Havacılık STK’ları Belirsizliğin Kaldırılmasını İstiyor

Havacılık STK’ları Belirsizliğin Kaldırılmasını İstiyor

 

Havayolları Kabin Memurları Derneği (TASSA) resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada Havacılık STK’ları Belirsizliğin Kaldırılmasını İstiyor.

İşte TASSA tarafından yapılan o açıklama;

Bilindiği üzere; Covid 19’un negatif etkisi birçok sektörde kendini gösterirken, havacılık sektörü en çok etkilenen sektörlerin başında geldi. Mevcut durum nedeniyle Türk Havayolları operasyona uzun bir süre ara vermek durumunda kalmış ve bugünlerde ise icra edilen seferler yavaş yavaş artmaktadır. Yaşanan süreçte gelir gider dengesinin gelir aleyhine bozulması nedeniyle, tedbirler alındı. Devletimiz tarafından olumsuz etkilenen sektörlerde çalışan emekçilere destek olmak için İŞKUR üzerinden Kısa Çalışma Ödeneği verildi.

Eurocontroll verilerine göre, Temmuz ayında günlük yaklaşık 13.000 uçuş olacağı öngörülmekte, bu da geçtiğimiz yılın %30’una denk gelmektedir. Ulusal ve uluslarası basında, havayolu şirketlerinde meydana gelen gelir-gider dengesizliği nedeniyle tüm dünyadaki bayrak taşıyıcı havayollarının devlet desteği aldığı ve/veya çalışanlarının ücretinde indirime gittiği veya işçi çıkardığı yönünde haberler yayınlanmaktadır.

Dünya genelinde büyük ölçekli havayolları, çalışanlarının işine son verirken, bayrak taşıyıcımız Türk Havayolları işçi çıkarmamış ve mümkün olduğu sürece de işçi çıkarılmayacağını da ifade etmişti.

THY A.O. ile Hava-İş ve THY Teknik A.Ş. ile Özçelik-İş sendikaları arasında uçuş operasyonunun olmadığı yeni normale uygun ücret düzenlemesi için görüşmeler yapıldığı ve Şirketlerin 2018 yılı ücretlerine dönülmesini teklif ettiği bilinmektedir.

Ağustos ayında kısa çalışma ödeneğinin uzatılmaması durumunda, THY A.O. tarafından gelir dengesizliği nedeniyle Ağustos ayı içerisinde “İşveren Ücret Desteğine” müracaat edilebilir.

“İşveren Ücret Desteğine” müracaat edilmesi durumunda:

  • Mevcut operasyonun devamını sağlayacak yeter sayıda personel çalıştırılacağını,
  • Operasyonda ihtiyaç duyulmayan personelin ücretsiz izinli gösterileceğini ve
  • Personelin çalışmadığı günler için yalnızca 39,24 TL (damga vergisine tabi tutulacaktır.) devlet desteği alacağı anlamına gelmektedir.

Hava-İş Sendikasının, teklifinin kabulu için yalnızca bir kısım çalışanların hakedişlerinde ilave iyileştirmeler yapılmasına ilişkin THY A.O. yönetimine ön şartlar sunduğunu, sendika duyurularından ve kamuoyuna yansıyan haberlerden üzülerek takip ediyoruz. Sendikaların bu zorlu dönemde yalnızca bir kesimin değil, tüm çalışanların haklarını düşünerek hareket etmesini bekliyoruz.

2001 yılında, yolcu uçakları ile yapılan terör saldırıları ve “15 Temmuz Hain Kalkışması” sonrasında da ülkemiz havacılığı yara almış, THY A.O ve THY Teknik A.Ş’de çalışan havacılık emekçileri, işveren ve çalışan işbirliği ile bu zorlukların üstesinden gelmişti. Yine, çalışan ve işveren işbirliği ile bu zorlu durumun da üstesinden geleceğimize inanıyoruz.

Bilindiği üzere, Kısa Çalışma Ödeneği bir ay daha uzatılmıştı. Günler hızlıca geçiyor, bu ayı işveren ve sendikaların doğru kullanmasını istiyoruz. Bu nedenle tarafların hızlıca bir araya gelerek yeni normale uygun ücret düzenlemesi konusunda mutabakat sağlamalarını, her gün ne olacak diye merak ve endişe ile bekleyen üyelerimizi rahatlatmalarını bekliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Saygılarımızla…

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

8 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Çakal Carlos
24 gün önce

Tassa Bu sektörde gerçekten en vasıfsız ,en pısırık , bı ise yaramayan , boş boş üyeler alıp bunlardan para toplayan bı örgüt. bunca zaman dünya yerinden oynadı, kabin memurları için hiç yoktan 100 tane senaryo çizildi hiç birinde kalkıp kardeşim durun benimde bir fikrim var diyemedi ve diyebilcek gücü yok, baksanıza havaiş bile ciddiye alıp TALPA gibi masaya oturmadı şimdi kalkıp atıp tutuyor, geçti borun pazarı sür eşeğini Niğde ye.

Teklif
24 gün önce

Sizin ifadenizle “yeni normale uygun ücret düzenlemesi” nasıl olmalı? TALPA üyelerinin önerileri ışığında 33 madde ile sendikanın karşısına çıktı. Sizin fikriniz nedir ve üyelerimizin fikrini aldınız mı?

Km1
23 gün önce

Yine Tassa gecmisler kendileriyle.Nevin Emekli olmayacak bosuna baskan olcaz diye Aciklama yapip kendinize guldurmeyin!
Tassa: bir cisim yaklasiyo
Km: Kimsin Sen??

Kpt
23 gün önce

Sistematik icermeyen ve ana fikri ne oldugu belli olmayan bir yazi olmus.

Hadsiz
23 gün önce

Altı üstü 500 üyesi olan gereksiz bir kuruluşun hadsiz açıklaması.

KM —
24 gün önce

Maaş alt sınırı net 6000 TL nin altına düşmemeli . İstanbul şartlarında bu maaş az ancak kimsenin işten atılmaması için biz 6000 TL ye razıyız

km**
23 gün önce
Cevapla  KM —

5000 tl km 6000 tl kabin amiri olarak düzenlenmeli.

senior
23 gün önce
Cevapla  km**

Kendi adina konus. Ben o paraya calismam versin tazminatimi cikayim. Herkesi kendin gibi sirkete mecbur sanma.