Fuat Oktay’dan flaş açıklama “3. havalimanı borç yapılandırmayacak”

Fuat Oktay’dan flaş açıklama “3. havalimanı borç yapılandırmayacak”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay 3. havalimanının borç yapılandırma işlemini gerçekleştirmeyeceğini söyledi. Oktay, “Bankalara olan kredilerin geri ödenmesi planlandığı şekliyle yapılmakta olup mevcut borcun yapılandırılması söz konusu değildir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay , 2020 Yılı Bütçe Kanunu Teklifi ve 2018 Yılı Kesinhesap Kanunu Teklifi’nin geneli ile Sayıştay raporları üzerinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmeler sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

İstanbul Havalimanı’nın yap işlet devret modeliyle ihale edildiğini, ihaleyi 5 şirket tarafından oluşturulmuş konsorsiyumun kazandığını ve bunun kamuoyuna açık olduğunu anımsatan Oktay, “Bankalara olan kredilerin geri ödenmesi planlandığı şekliyle yapılmakta olup mevcut borcun yapılandırılması söz konusu değildir.” dedi.

İşletmeci İGA, 3. havalimanının borcunun 5 milyar euroya (32 milyar TL) kadar olan kısmını yapılandırmak için hazırlık yapıyordu. Londra merkezli Dome Group yapılandırma işlemleri için yetkilendirilmişti.

Geri

2
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
mafaky

Yahu, IST Havalimanını inşa edebn/etmekte olan ve 25 yıllığına toplu işletme imtiyazı verilmiş olan IGA Konsorsiyumu “özel sektör şirketi” mi yoksa bilmiyoruz da KİT vb. bir statüye değişti? Özel sektörse, istediği gibi (işine gelen) yerden kredi de alır, aldığı krediyi günün koşullarına göre re-finansman vs. enstümanlar da kullanarak öder. Yeter ki ödesin!Belli ki bir ihtiyaçları veya dar boğazları var ki refinansmana gitmek istiyorlar!… Devlet’in ve siyasi iradenin buna müdahale etmesini bir kenara bırakın, bu konuda ahkâm kesmesi ve fikir beyan etmesi bile gereksiz ve bir yerde mesuliyetsizlik, yerini ve hukuğunu bilmemezliktir. Fuat Oktay’ın bu girişimini son derece gereksiz ve anlamsız… Devamını oku »

ATLS

Yapılandırma yapılması şart.sirketlerin ayakta kalması acısından.Maaslarini ödeyemeyen şirket var.