GÜNCELLEME- Pistten çıkan uçak parçalara ayrılıp kaldırılacak

GÜNCELLEME- Pistten çıkan uçak parçalara ayrılıp kaldırılacak

 

Uçağı gövdesinden ayırmak için kesim ile enkazın içinin boşaltılma işlemleri sürüyor

DETAYLAR EKLENDİ

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda iniş yaptıktan sonra pistten çıkan uçağın enkazındaki çalışmalar sürüyor.

Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri AŞ (HEAŞ) ve Pegasus teknik ekipleri, İzmir-İstanbul seferini yapan ve dün 18.19’da Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra pistten çıkan Boeing 737 tipi uçağın enkazına geldi.

Uçağın içinden ve dışından etrafa yayılan parçaları titizlikle toplayan ekipler, daha sonra uçağın içerisini boşaltmaya başladı. Uçağın bazı bölümlerinde kesim işlemleri de yapan ekipler, uçağın kanat kısımlarının gövdesinden ayırıp, parçalara ayrılarak kaldıracağını belirtti.

Vinç ve iş makinaları yardımıyla enkazın yarın kaldırılmasının planladığı da kaydedildi.

Bu arada havalimanından getirilen Pegasus’a ait 2 taşıyıcı araç uçak enkazının yanına getirilerek uçaktaki bavulları araçlara yerleştirdi. Ekibin işlemler sırasında maske taktığı görüldü.

Öte yandan, enkazın bulunduğu alan ile TEM otoyolu bağlantısı arasında bulunan istinat duvarına vatandaşların enkazı görüntülemek üzere trafik yoğunluğu oluşturduğu gerekçesiyle engelleyici tel örgüler yerleştirildi.

Bu arada, enkazın bulunduğu yoğun yakıt kokusu hissedilirken, alanda sigara içilmemesine yönelik sık sık uyarı da yapılıyor.(timeturk)

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
UEİM
5 ay önce

Uçak kazalarını araştırıp rapor yazmakla görevli olan Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi (UEİM), heyete katılacak yerli ve yabancı tüm ekibiyle (SHGM, NTSB, FAA, Boeing, CFMI gibi) enkaz üzerinde gerekli incelemeleri yapmadan enkazın kaldırılmaması gerekirdi. Anlaşılan tırışkadan bir inceleme yapılacak ve hazırlanacak rapor asla kamuoyuna açıklanmayacak. Kırılan kol yen içinde kalacak.