Gatwick Havalimanı Yolcu Rekoru Kırdı

Gatwick Havalimanı Yolcu Rekoru Kırdı

Gatwick havaalanı yıllık 40 milyon yolcu sınırını aştı.  Tarihinde ilk defa olarak Gatwick havaalanı ekim 2015 itibariyle 40 milyon yolcu sınırını geçti. Artış gösteren destinasyonlar; Madrid 37%, Roma 22.4% Venedik 22.8% ve Barselona 13.8% şeklinde oldu. Bunların yanı sıra, Kuzey Atlantik destinasyonlarından New York % 111.6 ve Los Angeles % 86.9 artış gösterdi.

40 milyon yolcuyu aşan bu gelişme, gelecekte de kapasitenin artarak devam edeceği öngörüsüyle havaalanının büyüme konusunu kaçınılmaz şekilde gündeme getirmiş oldu.

Havaalanı CEO’su Stewart Wingate yaptığı açıklamada, “yıllık 40 milyon yolcuya ulaşmış olmak muazzam bir başarı olmakla birlikte yalnızca tek pisti olan bir havaalanı için küresel bir başarıdır. Yeni yönetim altında daha hızlı büyüdük ve rekabetin sağladığı daha fazla seçenek, yüksek standartlar ve daha düşük fiyatlar gibi faydalardan herşeyden önce yolcular karlı çıkmış oldu. Ful kapasiteye ulaşmamız da gidişata bakılırsa çok sürmeyecek. Bu yüzden Gatwick’in ikinci bir piste acilen ihtiyacı var.” Dedi.

Çeviri:Mubin Yazar