Gulfstream üçüncü G700 test uçuşunu yaptı

Gulfstream üçüncü G700 test uçuşunu yaptı

Gulfstream Aerospace geçtiğimiz günlerde geç saatlerde yaptığı bir açıklamada, ”uçuş testlerinde kullanılması planlanan beş G700’den üçüncüsünü hizmete aldıklarını belirtmiştir. N703GA olarak tescil edilen ve Gulfstream tarafından T3 olarak adlandırılan üçüncü test uçağı şirketin Savannah / Hilton Head Uluslararası Havaalanı’ndaki genel merkezinden kalkış yaparak geçtiğimiz Cuma günü 3 saat ve 2 dakikalık bir test uçuşu yaptı. T3, uçuş sırasında 45.000 feet’lik bir irtifaya ve Mach 0.85’lik bir hıza ulaştı.

G700GA olarak tescil edilen ilk test uçağı olan G700 – T1, 14 Şubat’tan beri uçuyor, T2 ise 20 Mart’tan beri uçuyor. Bu üç uçak, G700’ün zarfının genişletildiği bugüne kadar 100’den fazla uçuş saati kaydetti.

T1; zarf genişlemesi, çarpıntı, tezgahlar, uçuş özellikleri, uçuş kontrolü ve buz şekillerine odaklanacak. T2 ise kabin geliştirme ve statik testlere odaklanacak iken  T3 ise yükler,motor, saha ve tırmanma performanslarına odaklanacaktır. Ayrıca T4 ise çevre kontrol sistemi, mekanik sistemler, bilinen buzlanmaya uçuş ve soğutma/havalandırma sistemlerine odaklanırken,  T5 de aviyonikler ve seviye-D sim verilerine odaklanacak. Altıncı bir G700 aynı zamanda üretim testi uçağı olarak da hizmet verecek.

Gulfstream başkanı Mark Burns, “Yer laboratuvarlarımızda yaptığımız kapsamlı testlerin bir yansıması olarak, G700 uçuş testi programı oldukça iyi çalışıyor. Üç uçuş testi uçağı da tam olarak beklediğimiz gibi çalışıyor” dedi.

Rolls-Royce Pearl 700 motorla çalışan uçak Mach 0.90 hızına ulaşabilmektedir ve 20 panoramik pencereli beş yaşam alanı içeren bir kabine sahiptir. Ayrıca elektronik olarak bağlı aktif kontrol çubuklarına sahip Gulfstream Simetri uçuş güvertesi dokunmatik ekran kontrolleri ve gelişmiş pist güvenliği için öngörülü bir iniş performans sistemi de içerir.

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments