”GUSTAV” İSTANBUL’DA

”GUSTAV” İSTANBUL’DA

İkinci Dünya Savaşı’nın efsanevi hava aracı GUSTAV, tek başına 300’den fazla uçağın düşmesine sebep oldu. GUSTAV, Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nde tarihi eserlerin 3 boyutlu modellenmesi anlamına gelen Diorama tekniği ile görücüye çıkıyor.

Hitler yönetimindeki Alman Hava Ordusu’nun 2. Dünya Savaşı’nın en güçlü silahı olarak tüm cephelerde görev alan savaş uçağı Messerschmitt Bf (Me) 109-G6 ‘GUSTAV’, istanbul’da sergilenmeye başladı. Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nde görücüye çıkan efsanevi hava aracı, tek başına 300’den fazla uçak düşürmeyi başardı.

Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle 1 Eylül 1939’da başlayan ve 1945’e kadar devam eden 2. Dünya Savaşı, 1942’de Amerika ve Japonya’nın da savaşa katılmasıyla, gerçek bir dünya savaşına dönüşmüştü. Karadan olduğu kadar havadan da tüm şiddetiyle devam eden savaş, dünya tarihinin en büyük ve en kanlı savaşı olarak tarihe geçti. İşte bu savaşın dikkat çeken ölüm silahlarından biri de GUSTAV uçağı oldu. Bu tarihi uçak ise düzenlenen törenin ardından dünden itibaren Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

TARİH SORGULANIYOR!

Müzenin kurucusu Çuhadaroğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Çuhadaroğlu, efsanevi savaş uçağını İstanbul’da sergilemekten büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Tarihte her kritik olayın arkasında ya da devamında bir savaş yaşandığına dikkat çeken Çuhadaroğlu, bu yüzden dünyanın kaderini belirleyen savaş ve tarihi olayların devamlı dikkatini çektiğini dile getiriyor. Çuhadaroğlu, müzenin hayatın bir parçası olan savaşın, toplumları nasıl şekillendirdiğini kanıtlarıyla gösterdiğini ifade ederek, müzeye gelenlerin savaşın çok ötesinde bir tarih göreceğini ve bu dönemleri tekrar araştırıp sorgulayacağını belirtiyor.

35 BİN GUSTAV ÜRETİLDİ

2. Dünya Savaşı’nın en çok üretilen uçaklarından biri olan GUSTAV, savaş boyunca 35 bin adet üretilmekle kalmayıp en iyi savaş uçaklarından biri olarak gösterildi. Kuvvetli motorları sayesinde çok hızlı tırmanış yapabilen avcı uçağı, hızlı bir hava aracı olmasının yanı sıra iyi bir zırha ve tahribat gücü yüksek silahlara sahip.yekpare tasarımı, kapalı bir kabini ve içeri alınabilen iniş takımları bulunuyor. 85 derece açıyla gövdeye yerleştirilen ve dışa katlanan bu iniş takımları sayesinde kanatlar daha sade ve basit bir yapıyla üretilebilmiş, bu da ciddi bir maliyet avantajı sağlamış. Ancak bu yerleşim, ana iniş takımlarının birbirlerine yakın durmasına ve uçağın karada dengesiz olmasına yol açmış. Birçok havacı ise bu yüzden savaş boyunca iniş ve kalkış kazalarında hayatını kaybetmiş.Alman avcı uçağının aynı zamanda yüksek irtifa önleme görevleri için optimize edilmiş bir dizaynı bulunuyor. Döneminin tasarımlarıyla kıyaslandığında oldukça küçük boyutlardaki uçağın ağırlığı zamanla ilave sistemlerin eklenmesi ve teknik güncellemelerle 1,5 kat artmış ve manevra performansı düşmüş. Bu kayıplar ise artırılan motor gücüyle dengelenmeye çalışılmış.

ESERLER 3 BOYUTLU MODELLENDİ

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi, sıra dışı anlatımı ile tarihe merak uyandırmayı amaçlıyor. 1500 metrekarelik alanda 6 katlı binada hizmet sunan müzede, geçmişi şekillendiren büyük devletler, olaylar, savaşlar ve dünyanın kaderini belirleyen dönüm noktalarının farklı bir bakış açısıyla yansıtıldığı on binlerce eser sergileniyor.

ESERLER 3 BOYUTLU MODELLENDİ

İstanbul Çağlayan’da Mayıs 2014’te açılan Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nde, Roma İmparatorluğu, Anadolu Selçuklu Devleti, Osmanlı İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı, 1. ve 2. Dünya Savaşı ile Körfez Savaşı gibi dünya tarihine etki eden medeniyet ve olaylara ait askeri ve etnografik eserler sergileniyor. Müzedeki eserler, gerçek veya kurgu ürünü olayların, 3 boyutlu modellenmesi anlamına gelen Diorama tekniği ile görücüye çıkıyor. Çuhadaroğlu Şirketler Grubu’nun İstanbul Çağlayan’daki binasının restore edilmesi ile kurulan müzede, askeri ekipmanlar ve kıyafetler gibi orijinal on binlerce obje canlandırılıyor.

GENEL ÖZELLİKLERİ

Mürettebat: Bir

Uzunluk: 8.95 m

Kanat açıklığı: 9,925 m

Yükseklik: 2.60 m

Maksimum hız: 640 km/h

Seyir hızı: 590 km/h

Menzil: 850 km (ek depoyla 1000 km)

(Zaman, Mustafa Gün)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments