İngiltere savaş hazırlığında mı?

İngiltere savaş hazırlığında mı?

İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynak, İngiliz uçaklarının, her türlü modern savaş uçağını vurma yeteneğinde olan güdümlü ASRAAM füzelerle donatıldığını bildirdi

Times gazetesi, İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan adı açıklanmayan bir kaynağa dayandırdığı haberinde, İngiltere Hava Kuvvetleri’ne ait Tornado tipi savaş uçaklarının şu ana kadar sadece uydu güdümlü bombalarla donatıldığını, çünkü hava çatışması tehdidinin olmadığını, ancak son bir haftada durumun değiştiğini iddia etti.

İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynak, İngiliz uçaklarının, her türlü modern savaş uçağını vurma yeteneğinde olan güdümlü ASRAAM füzelerle donatıldığını bildirdi.

Daha önce Daily Star gazetesi, İngiliz pilotlarının Rus uçaklarına saldırma izni aldığını iddia etmişti. Tornado pilotlarından mümkün olduğu kadar Rus uçaklarla temasa girmemeleri, ancak tehdit durumunda saldırıya hazırlıklı olmaları istendiği belirtilmişti.

Rusya İngiltere’den açıklama talep etti

Rusya’nın Londra Büyükelçisi Aleksandr Yakovenko, Rus savaş uçaklarını vurma izninin verilmesiyle ilgili İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda açıklama talep etti.

Yakovenko, “Medyada çıkan haberler nedeniyle endişe duyuyoruz, çünkü bu haberler kabinenin üst düzey yetkililerine dayandırılıyor. Derhal İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklama talep ettik. Irak semalarında İngiltere ve Rusya uçakları arasında potansiyel çatışma varsayımı anlaşılıyor değil. Bildiğiniz gibi, Rus savaş uçakları Irak’ta yer alan IŞİD tesislerine yönelik hava operasyonlarında yer almıyor” diye açıkladı.

Bir Yorum

  1. anonim   - Tarih: 12 Ekim 2015 - Saat 16:55   - Cevap Yazın

    savaş çıkacak yakında olan bize olacak

    0

    0