Flybe Birliği Yaklaşan Çöküş Raporlarına Cevap İstiyor…

Flybe Birliği Yaklaşan Çöküş Raporlarına Cevap İstiyor…

Pilotlar birliği BALPA, havayolunun geleceğinin tekrar tehlikeye girebileceğini bildirdikten sonra İngiltere bölgesel uçuşuyla acil görüşmeler çağrısında bulunuyor.

Gelişme, flybe’nin operasyonlarının İngiltere uzun mesafe taşıyıcısı Virgin Atlantic dahil bir konsorsiyum tarafından satın alınmasından bir yıldan az bir süre sonra gerçekleşti.

13 Ocak’ta Sky News, flybe’nin montaj kayıpları arasında ek finansman aradığını ve flybe Grubunun yönetime girmesi durumunda bir muhasebe firması beklemede olduğunu bildirdi. Kaynaklara atıf yapan Sky News, İngiltere hükümetinin bilgilendirildiğini söyledi.

Pilotlar birliği BALPA, Sky News raporunda öfkeyi dile getirdi ve durum 1500’e kadar uçuş işini etkileyebileceğinden acil görüşmeler çağrısında bulundu.

Raporlara göre havayolu, hafta sonu boyunca çökmüş olabilir ve bu da yıkıcı bir haber olurdu. Bu korkunç bir durum ve flybe sahiplerinin – Virgin, Stobart ve Cyrus – ve ilgili hükümet dairelerinin saklanmayı bırakıp bizimle flybe hakkında konuşmasını istiyoruz, ”dedi BALPA genel sekreteri Brian Strutton:

Flybe rapor hakkında yorum yapmaktan kaçındı. “Flybe, planlanan şekilde seyahat etmeye devam edebilmelerini sağlarken müşterilerimize mükemmel hizmet ve bağlantı sağlamaya devam ediyor. Söylenti veya spekülasyon hakkında yorum yapmıyoruz, ”dedi.

Virgin Atlantic de Sky News raporu hakkında yorum yapmayı reddetti. Virgin Atlantic sözcüsü, “Spekülasyon hakkında yorum yapmıyoruz,” dedi.

Avrupa, geçtiğimiz yıl Eylül ayında boş zaman havayolu Thomas Cook’un yüksek profilli çöküşü de dahil olmak üzere bir dizi havayolu hatası gördü ve durumu politik olarak hassas hale getirdi. Flybe, 2019 yılında 8,6 milyondan fazla yolcu taşıyan Avrupa’nın en büyük bölgesel operatörlerinden biridir.

Flybe’nin operasyonları Şubat 2019’da Virgin Atlantic, ulaşım ve altyapı yatırımcısı Stobart Group ve yatırım fonu yöneticisi Cyrus Capital Partners’tan oluşan Connect Airways konsorsiyumu tarafından tartışmalı olarak satın alındı. Connect Airways’in% 40’ı Cyrus,% 30’u Stobart ve% 30’u Virgin Atlantic’e aittir.

Satın alma, Temmuz 2019’da AB rekabet açıklığını sağladı ve Connect Airways’in eski Virgin Atlantic yöneticisi Mark Anderson’ın önderliğinde hem flybe hem de bölgesel uçak franchise operatörü Stobart Air’in yönetim kontrolünü ele geçirmesini sağladı. O zamanlar ortaklar, satın almanın Virgin Atlantic, Stobart Group ve Cyrus’tan “güçlü finansal destek” ile “flybe’nin uzun vadeli geleceğini güvence altına alacağını” söyledi.

Cyrus Capital Partners ve Stobart Group, Havacılık Haftası’nın yorum talebine bu makalenin basımı nedeniyle yanıt vermedi.

Virgin Atlantic yıllardır uzun mesafeli operasyonunu desteklemek için kısa mesafeli yem arayışında. İngiltere’deki eski ağ taşıyıcı bmi ile bir bağlantı yıllarca tartışıldı, ancak havayolu sonunda Lufthansa tarafından satın alındı ​​ve International Airlines Group (IAG) taşıyıcı British Airways’e (BA) sarılmak için satıldı.

Virgin, flybe’yi bu bağlantı boşluğunu doldurmak için yeni bir fırsat olarak kullanmayı umuyordu ve havayolunu Virgin Connect olarak yeniden markaladı. Kasım 2019’da flybe, 2020 yazında yedi yeni rota eklemeyi planladığını açıkladı ve havayolu ağını 104 rotaya ve haftalık 2.500 uçuşa genişletti.

Ancak, havacılık danışmanı ve Altair Danışma genel müdürü Patrick Edmond, Aviation Week’e, flybe’nin oldukça rekabetçi bir pazarda hala iç kapasite ile mücadele ettiğini söyledi.

“Filo çok büyük. Önceki bir yönetimin aşırı genişlemesinden sonra doğru büyüklükteki çabalara rağmen, flybe küçülen pazar nişi için hala aşırı boyutlandırılıyor ”dedi.

Flybe, LCC’lerin kârlı kısa mesafeli rotalarda toplanmasından dolayı erozyona uğradığını söyledi Edmond, flybe’nin daha küçük Embraer E-Jetleri ve De Havilland Q400’lerinde daha uzun boş zaman rotalarının sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Edmond ayrıca flybe ve Virgin arasındaki stratejik uyumu sorguluyor. “Heathrow ve Manchester’da Virgin Atlantic uzun yolunu besleme hakkında konuşuldu. Ancak, herhangi bir Heathrow slotunun nereden gelebileceği belli değil, üçüncü bir pistin bu tarafı ve Manchester’da bir Virgin merkezi beslemek, aslında Manchester’da bir Virgin merkezi olmasını gerektirecektir. ”

Flybe nispeten sınırlı bir Heathrow operasyonuna sahiptir. Havayolu, IAG’nin Avrupa Komisyonu tarafından bmi’yi satın aldığında elden çıkarmaya zorladığı çare yuvaları elde ettiği 2017’ye kadar Virgin’in en büyük merkezi olan Heathrow’a hizmet etmedi.

Bu slotlar, flybe’ın Edinburgh ve Aberdeen’e güçlü bağlantılar kurmasını sağladı – daha önce Virgin Atlantic’in İngiltere iç pazarını kırmak için son başarısız girişimi Virgin Red tarafından işletilen iki kilit yoldan ikisi. Aer Lingus’tan ıslak kiralanan Airbus A320’leri işleten Virgin Red, 2015 yılında talep yetersizliği nedeniyle operasyonları durdurdu.

Edmond, flybe’nin sorunlarının muhtemelen havayolunun istikrarsızlığından haberdar olacağına dikkat çekti. Edmond, “Son 24 saat içinde ileriye dönük rezervasyonların uçurumdan düşeceğini ve bundan kurtulmanın son derece zor olacağını söyleyebilirim” dedi.

Warwick Business School profesörü Loizos Heracleous, flybe’nin mevcut iklimde taze fon bulmakta zorlanabileceğini de gözlemledi.

“Flybe’nin yeni bir kurtarma anlaşması aradığı raporları, airberlin, Monarch, Flybmi ve tatil firması Thomas Cook da dahil olmak üzere sayısız Avrupa havayolu başarısızlığının ardından geliyor. Yeni finans çekmek kolay bir iş olmayacak ”dedi. “Kuşkusuz daha fazla iflas olacak. Örneğin, 2017 yılında 79 yeni havayolunun pazara girdiğini, 25’inin iflas ettiğini gördük. Başarısızlık oranı, 29 havayolunun başlatıldığı ve 14’ünün iflas ettiği Avrupa’da daha da yüksekti. Orta ve uzun vadede Avrupa havacılık endüstrisi, en zayıf oyuncuların ayıklandığı veya devraldığı daha yüksek konsolidasyon seviyelerine doğru ilerleyebilir. ”

İngiltere CAA, İngiltere havayollarının mali sağlığını denetler ve Thomas Cook’un çöküşünden sonra karaya oturan yolcuların büyük bir şekilde geri gönderilmesini ele alır. Bir İngiliz CAA sözcüsü flybe raporu hakkında yorum yapmaktan kaçındı: “Düzenlediğimiz kuruluşların hiçbirinin finansal durumu hakkında yorum yapmıyoruz.”

Flybe yer işleyicisi Swissport’u temsil eden GMB birliği de endişesini dile getirdi ve hükümetin müdahalesini istedi.

GMB ulusal subayı Nadine Houghton, “Flybe göbek yükselirse, sadece doğrudan risk altında çalışanlar değil, 1.400 tedarik zinciri işi de var. “Hükümet bölgelerdeki altyapı yatırımları konusunda ciddi ise, mevcut olanları devreye sokmalı ve korumalıdır.”

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments