Flydubai kazasından ilk rapor

Flydubai kazasından ilk rapor

Rusya Ulaştırma Bakanlığı 5 Nisan 2016 tarihli raporunda;
Uçak, İlk yaklaşmayı runway 22’ye yapmış, ekip bir wind shear olduğu için pass geçtiğini, 500 feete, sonra 800 feete tırmanıdığını, bekleme sahasına geldiğini, burada daha iyi hava koşullarını beklediğini bildirmiş.

Ekip sonra 15.000 e tırmanma izni istemiş, verilmiş. Hava trafik, görüşün 5000 metre, bulut tavanının 630m/2000 feet, rüzgarın 230ᵒ den 13m/s, hamlesi 18m/s (25 knot, hamlesi 35 knot) olduğunu, wind shear olmadığını bildirmiş. Ekip yeni bir yaklaşma izni istemiş. Final yaklaşmada 220m/720feet civarında uçak yeniden 900m/3300feet’e tırmanıyor ve sonra alçalmaya geçiyor ve pist ucunun (thrashold) 120m uzağına yere çarpıyor. DFDR ve CVR kayıtlarından motorlar ve sistemlerde bir teknik arıza ve patlama (infilak) görülmüyor. Araştırmalar pitch control (burun aşağı-yukarı kontrolu) ve ekibin go-around sırasındaki davranışlarına odaklanıyor. Kaptanın toplam 5.965 saat, bu tipte ise 2.597 saat uçuşu olduğu, ATPL lisanslı ve CATIIIa approach yetkisi olduğu biliniyor.

YORUM: Bu rapordan da anlaşılacağı üzeri uçuş yorgunluğu kaynaklı bir kazaya benziyor. Türk şirketlerinin iyi bir ders çıkartması gerekiyor. Pilotlara inisiyatif kullandırarak mesaisi tutmasına rağmen tüm sorumluluğu üzerlerine aldırarak uçuş yaptırmalarına bir son verilmeli. Ekip tam manası ile dinlendirilmeli. Gecikme olması durumunda mesaileri iyi hesaplanmalı ve ikinci bir ekip kokpite davet edilmeli. Özellikle her 6 yılda ölümcül kazalar geçirmiş THY’nin bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. İleriye dönük bir çok planı olan THY’nin, uçuş emniyetini ilk sırada tutması şart. En azından sponsorluklara verdiği önem kadar…


Geri

1
Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Fatih

Flydubaiden thy ye nasil atladiniz bir anda anlamadim. Thy nin ismini neye istinaden veriyorsunuz? Digerlerinde sorun yok thy de mi var?