“İlk Özerk Drone Şehri” Nevada

“İlk Özerk Drone Şehri” Nevada

İnsansız Hava Aracı (Drone) teknolojisi gün geçtikçe sosyal hayata yerleşmeye devam ediyor. ABD’nin Nevada Eyaleti, ilk FAA onaylı Drone Kenti oldu.

İnsansız Hava Aracı teknolojisi her geçen gün değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde drone’lar arasındaki ilk World Drone Prix Yarışı yapılmış; 15 yaşındaki Luke Bannister yarışın galibi olmuştu.

İleriki günlerde kuş araştırmalarında kullanılacağı ifade edilen drone’lar, bu bağlamda farklı özellikler ile kullanıcılara hizmet vermeye devam ediyorlar.

Şimdiki haber bazında ise bir “araç” statüsünde olup, kayıt altındakullanılan drone’lar, bir şehir haline geldi. ABD’nin Batı bölgesinde bulunan Nevada şehri, ilk drone şehri oldu.

The Guardian’da yer alan habere göre Nevada Eyaleti, “İlk Özerk Drone Şehri” sıfatına sahip olacak.

Flirtey Drone Şirketi CEO’su Matt Sweeney, 10 Mart tarihinde başlaması planlanan Drone uçuş projesinin sona erdiğini dile getirdi.

Uçuş projesi kapsamında yaklaşık 800 metre uçan drone, taşıdığı paketi Nevada Eyaleti’ne teslim etti. Rotasını GPS ile belirleyen drone, böylece insan müdahalesi olmaksızın görevini yerine getirmiş oldu.

Drone’da yer alan pakette; su, gıda, ilk yardım malzemelerinin bulunduğunu belirten CEO Matt Sweeney, kentsel ortamda söz konusu projeyi gerçekleştirmenin mutluluğu içerisinde olduklarını, insan müdahalesi olmadan drone’un paketi teslim etmesinin büyük bir başarı olduğunu ifade etti.

Nevada Valisi Brian Sandoval ise, drone’un paketi teslim edebilmesi konusunda tebriklerini şirkete iletti.

Federal Havacılık Dairesi(FAA), NASA; uçak, düşük irtifa uçak çözümlerinikapsayan drone sanayisi, alçak irtifa trafik kontrol sistemleri üzerinde bir süredir çalışıyor. Nevada’da FAA’nın söz konusu testlerini gerçekleştirdiği Eyaletlerden biri olarak öne çıkıyor.

Bu bağlamda drone sistemlerinin hangi Ar-Ge çalışmalarında kullanılacağı, kullanıcılara hangi düzeyde hizmet vereceği bilinmez; fakat yazının başında da ifade ettiğimiz gibi, teknolojinin gün geçtikçe değişip geliştiğini söyleyebiliriz.

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.