HAVACILIKTA ‘’SOSYAL PSİKOLOJİ’’

HAVACILIKTA ‘’SOSYAL PSİKOLOJİ’’

Değerli okurlar;

Dünya havacılık sektörü covid-19 pandemisi salgını yüzünden ciddi bir çöküş yaşamakta. Birçok havayolu şirketi ve havaalanı çalışanları diken üstünde belirsizce beklemekte.  Havayolları, virüsün etkisini minimuma indirmek için A,B,C hatta D planları yapmak zorunda kaldığı bu dönemde de havacılık sektörünün ne kadar kırılgan olduğunu da anlamış oldular.

Avrupa ve Ülkemizde gelişen bütün süreci an ve an takip eden biri olarak ülkemizin havacılık sektöründe yapmış olduğu adımları doğru buluyorum. Avrupa’daki hava yolları 2019 yıl sonu istatistiklerini  ve karlılık oranlarını açıklarken aynı zamanda da 2020 ve 2021 yılı büyüme trendi planlarını yaparken  bir anda 2000 lere hatta 1990 lı dönemlerine döner oldular.

Avrupa’nın en büyük havayolları, filolarındaki uçakları çöle gömmek zorunda kaldı.  Binlerce çalışanları ile yollarını ayırmak zorunda kaldılar

Mevcut Pandemiden kaynaklı krizi atlatamayacaklarını düşünen hava yolları bilinçli bir şekilde iflas başvurusunda bulundular.

 Neden mi?  

Aslında sebepleri çok basit.  Krizden kurtulmanın yolu olan finansal durum, şirket yetkililerinin belini bükmüş durumda. Bir hava yolunun gider tablosuna baktığımızda akaryakıt, personel, teknik bakım ve vergi’nin yanı sıra ikram, havaalanı giderleri hesaplandığından bir hava yolu şirketine kalan kar marjı neredeyse %3-4

Yolcunun olmadığı bu dönemde şirketler devlet destekleri ile 1 veya 2 sene ayakta durmaya çalıyor.

Devlet desteğinden yoksun kalan hava yolu şirketleri ise çareyi geçici olarak iflasını vermekte buluyor veya filolarındaki uçakları satıp geri kiralama yollarına gidiyor.

Acil olarak her ülke bayrak taşıyıcılarını desteklemek zorunda olduğunu bilmeli. Çünkü bugün dünya genelinde 65 milyon insan bu sektörden evlerine ekmek götürmekte.

Ülkemizde ise sektör tamamen bypass geçirmiş havayolu şirketleri önlemlerini en hızlı bir şekilde almış fedakâr çalışanları sayesinde damarlarına taze kan pompalamanın zamanını beklemekte.

Dünyanın önemli havacılık otoriterlerinin yolcu taşıma kriterlerinin açıklamasının beklendiği bu zor dönemde ben inanıyorum ki Türk Hava Yolu şirketleri eskisinden daha sağlam adımlarla yollarına ince çizginin üzerinde devam edecek.

Gel görelim ki havayolu şirketlerinin covid-19 pandemisi yüzünden almış olduğu önlemler yetmiyor maalesef.

Sendikaların ve otoritelerin nerede durduğu da meçhul. Ben bu süreçte havayolu çalışanlarına psikolojik açıdan manevi destek olmalarını beklerdim. Hava yollarına karşı göstermiş oldukları fedakârlıktan dolayı hiç olmasa da bu süreçte pilotların, kabin memurlarının, teknisyenlerin, yer hizmetlerinin ve kısaca sektörde çalışan herkesin sorunlarına bir nebzede olsa ortak olmaları.

Şuana kadar gördüğüm kadarı ile THY çalışanlar ile alakalı birkaç açıklama bildiri yayınlanmış durumda.

Geçenlerde THY yönetim kurulu başkanı İlker Aycı’nın sosyal medya üzerinden yapmış olduğu açıklamayı Sefa Bey köşesinde ayrıntılı olarak açıkladı. (okumak için buraya tıklayınız)

Bu arada THY’de Pilot ve Pilot Adayları, Kabin Memuru, Uçak Bakım Teknisyeni, Yurtiçi ve yurtdışı personel sayısı ortalama toplam 24,124 çalışanı bulunmakta önümüzdeki süreçte personel ile alakalı neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Umarım bu yapılan fedakarlığı THY yönetimi de görür.

Ramazan Bayramınızı En İçten Dileklerimle Kutlarım.

(Konuk Yazar ve Editör) Mevlüt ZOR

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

9 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Al1deburdanyak
1 ay önce

İşten çıkarma en son düşünülecek olay benim düşünceme göre. Çünkü işten çıkardığınız personelin hakkını vermek zorundasınız. Bu da şirkete ciddi bir yük olacaktır. Bu yüzden maaşlarda ciddi bir düşüş yapılıp memnun olmayanlara istifa yolunu sunacaklar. Böylece kıdem tazminatı ödemektende kurtulmuş olacaklar. Ya da kısa çalışma ödeneği süresi 3 ay daha uzatılacak. Ya da diğer seçenek filo planlaması ve uçuş yoğunluğuna göre personel çalıştırıp geri kalanları ücretsiz izne ayıracaklar. Bütün bu seçenekler sonunda işten çıkarmalar olacağını düşünüyorum. Ya da Turkish do co örneğinde olduğu gibi bir anda kıyım yapılacak. Tabi inşallah böyle şeyler yaşanmaz. Bakalım bayram sonrası süreçte bir şeyler netleşecek… Devamını oku »

Pandemi
1 ay önce

Keşke sendikadarda yeteri kadar açıklama yapsalardı paylaşımlara bak bayrım mesajı o mesajı bu mesajı yaw bırıde cıkıp demıyorki arkadaşlar sabırlı olun biz gerekini yapıyoruz haklarınızı koruyoruz yana ne bileyim yapıyorsanızda şeffa olun

F/o
1 ay önce
Reply to  Pandemi

Hava sen in yaptığı güzel yayınları okumadın galiba sevgili kardeşim HavaSen in önerileri ile hareket edilse idi bu gün bir çok sorun çözülmüştü

thy
1 ay önce

THY çalışanları fedakarlık yapıyorda ne oluyor her an kapıya onulacakmıs gıbı yasamaktan bıktık

Sıradan
1 ay önce

Yazdığınız maliyetlerin büyük bölümü uçaklar uçtuğu zaman oluşan maliyetler

Talpa üyesi
1 ay önce

Sayın editör bir gün önceki yorumumu yayınlamadın ancak zannederimki dikkate almışsın tüm sektör çalışanlarının bu tarz yazılara ihtiyacı var teşekkür eder moral ve motivasyonumuzu yüksek tutmak için bu tarz yazılara devam etmeniz dileğiyle sizede iyi bayramlar dilerim

kabin memuru
1 ay önce

İlker aycı konuşmasında yuvarlak hesap yapmış her an işten çıkarmalar olacak bu durum böyle gıtmez

kabin memuru
1 ay önce

Çok kırılgan bir sektör sanırım virüsten en çok etkilenen alan havacılık dogal olarak uçuş olmadığı için turizm bir an önce normalleşme sürecine geçilmeli.

Hüsranlı bayram
1 ay önce

Hava yolu şirketleri küçüldükçe işten çıkarmalar her zaman olacak şirketler çalışanlarına tamamen sosyal psikoloji uyguluyor bu durum çok acı verici