Havacılık sektörü türbülanstan çıkıyor

Havacılık sektörü türbülanstan çıkıyor

Salgından en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen havayolu sektörü, hükümetin arka arkaya devreye aldığı önlemler ve turizm sezonuyla beraber uçuşların başlamasıyla yavaş yavaş türbülanstan çıkıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Salgın sürecinin ardından fiyatlar eski seviyelerine doğru çekilecek. Yurtiçi aktarmasız ekonomi sınıfı biletler için geçen yıl belirlenen 450 liralık tavan ücret geçerliliğini koruyor” dedi.

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, 225 bin kişinin çalıştığı havayolu sektörünün şimdiye kadar yaşadığı en büyük kriz ortamında iflasa sürüklenmesinin önlenmesine çalışırken, yolcuların kullanmadığı biletlerin 2 ay sonra iade edilmesini garanti altına aldıklarını anımsattı.

Biletlerin iadesine ilişkin tüm talepleri titizlikle izlediklerini belirten Karaismailoğlu, “Yurttaşların mağduriyetleri ortadan kaldırıldı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından işleyişle ilgili aksamaya mahal vermemek adına denetim yapılıyor” diye konuştu.

Havacılık sektörünün yaşadığı sorunlar Meclis’in gündemine taşındı. Bakan Karaismailoğlu, hava yolcu ve kargo taşımacılığından açığa alınan biletlere kadar birçok başlıkta sorulara yanıt verdi.

BORÇLAR ÖTELENDİ

Bakan Karaismailoğlu, sivil havacılıkta alınan tedbirler kapsamında sektörün ödemesi gereken 38 milyon liralık borcu ötelenirken, havalimanı, terminal ve yer hizmetlerine ait işletmelerin de ruhsat ve temdit ödemelerini uçuşların başlamasından 3 ay sonrasına ertelendiğini anımsattı. Karaismailoğlu, “Salgın nedeniyle şirketlerin hava sahası kullanıcı ücretleri 4 ay ertelendi” diye konuştu.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

5 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Eyyy adillll
1 ay önce

Niye iadeler 2 ay sonra? Şirket para kazansın diye olmayacak ya da iptal edilecek uçuşların biletini satıp o parayı aylarca kullanıp iade etmek sahtekarlık değilse nedir? İnsanlar şirketlerin kar’ına ortak mı ki zararına da ortak veya yardımcı olsun? Her işiniz yanlış,yalan,dolan…

Haklısınız
1 ay önce
Cevapla  Eyyy adillll

Hava ulaşım sektörünün ayakta kalması ve bir sonraki uçuşunuzun maddi olarak ulaşılabilir olması için biraz sabır gerekiyor. Şu dönemde geri ödemelerin yapılacağına dair bilgi dahi vermeyen sektörler de var.

Haklısınız yazana
1 ay önce
Cevapla  Haklısınız

İyi de o sabrı vatandaş niye göstersin ki. Hali hazırda geliri düşen vatandaşın görevi sektör kurtarmak mı? Thy’nin anlı şanlı yöneticileri thy’nin şu kadar uçağı var bu kadar yere uçuyor şöyle sponsor olduk böyle bilmem ne yaptık diye kasılacaklarına en ufak bir krizde thy’nin yaprak gibi sallanma riskinin çok olması ve zor günler için kenara para koysalardı,abuk sabuk borçlanmasalardı, havaya,gösterişe,yandaşa paralar harcamasalardı. Hala yurtdışı müdürlerinin yurtdışı gelir vergilerini şirket ödüyor, yönetici masraflarına tasarruf yok ama bilet parasını aylar sonra iade ediyor ve yaptıkları kendileri ve şakşakçıları tarafından hoş gösterilmeye çalışılıyor. Bu iş tek kelime ile sahtekarlıktır gerisi laf salatası.

Haklısınız
1 ay önce

Size de kesinlikle hak veriyorum. Ayrıca yapacağım en son şey şakşakçılık olur, havacılık sektörü çalışanıyım ve iki ay sonra alınacağı vadedilen bilet ücretinin çok üzerinde kayıplarımız var. Bu sektör batsın, altında kalayım istemiyorum, o kadar.

Köksal
1 ay önce

Cezayir uçuşlar nezaman açılacak bilgi verseniz