Havacılık tarihimizin ‘ilk’ kadınları

Havacılık tarihimizin ‘ilk’ kadınları

8 Mart Dünya Kadınlar gününde, ‘eşitlik’ düşüncesi geliyor herkesin aklına, insanların birlikte eşit özgürlükte yaşama düşüncesi… Kadınlar için şiddetsiz, baskısız, özgür bir dünya diliyoruz ve sizi, sizler için derlediğimiz Türk havacılık tarihine adını ‘ilk’ olarak yazdırmış önemli havacı kadınlarımızla baş başa bırakıyoruz.

 

Gökyüzündeki İlk Türk Kadın

Belkıs Şevket Hanım, 1 Aralık 1913 tarihinde ilk defa uçan Türk kadını ve aktivist

2’nci Meşrûtiyetin ilanından sonra, Donanma Cemiyeti tayyare ve gemi alma konusunda büyük bir bağış kampanyası başlattı. Müdafayı Hukuku Nisvan (Kadın Hakları Koruma Derneği) kurucularından olan Belkıs Şevket Hanım, bağışa destek vermek için 1 Aralık 1913 tarihinde, Fethi Bey’in idare ettiği Osmanlı isimli Deperdussin’e bindi. İstanbul üzerinde uçtular ve gökyüzünden üzerinde bağışa destek çağrısı bulunan propaganda kartları attılar.

 

İlk Türk Kadın Pilot

Bedriye Tahir Gökmen

Vecihi Uçuş Okulu’nda 1932 yılında  havacılık eğitimine başlayan Bedriye Tahir Gökmen, uçuş eğitimlerini sürdürürken aynı zamanda memurluk yapıyordu. 1933’te bröve aldı. Gökmen Bacı olarak tanınan Bedriye Tahir, 1934’te Soyadı Kanunu çıkınca Gökmen soyadını aldı.

 

İlk Kadın Hava Şehidi

Eribe Kartal Hürkuş, 1936’da Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında gösteri atlayışı yaparken hayatını kaybetti.

29 Ekim 1936 günü Cumhuriyet  Bayramı  gösterileri sırasında, 18 yaşındaki genç paraşütçü Eribe Kartal Hürkuş 600 metre yükseklikten gösteri atlayışını yaptı. Eribe Hanım’ın paraşütü açılmadı ve virile kapılarak düşmeye başladı. Yere 60-70 metre kala virilden kurtulup paraşütü açtı ama paraşüt tekrar büzüldü ve genç paraşütçü yere düştü. Düştüğünde yaşıyordu fakat hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybetti.

 

İlk Kadın Savaş Uçağı Pilotu

Türkiye’nin ilk kadın pilotlarından birisi olan Sabiha Gökçen, aynı zamanda dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotu

1937 yılında Eskişehir’de Hava Okulu’ndan mezun oldu. Manevi babası olan Mustafa Kemal Atatürk’ün de teşvikiyle, 1.Tayyare Alayı’nda  altı  aylık harp uçuş eğitimi gördükten sonra Trakya Manevralarına ve Dersim Harekatına katıldı ve “İlk Kadın Savaş Pilotu” ünvanını aldı. Uçuş kariyeri boyunca otuz ikisi muharebe görevi olmak üzere, 8.000 saat civarı uçuş gerçekleştirdi.

 

İlk Kadın Paraşütçü

Yıldız Uçman

Henüz bir ortaokul öğrencisi olan İzmirli Yıldız Uçman, 1935 Ağustos’unda, Ankara’da Türk Hava Kurumu’na bağlı olarak Türk Kuşu adında bir havacılık okulu açıldığını öğrenince Ankara’ya giderek başvuruda bulundu.

Eylül 1935’te, Türk Kuşu’nun Ergazi alanında paraşütle atlama gösterileri yapılırken  Yıldız’ı Sovyet yapısı iki kişilik R-5 bombardıman uçağına bindirdiler. Yıldız atlayışını yaptı ve tarihte kendisini ilkler arasına yazdırdı.

 

 

 

 

 

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Tahsin
4 yıl önce

Güzel derleme olmuş. Tüm dünya kadınlarının günü ve geleceği mutlu olsun