarının, iptal edilen uçuşların iadesi yerine fiş vermesine izin vermekten yana.

Hava yolculuğu ; Avrupa’da uçuşların toplu iptalini gerektiren kilitlenme ve karantina önlemleri nedeniyle % 90’a kadar varan bir seviyede azaldı. Havayolları, nakit rezervlerini sağlam tutmak amacıyla müşterilere para iadesi yerine kuponlar sunmaya çalıştı.

Ancak AB yasaları, hizmetler iptal edildiğinde başka bir uçuş seçeneğinin sunulması veya biletin geri ödenmesinin sağlanması gerektiğini söylüyor. Taşıyıcılar , kupon önerebilir ancak bunu kabul etmek veya para iadesi almak yolcuların kararına bağlıdır.

Belçika, Fransa, Almanya, İtalya ve Hollanda da dahil olmak üzere 14 ülkeden oluşan bir grup yolcu haklarına yönelik daha yumuşak bir tutum lehine olduğu için bu durumda çatlaklar ortaya çıkıyor.

Hollanda; hava yolculuğu düzenleyicisine, talepte bir çöküş varken düzenlemeyi uygulamaması talimatını vermiş ve havayolları tarafından verilen kuponlara şartlar eklemiştir.

Kuponlar 12 aylık bir süre için geçerli olacak ve müşteriler bu kuponları kullanmamayı tercih ederse, Hollanda altyapı bakanı Cornelia van Nieuwenhuizen tarafından meclise gönderilen bir mektuba göre tam bir geri ödeme alabilecektirler.

Mektupta; “Hükümet, makbuzların geçici kullanımını kabul edilebilir bir alternatif olarak görüyor, çünkü bir yolcu biletlerini iade etme hakkını elinde tutuyor ve havayolları daha büyük mali sıkıntıya girmekten kaçınıyor” denildi.

@AirlineHaber

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments