Havalimanında grev devam ediyor

Havalimanında grev devam ediyor

Brüksel’de bulunan Zaventem havalimanı 22 Mart’taki intihar saldırılarının yaşanmasının ardından kısmen kapatılmıştı. Havalimanında salı akşamı (12 Nisan) başlayan eylem ikinci günde de devam etti.

12 Nisan Salı akşamı başlayan grev nedeniyle çok sayıda uçuş iptal edildi.

Hava trafik kontrolörlerinden bazıları da, emeklilik reformuna tepkilerini göstermek için rapor alıp işe gelmeyince, saatte 70 sefer yapılan havalimanında uçuş sayısı 15’e kadar düştü.

Yolcular ve Belçikalı makamlar saldırıların yaraları henüz sarılmamışken çalışanların greve gitmesini sert sözlerle kınadı.

Yolcu yorumlarından bazıları şöyle:

“Yaptıkları çok ayıp. Gerçekten çok ayıp, diyecek bir şey bulamıyorum.”

“Zaventem’in tekrar normal hayata dönemsi için ellerinden geleni yapmaları lazımken tam tersini yapıp açılan yaraları deşiyorlar.”

“Saygısızca bir tutum. Greve gidenler saldırıda ölenlere, kayıp yakınlarına ve iş arkadaşlarına karşı çok saygısız bir işe kalkışmışlar.”

İş bırakma eyleminin izinsiz olduğu belirtildi. Greve sert tepki gösteren Belçika Başbakanı Charles Michel işe gelmeyen personele rapor yazan doktorların cezalandırılacağını söyledi. Michel, “Azınlık bir kesimin böyle sorumsuzca davranmasını kabul edemeyiz. Bu tür şantaj yapılmasını da kabul etmiyoruz. Sahte rapor yazan doktorlara da yaptırım uygulanacağını eklemek isterim. Doktorlara gayet net bir mesaj veriyoruz” diye konuştu.

Zaventem Havalimanı’nda 22 Mart’ta yaşanan intihar eylemlerinde 10’dan fazla kişi yaşamını yitirmişti. 3 Nisan’da kısmen faaliyete geçen havalimanının, onarım çalışmaları tamamlandıktan sonra, önümüzdeki aylarda tam hizmet vermesi bekleniyor.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments