Hava-İş Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili Bildiri yayınladı

Hava-İş Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili Bildiri yayınladı

 

Hava-iş, 65 Yaş Üstü ve Kronik Hastalığı Olan Personelin Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanması ile ilgili bildiri yayınladı.

Hava-İş, İşverenin iyi niyetten uzak, çalışanları bu zor günlerde mağdur etmeye yönelik uygulamasından bahsedilerek bu uygulamadan dönülmesini istedi

 

Hava-iş tarafından yapılan o bildiri:

 

Değerli Üyelerimiz,

Çalışma Bakanlığı ve İŞKUR Genel Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde 65 Yaş Üstü ve Kronik Rahatsızlığı olan çalışanlarında Kısa Çalışma Ödeneği programından yararlanabileceği tarafımıza bildirilmiştir. Ayrıca İŞKUR web sayfasında bulunan Kısa Çalışma Ödeneği Sık Sorulan Sorular kısmına bu çalışanlarında Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabileceği açıkça belirtilmiştir.  (https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi )

08.04.2020 tarihinde işverene 65 Yaş Üstü ve Kronik Rahatsızlığı olan çalışanların bu uygulamadan yararlanabileceği ve aksi durumun ise Kısa Çalışma Ödeneği mevzuatına aykırı bir hareket olduğu iletilmiştir. İşverenin  iyi niyetten uzak, çalışanları bu zor günlerde mağdur etmeye yönelik uygulamasından dönmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Kısa Çalışma Ödeneği mevzuatının tanımış olduğu hakkı üyelerimizi mağdur etmek pahasına uygulamaya devam eden işveren bu konu hakkında yanlış kararından dönmediği takdirde İŞKUR ve ilgili bakanlıklar nezdinde gerekli girişimleri yapacağımızı siz değerli üyelerimize beyan ederiz.

Saygılarımızla,

Hava-İş Sendikası Yönetim Kurulu

 

Geri

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
fff

Hava iş, hava sen, talpa birşeyler yapmaya çalışıyor. Etkili olmasalarda bazı konularda aydınlatıcı bilgiler veriyorlar. Ancak ortada olmayan birileri var. THY uçuş işletme neredesin ,nerede saklanıyorsun. Pilotlarına ya ücretsiz izine çık yada seni işten atarız dendi. Ayın yedisine kadar kabul et dediler. Herkes senden bir açıklama bekledi. ücretsiz izine çıkarsan şunlar olur çıkmazsan merak etme işten atmayacağız demeni bekledi. Ama saklandın. Verilen zaman doldu, pilotlar işten atılma korkusu ile mecburen ücretsiz izni kabul etti. Artık korkacak birşey kalmadı saklandığın yerden ortaya çıkabilirsin. merak etme bu nedenle sana birşey yapmayacağız .Olan oldu. geri dönüş yok. sadece senin sağlığını merak ediyoruz. sağlıklı… Devamını oku »

ex-vortex

grev hakkı elinden yasa ile alınmış sektörlerin sendikaları, sendika değil aidatlı meslek klübü olmaktan öteye geçemez. bütün dünyada böyle.