HAVA YOLU ÇALIŞANLARINA HİJYEN KİTABI!

HAVA YOLU ÇALIŞANLARINA HİJYEN KİTABI!

Sağlık Bakanlığı Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı ve tüm havacılık camiasının uymasını istediği ’Havacılıkta Hijyen ve Sağlık Rehberi’ kitabını Türkçeye çevirerek tüm şirketlere dağıtacak. Türk Hava Yolları uçaklarına kabin memurlarının tabletlerine dijital ortamda yüklenecek.

Hava Yolu Çalışanlara Zorunlu Hijen Kitabı

Konu hakkında bilgi veren Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Uzm. Dr. Hüsem Hatipoğlu, “Genel Müdürlüğümüz tarafından ’Havacılıkta Hijyen ve Sağlık Rehberi’ hazırlanmıştır. Bu Kitap havayolu taşımacılığında yolcuları ve mürettebatı korumak için her tür havalimanı ve uçak operatörleriyle tüm diğer sorumlu organlara yönelik yüksek hijyen ve temizlik standartlarının sağlanmasında yardımcı olma yönündeki nihai amaçla, su ve tesislerin temizlik ve dezenfeksiyonu hususlarını ele almaktadır. Havacılıkta Hijyen ve Sağlık Rehberi; gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerin seyahatleri için geçerli olup, artan ulusal-uluslararası uçak trafiğinde yüksek hijyen ve sağlık standartlarının sağlanmasına yöneliktir” dedi.
Özellikle uzun uçuşlarda hijyen kurallarına dikkat edilmediği zaman doğabilecek olumsuz koşulların uçuşları olumsuz etkileyeceğini söyleyen Hüsem Hatipoğlu, “Uzun süren uçuşlarda onlarca insanın gıda zehirlenmesi sonucu kusma, ishal, ateş ve karın ağrılarının olduğunu bile düşünmek kâbustur. Hele kokpit ekiplerinin zehirlenmesi ise uçuş emniyetinin tehlikeye düşmesi bakımından önemlidir. Uçuş sırasında bu tür tıbbi müdahalelerin yapılması da zordur. Sağlık Bakanlığı olarak dağıtımına başlayacağımız Havacılıkta Hijyen ve Sağlık Rehberi; Dünya Sağlık Örgütü (WHO) doğrultusunda hazırlanmış olup, başta uçuş personelimiz olmak üzere milyonlarca insanın uçak içi hijyenin sağlandığı bir ortamda yolculuk yapmalarına katkı sunması amaçlanmıştır” diye konuştu.

Geri
Etiketler:

Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.