Hava-İş’ten Maaş Zamları Hakkında Açıklama

Hava-İş’ten Maaş Zamları Hakkında Açıklama

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş) havayolu çalışanlarının maaşları ile alakalı yapılan yorumlar hakkında resmi web sitesi üzerinden açıklamada bulundu.

Hava İş tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi;

Değerli üyelerimiz,

26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi 32. Maddeye göre ikinci yıl, ikinci altı ay ücret zammı TÜİK Tüketici Fiyat Endeksi (2003=100 ) Haziran 2020 indeks sayısının Aralık 2019 indeks sayısına göre değişim oranına ilave olarak %1.5 eklenerek yapılacaktır.

Bu kapsamda Haziran 2020 tarihindeki ücretlere 01.07.2020 tarihinden itibaren %7.25 oranında  ücret zammı yapılacaktır.

Ayrıca son günlerde bazı medya organlarında üyelerimizin maaşları hakkında algı yaratan yorumlar ve köşe yazıları bulunmaktadır. Havacılık sektörü hakkındaki bilgisi sadece ücretsiz bir şekilde uçtuğu uçuşlarda, yediği yemeklerden ve özel sipariş üzerine uçaklara yüklenen yüzlerce dolarlık şaraplardan ibaret olan kişiler salgın süresince hayatını riske atarak kargo taşıyan, tahliye uçuşu gerçekleştiren kabin ve kokpit ekibi, kargo çalışanı, loadmaster, yer operasyonunda görev alan emekçi üyelerimizin maaşları hakkında en ufak bir yorum hakkına sahip değildir.

Üyelerimizin aldıkları her kuruş, alın terinin emeğin ve mücadelenin karşılığıdır. Covid-19 sonrası için THY A.O. ile değerli üyelerimizin menfaatine olacak çözümlerin görüşüleceği bu dönemde bu tür haberlerin provoke ve algı yaratma amacı taşıdığı hedef konumunda olan değerli üyelerimiz tarafından da bilinmektedir. Bu süreçte tüm üyelerimiz elini taşın altına koymuş, hayatlarını riske atarak milletimize hizmet namına başarılı operasyonlar yürütmüş ve yürütmeye devam etmektedir.

Buradan bir kez daha duyuruyoruz ki; üyelerimizin emekleriyle aldıkları maaşlar üzerinden algı yaratıp içinden geçtiğimiz şu zor günlerde çalışanları tek taraflı ve keyfi uygulamalara zorlayan  yöneticilerin çözüm arayacağı yerler gazete köşelerinde dillendirilen yalan teklifler değil çalışanların bizzat kendileri ve onların yetkili sendikaları olan Hava-İş’tir.

Sayın Genel Başkanımızın basına yansıyan açıklamalarında da belirttiği gibi yapılacak olan herhangi bir anlaşma ya da protokol siz değerli üyelerin görüşleri alınmadan ilgili meslek örgütleriyle görüşülmeden imzalanmayacaktır.

Saygılarımızla,
Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

18 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Uçan kuş
1 ay önce

Avrupada en çok uçuş yapan firma oldu hala milletin parasında gözü var yönetimin. Bunnar aç aç. Gözü aç doymaz bunlar.

Varyemez THY
1 ay önce

Son üç yılda 2 milyar dolar kâr edildi. 3 aydır personel neredeyse hiç maaş almıyor. Daha neyin maaşını kesecekler? Para nereye gitti? Bu para personel sayesinde kazanıldı. Şimdi personel 4 aydır açlık sınırında yaşamaya çalışıyor. Tabi yöneticiler yukarıya yaranmak ve kendi lükslerinden vazgeçmemek için altta kalanın canlı çıksın oyunu oynuyorlar. Fakat havacılık şakaya gelmez. Havayolu otobüs firması gibi yönetilemez. Allah korusun bir ölümlü kaza bu dönemde şirketi tamamen batırır.

yer personeli
1 ay önce
Cevapla  Varyemez THY

Varlık Fonuna gitti bizim karlar, hani şu varlık fonunda yer alan devlet bankaları emirle faizler yüksekken düşük faizle konut kredisi verip zarar ettilerdi ya kamu zararı (emir zararı) o açıkları kapattılar bizim karlar, ufak bir kısmı da yöneticilere prim olarak dağıtıldı. Cumhurbaşkanı THY’ye yardım edeceğiz demişti demek ki KÇÖ vermekmiş yardım işsizlik fonuna bizden kesilen paraları bize vermekmiş.

Strateji
1 ay önce
Cevapla  yer personeli

Thy 15 yıldır mali kar açıklamıyor. Kar payı dağıtımı da yok. Borsadaki paylar ile sermaye arttırılıyor. Yönetici ikramiyesi de yıllardır yok. Eleştir ama yalan söyleme.

Yalan
1 ay önce
Cevapla  Strateji

Yalan söyleme ben aldım kar payı 4 sene once

St2
1 ay önce
Cevapla  Yalan

o kar payı değildi. önce ne olduğunu öğren, sonra konuş.

Ccrew
1 ay önce

Bu ay ikramiye verilecek mi ?

CcCrew
1 ay önce
Cevapla  Ccrew

Çalıştığın gün kadar alacaksın

İsimsiz
1 ay önce

Daha öncede bu tür açıklamalar yaptınız,bu milletin size güven endeksi sıfır! Atama Başkan ve yönetim kurulunun etkisi sıfır! Arkadaşı hakkında şirket lehine şahitlik yapan birine kimse güvenmez!

Too late
1 ay önce

GÜNAYDIIIIIN HAVA İŞ. NEREDEYDİN 4 GÜNDÜR?

Gel beri
1 ay önce
Cevapla  Too late

Anlamadım ne 4 günü, 4 yıldır yoklar.

HARRANLI kemal sunal
1 ay önce

biz 2 vida sıkan ,tamirci tayfası!! 4 yıllık shyo mezunu yds 85 ler olarak harranlıyız galiba çelik çomak iş le iyi eğlenceler arkadaşlar.eskisi gibi kalmadı ki mizah,sanat gözlerim levent kırcayı arıyor ışıklar içinde uyusun 100wattlık led aydınlatsın yazık ülkeme.işsizlik artıyor ,ceza evleri dolup taşıyor .yiyin efendiler yiyin…

Teknik AS
1 ay önce

Kçö ler hala yatmadi. Ayin 8 inde ikramiye ile birlikte mi yatacak bilen var mi?

Birçeyrek
1 ay önce
Cevapla  Teknik AS

Yapma şunu ya. Sorma bu soruyu lütfen sorma

UCZ
1 ay önce

Ohh zam yapılacakmış içim rahatladı

yazar-çizer
1 ay önce

Kim acaba öyle yazar mı varmış

Orkestra Şefi
1 ay önce

Yakın zamanda THY dünyanın en iyi hava yolu olacaktır biz çalışanlar bunun için en iyisini yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz bunun için de işçinin sesleri kulak ardı edilmemelidir tabi. Dünya havacılığı için Thy olmazsa olmazdır ve şuan istihdam edilen personel aslında dünyanın en kalifiye en özverili personelidir THY diğer havayolu şirketlerinden farklı sürekli gelişmekte ve büyümekte olan bir şirket üstelik dünyanın en büyük hava köprüsü olan ülkemizde hizmet veriyor bu bile geleceğinin ne kadar parlak olacağının göstergesi bu sebeple bu Bünyede olan herkes aynı notadan devam etmeli ve farklı seslere kulak vermemelidir. Kimse içini karartmasın aynı notadan çalmaya devam… Devamını oku »