Havalimanı Pasaport Polis Üniformaları Sosyal Medyada Eleştiri Konusu Oldu

Havalimanı Pasaport Polis Üniformaları Sosyal Medyada Eleştiri Konusu Oldu

Havalimanı pasaport polisi üniforması değişti: Turkey değil Türkiye yazmalı

Havalimanı pasaport polisi üniforması değişti: Turkey değil Türkiye yazmalıydı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü Hudut Kapıları Daire Başkanlığı, pasaport polislerinin kıyafetlerinde değişikliğe gitti.

Havalimanlarındaki pasaport polislerinden memnuniyeti değerlendiren cihazlardan sonra görevli emniyet personelinin kıyafetlerinde de değişikliğe gidildi. Pasaport polisleri, artık turistleri turkuaz renkli ve “Turkey” yazılı yeleklerle karşılıyor.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakanlığın, havaalanlarında “yolcu memnuniyeti ölçme ve değerlendirme anket çalışması” başlattığı, havaalanlarına yerleştirilen cihazlarla yolculara hizmet veren pasaport polislerinin genel davranış ve tutumlarının değerlendirmeye tabi tutulduğu bildirildi.

havalimanı pasaport polisi turkey yazısı

Uygulamanın Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça olmak üzere 6 dildeki anket cihazlarıyla gerçekleştirildiği, yolcuların pasaport polisinden memnun oldukları ya da olmadıkları durumlar ortaya çıkarılarak eksik hususlarla ilgili gerekli çalışmaların yapılmasının amaçlandığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bakanlık şimdi de her gün binlerce yolcunun giriş-çıkış yaptığı hudut kapılarında, vitrin konumunda bulunan pasaport polislerine ilişkin yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü Hudut Kapıları Daire Başkanlığı, pasaport polislerinin kıyafetlerinde değişikliğe gitti. Hudut kapılarında 100 milyondan fazla yolcuyu karşılayan görevli pasaport polisleri artık turkuaz renkli, ön kısmında ‘Turkey’ yazısı bulunan özel tasarım polis yelekleri giymeye başladı.”

polis 3 bin personelle pasaport kontrol hizmeti veriliyor

3 bin personelle pasaport kontrol hizmeti veriliyor

Tarihi ve doğal güzellikleriyle dünyanın ilgisini çeken Türkiye’nin, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yaptığı vurgulanan açıklamada, coğrafi konumuna bağlı olarak hava, deniz, kara ve demir yolu sınır kapılarına sahip Türkiye’de 101 deniz, 64 hava, 30 kara ve 8 demir yolu olmak üzere 203 hudut kapısının bulunduğu ifade edildi.

Yaklaşık 3 bin personelle bin 350 bölümde pasaport kontrol hizmetinin verildiği anlatılan açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

“Her gün binlerce yolcunun giriş-çıkış yaptığı hudut kapılarında, 2000 yılında giriş-çıkış yapan yolcu sayısı 29 milyon iken 2010 yılında bu sayı 75 milyona, 2018 yılında 109 milyona yükseldi. 2019’da ise 114 milyon yolcu giriş-çıkış gerçekleştirdi, bu yolcuların 84 milyonunu yabancılar oluşturdu.

Son yirmi yıl esas alındığında hudut kapılarında yolcu giriş-çıkış sayılarında yüzde 275’lik artış görüldü.” (indigo)

“Turkey değil, Türkiye olmalıydı”

Pasaport polislerinin yeni üniformalarında “Türkiye’nin İngilizce olarak ‘Turkey’ diye yazılması, sosyal medyada eleştiri konusu oldu. Eleştirilerden bazıları şöyle:

Celalettin can Erdem@CelalettincanE1

Üniformada Turkey değil Türkiye yazmalıydı.

Celalettin can Erdem adlı kişinin diğer Tweetlerini gör

Türkiye’nin Resmî dili mi değişti?

Aynur_06 adlı kişinin diğer Tweetlerini gör

Fezanur Seçginli@FezaSecginliCHP

Neden hindi polisi dediler…🤔😂

Resmen rezalet!
Bilerek mi yapıyorlar bunu ya?
😡

Şunu Türkiye diye yazmayı öğrenemedi hindi kafalilar. Marka ismi Türkiye dersin her dilde o şekilde yazarsın. Coca Colayi koko kola diye mi yazıyoruz. ‘la havle

Cigdem adlı kişinin diğer Tweetlerini gör
• Pasaport polislerinin kıyafeti yenilenmiş, omuzlara turkuvaz eklenerek çok şık olmuş; beğendim! Ama göğüslerinde Türkiye yerine Turkey yazıyor! ‘İngilizce ifadeye bence gerek yok! Ülkemize giriş çıkış yapanlar Türkiye yazınca da anlarlar! Turizm demek İngilizce demek olamaz!

• Pasaport polislerinin yeni formasıymış. Ama bir yanlışlık var. Bu polisler Türkiye Cumhuriyeti devletinin polisleri, ‘Turkey’ diye bir ülkenin değil.

• Pasaport polisleri artık turkuvaz renkli, ön kısmında “Turkey’ yazısı bulunan özel tasarım polis yelekleri giymeye başladı! Niye Turkuvaz? Republic of Turkish ibaresine ne oldu?
Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

3 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Güven
8 ay önce

içinde vatani milli duygu barındıran birisi bu üniformaya şahsımca müsaade etmezdi , birincisi senin rengin şehidin al kanı turkuaz değil (politika malzemesi olarak işine gelince güzel kullanırsın) ikincisi adın Turkey değil. Almanya’da D görürsün plakasında bile adam hiç bir yerde germana dedirtmez kendine biraz MİLLİ olmakta fayda var lafta YERLI MILLI olunmuyor yoksa sözde değil özde milliyetçilik lazım burası TÜRKİYE

Nedim
8 ay önce

Bunların vizyonu bu kadar.fazla birşey beklemeyin.turkey AMK yazmadığına şükredin

Waterfall
8 ay önce

Hani turistin biri give me one egg dese ne derler acaba????