IATA: Asya Pasifik Havayolları İçin Bu Yıl 29 Milyar Dolar Zarar Bekleniyor

IATA: Asya Pasifik Havayolları İçin Bu Yıl 29 Milyar Dolar Zarar Bekleniyor

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Asya Pasifik bölgesindeki havayollarının COVID-19 krizinin en sert darbesini yiyen olacağı ve 2020 için zararlarının 29 milyar dolar olması bekleniyor.

Dünya genelinde 84.3 milyar dolarlık endüstri kaybının üçte birinden fazlası. Asya Pasifik bölgesi Covid-19 krizinin yükünü ilk hisseden bölge oldu.

IATA, bölgedeki havayolu şirketlerinin yolcu talebinin bu yıl yüzde 53,8 çöktüğünü, mevcut koltuk kilometrelerindeki kapasitenin ise yüzde 39,2 azalacağını söyledi.

IATA Bölgesel Yardımcısı Conrad Clifford, “2020 havacılık tarihinin en kötü yılı ve havayolları hayatta kalma modunda. Asya Pasifik’teki taşıyıcılar 29 milyar dolarlık en büyük kayıpları yaşayacak. Bu yolcu başına 30.09 dolarlık bir kayıp.”

“Bu kasvetli görünümde öncelik, bölge hükümetlerinin Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün ilkeleri doğrultusunda hava bağlantılarının yeniden başlatılmasını kolaylaştırmasıdır.”

Clifford, “Endüstrinin 2019 faaliyet seviyesine geri dönmesi birkaç yıl sürecek. Bu arada hükümetlerin havayollarına finansal yardım ve yardım sağlamanın yanı sıra slot kullanımında esneklik sağlamaya devam etmesi gerekecek.”

“Havayolları maliyetlerini azaltmak amacıyla işbirliği alanlarını belirlemek için havaalanları ve hava seyrüsefer hizmeti sağlayıcıları ile birlikte çalışıyoruz dedi.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör