HAVA-İŞ İN THY’YE VERDİĞİ SÜRE BİTTİ…HUKUKİ SÜREÇ BAŞLIYOR

HAVA-İŞ İN THY’YE VERDİĞİ SÜRE BİTTİ…HUKUKİ SÜREÇ BAŞLIYOR

 

Hava-İş sendikasının Türk Hava Yolları yönetimini,Toplu İş sözleşmesi kararlarına uymamakla suçladığı  ve 12 Ocak 2020 tarihine kadar müddet tanıdığı, süre iki gün önce bitmişti.

Hava-İş sendikası bugün yayınladığı mesajıyla,THY’nin hak gasplarından vazgeçmediğinden hukuki mücadele başlamış olup, çalışanların Sendika yönetimin alacağı kararlarda beraber hareket edilmesini isteyen bir duyuru yayınladı

İŞTE O DUYURU 

Değerli Üyelerimiz;

Şirket tarafından 2020’nin ilk günlerinde başlatılan, personelin Pazar mesaileri, mazeret izinleri ve yol yakıt ücretleri ile alakalı tek taraflı yapmış olduğu hak gaspının geri çekilmesine dair tanımış olduğumuz süre 12.01.2020 tarihinde dolmuştur.

İlgili sürenin dolması ile Sendika Yönetim Kurulumuz haklı mücadelemizi anlatmak, desteklerini almak üzere Türk-İş Genel Başkanı Sayın Ergün Atalay’ı ziyaret etmiştir. Yapılan görüşmelerde Türk-İş Konfederasyonunun tam desteği alınmıştır.

Aynı gün içerisinde Türk-İş Genel Merkezinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ile görüşülerek, kendisine THY Yönetimi tarafından yapılan hukuksuzluklar aktarılmıştır.

Tanınan sürede kararından geri adım atmayan şirkete karşı tüm hukuki süreç bugün itibariyle başlatılmıştır. Siz değerli üyelerimize; şirketin bu hukuksuz uygulamalarına dur demek adına alacağımız kararlarda beraber hareket etmenizi ve birlik olunca başaracağımızı unutmamanızı hatırlatmak isteriz.

Bu süreçte daha önce yayınladığımız duyurular ve basın açıklamamızda sizlere ilettiğimiz üzere tüm birimlerde çalışan arkadaşlarımızın standart usullere uymasını ve bu konuda en yüksek hassasiyeti göstermesini bu günden itibaren sizlerden rica ediyoruz.

Unutulmamalıdır ki üyelerimizin ve yolcularımızın emniyeti ve güvenliği birinci önceliğimizdir.

Önümüzdeki günlerde dava süreci ile ilgili gelişmeleri siz değerli üyelerimizle paylaşacağız.
Gücün sen de olduğunu fark et!!!

 

Saygılarımızla
Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

 

 

 

 

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

16 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Şizofren
8 ay önce

Hukuk süreci başlasa ne olacak teknikte 10.0 iş grubu için sendika mahkemeye basvurdu ne oldu mahkeme şirketin yaptiğı yanlış iş grubunu eski haline getir dedi iş veren getirmedi sonrasi kişisel mahkemeye vericeksiniz dedi kişisel mahkemeye vermekte herkesin işine gelmedi zaten bu gruba düsen 1000 kisiydik çoğu kisi yetkilendi az kisi kaldi 300.400 kisi onlarda isinden olmamak.icin mahkemeye veremedi ayni sey burada da olacak boş yete heveslenmeyin sendika bes para etmez onlar sadece ankarada antalyada paralari ezmeyi bilitler yargi yok kanun yok böl parçala yukarida duran kisiler falancanin sinif arkadasi ne bilim falanca imamhatip mezunu rizeli trabzonlu herkes koltuk sevdasi para… Devamını oku »

Yuh be
8 ay önce

Adam aklımızla dalga geçiyor. Dava açacakmış. Açsan ne? Ülkede adalet mi kaldı? Pas bilet konusunda thy’nin başı mahkeme kararını uygulamıyor,hakkındaki mahkeme kararını uygulamama hakkındaki suç duyurusu bile işleme konulmuyor. Çalışanlar sendikanın artık nasıl sarılaştığını anlamışlardır umarım. Ya birlik olun iş yavaşlatma,grev ne gerekiyorsa yapın,hakkınızı arayın ya da kaderinize razı olup susun.

Sarı Sendika
8 ay önce

Boş yere gürleyip duruyor,sözde sahip çıkmaya çalıştığı işçi basın toplantısında verdiği destekle!!! Bakış açısını gösterdi,sen kim bize destek olmak kim. Senin fıtratında adam satmak var.Örnek 211

Ercan
8 ay önce

Thy mahkeme kararını uygulamıyor. Bu çok yanlış bir politika. Bir şirket nasıl olurda devletin mahkemelerinin kararını umursamaz ve uygulamaz? Mahkeme kararlarını uygulamamak suç olmalı.

Truth Hurts
8 ay önce
Cevapla  Ercan

Kim kime şikayet edilir ? Yasama Yürütme Yargı Türkiye ? Tepedeki ne derse O ! Yazık şu güzelim ülkeye

Kaptan (4)
8 ay önce

Yapılan öneri de yasa dışılık yoktur. Şöyle ki; TİS’te hem şirket hem sendika yönetiminin imzası vardır. Şöyle çalışacaklar, böyle ödeme alacaklar diye yazar. Bugün taraflardan birinin, kendi imzasını bile red ederek “böyle ödeme yapmayacağım” demesi, bizim de “şöyle çalışacaklar” mecburiyetimizi otomatikman ortadan kaldırır. “Ödemiyorsan işe gelmiyorum” hakkını doğurur. Bu ihanet değildir. Hainlik değildir. Bu gaspçılara karşı hakkını, çocuğunun rızkını korumaktır. “Siz zaten çok para alıyorsunuz sözü, paraşütle tepeden gelip, hiçbir çaba harcamadan bizimle aynı haklara sahip olma açgözlülügündendir. “Siz yemeyin, ben yiyeceğim” demektir. Havais hukuki yollara başvurduğunu açıkladı. Dava 2 yıl sürer. Bu sürede bugünkü genelge kanıksanır. Sonra yeni TİS… Devamını oku »

Kaptan (3)
8 ay önce

THY bir havayolu şirketidir. Havacılık yapar. Havacılığı pilotlar yapar. Torpille gelen, geçmişinde hiçbir başarısı olmayan, hele hele geçmişte devlet malını hor kullanmaktan, haksız yere işten adam çıkarmaktan ETİK KURUL cezası alıp bugün de aynı işleri yapan adamlardan korkacak hiçbir şeyimiz yoktur.

Kaptan (2)
8 ay önce

Yıllarca söyledik. Müteahhit kafasıyla havalimanı yaparsanız bu şirket batar. Ancak diğer taraf buna benzer bir yorum yapacağına “yeni yuvamıza gidiyoruz” diye yalakalık peşindeydiler. ALIN SIZE YENİ YUVA!! Müteahhitler parasını tam alacak diye yuvanızı yaptılar. Bugün o adamlar paralarını tam alacak, siz şirketi kâra geçirip koltuklarınızı koruyacaksınız diye, her yıl umre, her cuma namaz şovu yapıp, milletin parasını gasp etmekten utanmadınız. Gencecik kabin memurunun bebeğinin kursağına girecek parayı kesecek kadar utanmazlık yaptınız. Şu anda top kokpittedir. Önerim şudur; yönetimin aldığı karar geri çekilmezse, hiçbir sendikadan medet ummadan, tüm kalkışları 1’er saat geciktireceğiz. Gözdağı vermek için birkaç kişiyi işten çıkarmakla tehdit edeceklerdir.… Devamını oku »

Olacağı buydu...
8 ay önce

“… tüm birimlerde çalışan arkadaşlarımızın standart usullere uymasını ve bu konuda en yüksek hassasiyeti göstermesini bu günden itibaren sizlerden rica ediyoruz.”

Kaptan (1)
8 ay önce

Havaiş’ten hayır yok. Havasen yetkisiz sendika. Bir eylem önerse, mahkemeye çıksalar, nereden yetki aldıklarını açıklayamazlar. Bu onların suçu değil. Suç, o insanlar yasal haklarını kullanarak cesaretle öne çıktıklarında, bugün Havaiş’ten şikayeti olup da o gün sendika değiştirip yetkinin diğer sendikaya geçmesine katkı sağlamayanlardadır. O halde ne yapacağız? Bu şirket yıllarca kar etti. Çalışanlarına nema da dağıttı. Çalışanına 1, yönetimine 3 vererek ödüllendirdi. Bu başarıda 2 ana birimin büyük başarısı var. Satış pazarlama ve Uçuş İşletme personeli. Onlar yolcuyu buldu, biz uçurduk. Bugün iç hatlarda yolcu sayısında düşüş olsa da dış hatlarda artıs var. Yani yolcu sayısı aynı, uçuş yükü aynı… Devamını oku »

Çok pardon!
8 ay önce

Birisi THY ve Mahkeme mi dedi??
Afedersiniz ama yatak odanıza giren yabancıya karşı kendinizi savunamazken Thy ye karşı mahkeme he. Biraz komik geldi.
Mahkeme adamların elinde zaten.