HAVALİMANLARINDA ALARM! VIP’DE VEKİLLER DE ARANIYOR

HAVALİMANLARINDA ALARM! VIP’DE VEKİLLER DE ARANIYOR

Terör örgütlerinin son dönemde düzenlediği saldırılardan sonra havalimanlarında da güvenlik önlemleri üst düzeye çıkartıldı. VIP salonlarına girişlerde milletvekilleri dahil tüm üst düzey isimler aranmaya başlandı. Müfettişler, dün Atatürk Havalimanı’na gelerek güvenlik noktalarını kontrol etti.

29 kişinin şehit olduğu Ankara’daki askeri servis araçlarına yönelik canlı bomba saldırısı sonrası havalimanlarındaki güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarılmaya başlandı. Terör örgütlerinin hedefinde olduğu belirtilen havalimanlarındaki yeni güvenlik önlemleri, geçtiğimiz salıdan itibaren uygulamaya konuldu. İçişleri Bakanlığı, havalimanlarındaki VIP salonlarına girişlerde milletvekilleri dahil tüm üst düzey kişilerin aranması talimatını verdi. Tüm araçlar ‘patlayıcı bulunma riskine karşı’ kontrolden geçirilirken, yol güzergâhı üzerine fiziki bariyer düzenlemesi yapıldı. Ayrıca başbakan, bakan veya yabancı konukları taşıyan VIP uçaklar da, salona yakın bölgeye park edilmeye başlandı. Dün Atatürk Havalimanı’na gelen 9 müfettiş de, güvenlik noktalarını kontrol etti.  Polis ise araçla gelenlerin eşyalarını köpeklerle aradı.

İçişleri Bakanlığı’ndan gönderilen yazıda bakanlar hariç tüm yolcuların güvenlik kontrolünden geçirilmesi istendi. Ancak yeni uygulama tartışmalara neden oldu. Aranmak istemeyen siyasiler ve bürokratlarla emniyet görevlileri arasında gerginlik yaşandı. Cumhurbaşkanı, başbakan, bakan ve milletvekilleri ile yabancı devlet adamlarının havalimanlarından geçişlerini kolaylaştırmak amacıyla hizmet sunan VIP salonlarını, giriş yetkisi olmayanlar da kullanıyor. Bu salonlar, üst düzey siyasilerle görüşme fırsatı yakalamak için ideal yerler arasında görülüyor. Özellikle başbakan ve bakan geçişleri sırasında ciddi yoğunluk oluşuyor.

Yetkililer, yıllar önce emekli olmasına rağmen geçiş yapan milletvekilleri, askeri ve sivil üst düzey bürokratların da yoğunlukta etkili olduğuna dikkat çekiyor. Hatta VIP’ı kullananların getirdiği kişilerin de yoğunluğa neden olduğu belirtiliyor. Türkiye genelinde en yoğun VIP salonu, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda bulunuyor. Üst düzey kamu görevlilerinin kullanımına sunulan bu salondan yılda ortalama 250 bin kişi geçiyor. VIP salonundan geçme hakkına sahip yolcular, burada en iyi şekilde ağırlanıyor. Yolcular, sıra beklemeden, çeşitli ikramlarla ağırlanıp özel araçlarla uçağa transfer ediliyor.

(Mustafa Gün/Zaman)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments