GİDELİ TAM 3 YIL OLDU MURAT ÖZTÜRK USTA

GİDELİ TAM 3 YIL OLDU MURAT ÖZTÜRK USTA

Başlığı okuduğunuzda eğer onu tanıyor iseniz  yüzünüzde hüzünlü bir gülümsemenin oluştuğundan ve onun o güler yüzünün gözünüzün önüne geldiğinden eminim. Tam 3 yıl oldu.  Zaman hızla akıp geçiyor ama özlemler dinmiyor ve  özel insanların bıraktığı izler hiç silinmiyor. Murat Ağabey 19  Mayıs 2013’de Adana’da yaptığı  gösteri sırasında  kendini adadığı  havacılığı tanıtmak ve sevdirmek amacı yolunda hayatını kaybetti.

Hayatını  genel ve sportif havacılığın gelişmesine adayan bu güler yüzlü adam,  hep bu amaç uğruna uğraştı, didindi. Birçok öğrenci yetiştirdi. Birçok havacılık sevdalısı genç şu anda havayollarında  yada sportif amaçlı olarak kendi deyimiyle “aşılanan bu zehirle” uçuyor. Murat Ağabey’den sonra ne yazık ki onun kadar bu işler için koşturan ve çaba gösteren pek kalmadı. Kalanların da şevki her geçen gün daha da azalıyor.

Çünkü elbirliği ile sportif  havacılığın önü kesiliyor.  Meydanlar kapatılıyor, kiralama fiyatları  acımaz seviyelere çıktı. Vergi oranları,  hangar kiraları , bakım maliyetleri, yedek parça teminindeki sıkıntılar , mevcut meydanlardaki uçuş yasakları  ve daha nice nice sebeblerle  sportif havacılık günden güne eriyor.

Birçok havacılık sevdalısı görüşmelerimizde soruyor. PPL almak istiyorum ama okul yok yada olanların saatleri uymuyor. Saatleri uysa normal ATPL öğrencilerinden sıra gelip uçamıyoruz.  PPL’I alsak  daha sonra uçma şansımız olacak mı ?

Cevabım aynı. Kendi uçağınızı almayacaksanız ve sadece hobi amaçlı PPL almak istiyorsanız  ve Türkiye’de uçaksanız 5 defa daha düşünmeniz lazım. Nedenleri ise basit;

  • VFR  trafikler ne yazık ki adam yerine konmuyor. En kısa yol olarak görülen VFR’a meydanları kapatmak  büyük meydanların hemen hepsinde var. Yazın uçamazsın , istedigin saatle  gelemezsin , planini 1 hafta önceden çekmen lazım vb bir çok bahane ile sizi uçmaktan soğutuyorlar . Cessa ile uçtuğunuzda 180 Euro merdiven parası isteyen meydan bile var inanın buna.  VFR uçup indiğinizde ışık parası kullandın öde bakalım faturayı sözünü duymakta çok olası.

 

  • Kiralık uçak bulmak hayal. PPL’Ii aldınız diyelim. Eğer uçağınız yok ise  uçmak neredeyse hayal. PPL’li aldığınız okul bile size uçak kiralamıyor. Yeterli uçağımız yok ,  uçaklarımız eğitimde , uçağımız bakıma girdi , kaç gün sonra dönersin   ? O kadar uzun kiralama yapmam mümkün değil sözlerini duyacaksınız.

 

  • Deneyimli hoca sayısı azaldı. Sektörde zaten  uçuş hocası az. Olanlar düşük maaşlar ile sportif havacılık  ile uğraşmak yerinde daha doygun şartlarla ve neredeyse açık arttırma seviyesine gelen pazarlıklarla uçuş okullarına gidiyor.  Yanlış anlaşılmasın bu onların yanlışı değil. Sistemin ve öğretmen lisansı  almanın prosedür ve maliyet şartlarının zorluğundan kaynaklanıyor.

Herşey bu  kadar zorkan hala çabalayanlarda var tabi. Ultra Light ve Gyrocopter dalları  bu  taşlı ve engebeli yolda ilerlemeye çalışıyor. Önlerine koyulan birbir engele rağmen bıkmadan usanmadan mücadeleye devam ediyorlar. Sportif havacılık için özel meydanlar, hava parkları için savaşıyorlar. Tıpkı onlara bunu aşılayan ve ömrünün sonuna kadar bu işe kendini adayan Murat Öztürk gibi.

Bugün Facebook profilimi açtığımda otomatik yapılan anı hatırlatmaları sayfamda onun gülen güzünü  ve 2 sene evvel  facebookta onun için yazdığın yazıyı gördüm. Buradan tekrar o yazıyı sizlerle paylaşıp  sportif havacılığın gelişmesi için sonuna kadar mücadelemizin devam edeceğini söyleyerek müsaade istiyorum.

“Ozledim seni usta. Uçmayi sevdirmiştin bana. O  büyülü dünyanın kapılarını ardına kadar bana bir bir çok insana açmıştın. Berabarce nice uçuşlar yaptik. Kumandayi veripte sanalda konuşmak kolay al yiğidim kumandayi demen hala kulağimda. Hiçbir zaman hayir demedin. Sonsuz kredin var bende dedin . Programa başladim onada hep destek oldun. Havaciligi seven ama korkan, çok seven ama bir türlü nerden başlayacağını bilemeyen  bir sürü insan getirdim yanina. Sırf senin o gülen  yüzünü görsünler  havaciliğı anlatirken ki heyecanına tanik olsunlar diye. Hepsi de şimdi biryerde uçuyor yada kısa süre sonra uçacaklar.  Hepsi senin sayende usta. Gökyüzünün sınırları  yetmedi sana hep yeni şeyler denedin ,kendini aşmaya çalistin ve bize yol gösterdin. Bugün 1 sene oldu aramizdan ayrilişinin. Sen en yüksek irtifada uçuşunu yaparken bizde hasretle seni seyrediyoruz.”

Meleklerle birlikte uç MURAT ÖZTÜRK

Geri