FUTBOL SAHASINDAN BÜYÜK DEV UÇAK YAPILIYOR.

FUTBOL SAHASINDAN BÜYÜK DEV UÇAK YAPILIYOR.

Dünyanın En Büyük Uçağı 2016’da Test Uçuşlarına Başlayacak

Microsoft kurucu ortağı Paul Allen 2011’de bir çok ortakla birlikte yapımına başladığı dünyanın en büyük uçağı 2016’da test uçuşlarına başlayacak. Stratolaunch adı verilen uçak halihazırda Kaliforniya’daki Mojave Hava ve Uzay Üssü’nde yapım aşamasında ve 2016’nın başlarında testler başlayacak. Öncelikli amaç olarak uydu taşıyan roketlere havadan fırlatma istasyonu görevi görmek için yapılıyor.

Hava fırlatma istasyonları roketlerin belli bir irtifadan gönderilmesine olanak sağlayarak kötü hava şartlarından etkilenmemesini sağladığı gibi önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlıyor. Uçak birden fazla fırlatma için tekrar tekrar kullanılabilecek ve mühendisler ve bilim adamları roketleri fırlatmak için en uygun lokasyonu kendileri seçebilecekler. Böylece uyduların yörüngeye oturtulması kolaylaşacak ve uçağın taşıyabileceği yük uçağın yapısal limitleriyle sınırlı olacak.

Uçak iki adet Boeing 747 kullanarak imal ediliyor. Bittiğinde 385 feet’lik bir kanat genişliği olacak. Bu da dünyanın en büyük uçağı A380’den bile 123 feet daha geniş olacağı anlamına geliyor. Scaled Composites genel müdürü Kevin Mickey bir röportajında, uçağın bir futbol sahasına konulduğu taktirde kanat açıklığının her iki kaleden bile neredeyse 15 feet taşacak kadar geniş olduğunu söyledi.

Şu an tartışma konusu olan, kalkabilmesi için 12 bin feet’lik bir piste ihtiyaç duyulacak olması. çoğu ticari uçak kalkış yapabilmek için 7-8 bin feet’lik bir pist yeterli ve bütün pistler bu şekilde dizayn edilmiş durumda. Fakat uydu fırlatma maliyetlerini düşürecek olması uçağın yaygın talep görmesine ve bu sorunun çözümünün kolaylaşmasına katkı sağlayacağı umut ediliyor. Proje mimarları yaptıkları açıklamada, “seneye hayallerimizin gerçek olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz” dediler.

 

 

 

 

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Comment
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Kpt Plt Oğuz Acar
4 yıl önce

Bu uçak, ticari anlamda dünyayı birbirine bağlamak için yapılmamış. Uzay projelerindeki fırlatmanın maliyetini düşürmek için geliştirilmiş bir konsept ve üretimi de bir kaç adedi geçmez! Sadece kendisi için inşa edilmiş bir apron, taksi yolları ve pistleri olan havaalanından kalkacak şekilde üretiliyor. Çünkü, uçağın iki gövdesi var, ve iniş takımları bu gövdelerin üzerinde, şekle göre de, gövdelerin merkezlerinin birbirinden uzaklığı 25-30 m civarında. Günümüz uluslararası havaalanlarında bile bu açıklığa uygun taksi yolu yok! Uydu fırlatmak için Uzay Mekiğinin konuşlandığı Kennedy Space Center’ın pisti (15000 ft = 4600m uzunluğunda) ilgili uçağın tüm gereksinimlerini karşılayabilir. Günümüzdeki turbofan jet motorlarının en büyüğü B 777-300ER’da… Devamını oku »