AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri https://www.airlinehaber.com Havacılık ve Sivil Havacılık Haberleri Sat, 23 Jun 2018 13:16:26 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.6 Pegasus Filosu 81 Uçağa Çıkıyor. İşte Yeni Uçaklar https://www.airlinehaber.com/pegasus-filosu-81-ucaga-cikiyor-iste-yeni-ucaklar/ https://www.airlinehaber.com/pegasus-filosu-81-ucaga-cikiyor-iste-yeni-ucaklar/#respond Sat, 23 Jun 2018 13:16:26 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84169 Pegasus Hava Yolları Haziran ve Temmuz 2018 tarihlerinde filosuna 3 adet yeni Boeing 737 NG ve 2 adet A320 NEO tipi uçakları ilave ederek uçak sayısını 47 Boeing , 12 A320 CEO ve 22 A320 NEO tipi olmak üzere 81 adet olarak güncelleyecek . Gelecek uçakların tahmini takvimi belirlenmiştir. BOEING Seattle – ABD TC-CRE 19 […]

The post Pegasus Filosu 81 Uçağa Çıkıyor. İşte Yeni Uçaklar appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Pegasus Hava Yolları Haziran ve Temmuz 2018 tarihlerinde filosuna 3 adet yeni Boeing 737 NG ve 2 adet A320 NEO tipi uçakları ilave ederek uçak sayısını 47 Boeing , 12 A320 CEO ve 22 A320 NEO tipi olmak üzere 81 adet olarak güncelleyecek . Gelecek uçakların tahmini takvimi belirlenmiştir.

BOEING Seattle – ABD
TC-CRE 19 Temmuz 2018
TC-CRF 22 Temmuz 2018
TC-CRG 27 Temmuz 2018

AIRBUS Toulouse – Fransa
TC-NBV A320 NEO 27 Haziran 2018
TC-NBY A320 NEO Temmuz 2018

The post Pegasus Filosu 81 Uçağa Çıkıyor. İşte Yeni Uçaklar appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/pegasus-filosu-81-ucaga-cikiyor-iste-yeni-ucaklar/feed/ 0
Uçak duvara çarptı. Pilot feci şekilde can verdi https://www.airlinehaber.com/ucak-duvara-carpti-pilot-feci-sekilde-can-verdi/ https://www.airlinehaber.com/ucak-duvara-carpti-pilot-feci-sekilde-can-verdi/#respond Sat, 23 Jun 2018 12:16:25 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84166 Dün sabah Meksika Cunduacán Belediyesi Cucuyulapa Kasabası’nda fümigasyon uçağı önce yüksek voltaj kablolarına takıldı. Daha sonra bir duvara çarparak alevler içinde kaldı. İlk raporlara göre ilaçlama uçağının pilotu öldü. #AlertaTHCae avioneta en #Cunduacán, luego de enredarse en cables de alta tensión, trasciende que el piloto murió. En breve más información. pic.twitter.com/0LESrUncya — TABASCO HOY (@TabascoHOY) […]

The post Uçak duvara çarptı. Pilot feci şekilde can verdi appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Dün sabah Meksika Cunduacán Belediyesi Cucuyulapa Kasabası’nda fümigasyon uçağı önce yüksek voltaj kablolarına takıldı.

Daha sonra bir duvara çarparak alevler içinde kaldı. İlk raporlara göre ilaçlama uçağının pilotu öldü.

The post Uçak duvara çarptı. Pilot feci şekilde can verdi appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/ucak-duvara-carpti-pilot-feci-sekilde-can-verdi/feed/ 0
Rusya’da Uçak Düştü: 1 Ölü https://www.airlinehaber.com/rusyada-ucak-dustu-1-olu-2/ https://www.airlinehaber.com/rusyada-ucak-dustu-1-olu-2/#respond Sat, 23 Jun 2018 11:53:18 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84163 Rusya’nın Voronej şehrinde uçuş yapan küçük motorlu bir uçağın düşmesi sonucu pilot hayatını kaybetti. Rusya’nın Voronej şehrinde uçak düştü. Düşen uçağın küçük motorlu bir “Bekas” X-32 marka uçak olduğu bildirildi. Kaza sonucu uçağı kullanan pilotun hayatını kaybettiği aktarıldı. Uçağın neden düştüğü ise bilinmiyor. İlk bilgilere göre kaza anında uçakta herhangi bir sorun olmadığı yönünde. Öte […]

The post Rusya’da Uçak Düştü: 1 Ölü appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Rusya’nın Voronej şehrinde uçuş yapan küçük motorlu bir uçağın düşmesi sonucu pilot hayatını kaybetti.

Rusya’nın Voronej şehrinde uçak düştü. Düşen uçağın küçük motorlu bir “Bekas” X-32 marka uçak olduğu bildirildi. Kaza sonucu uçağı kullanan pilotun hayatını kaybettiği aktarıldı. Uçağın neden düştüğü ise bilinmiyor. İlk bilgilere göre kaza anında uçakta herhangi bir sorun olmadığı yönünde. Öte yandan olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Kazanın nedenleri araştırılıyor.

The post Rusya’da Uçak Düştü: 1 Ölü appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/rusyada-ucak-dustu-1-olu-2/feed/ 0
Göktaşında trilyonluk maden avı https://www.airlinehaber.com/goktasinda-trilyonluk-maden-avi/ https://www.airlinehaber.com/goktasinda-trilyonluk-maden-avi/#respond Sat, 23 Jun 2018 11:00:32 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84156 Japonya’nın 2014’te uzaya fırlattığı Hayabusa2 uzay aracı, nadir ve değerli metal zengini Ryugu göktaşına ulaştı. Araç, 27 Haziran’da göktaşına ‘mermi’ fırlatıp kıymetli taşlar alacak. İnsan yapımı bir araç ilk defa hareket halindeki bir göktaşından örnekler toplayıp yeryüzüne getirmeye hazırlanıyor. Gazete Habertürk’te yer alan habere göre Japonya’nın 2014 yılında uzaya gönderdiği Hayabusa2 adlı araç, Ryugu göktaşının yörüngesine ulaştı. […]

The post Göktaşında trilyonluk maden avı appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Japonya’nın 2014’te uzaya fırlattığı Hayabusa2 uzay aracı, nadir ve değerli metal zengini Ryugu göktaşına ulaştı. Araç, 27 Haziran’da göktaşına ‘mermi’ fırlatıp kıymetli taşlar alacak.
İnsan yapımı bir araç ilk defa hareket halindeki bir göktaşından örnekler toplayıp yeryüzüne getirmeye hazırlanıyor. Gazete Habertürk’te yer alan habere göre Japonya’nın 2014 yılında uzaya gönderdiği Hayabusa2 adlı araç, Ryugu göktaşının yörüngesine ulaştı.
Göktaşından Dünya’ya ilk fotoğrafları gönderen Hayabusha2, titanyum gibi nadir ve değerli metallarle dolu olduğu tahmin edilen Ryugu’dan örnekler de toplayacak. 27 Haziran’da yapılacak ilk denemede, Huyubasa2’den ayrılacak özel bir araç, göktaşının yüzeyine sert metal bir ‘zıpkın’ ya da ‘mermi’ gönderecek. Bu cihaz, göktaşının üzerindeki toz, buz ve kayaçları kaldıracak, uzayın yıpratıcı etkilerinden korunmuş değerli alt tabakadan örnek alacak. Huyubasa2, bu örnekleri alıp yaklaşık 2 yıllık bir yolculukla Dünya’ya geri dönecek.
TİTANYUM YATAĞI
Japonya’nın Huyubasa2 misyonu, uzay madenciliği açısından tarihi önem taşıyor. Başta ABD ve Çin olmak üzere çok sayıda ülke, dünyada nadir bulunan veya hiç olmayan maden, metal, mineral, kristal ve bileşikleri işlemek için hazırlık yapıyor.
Japonya’nın gözüne kestirdiği Ryugu’nun da başta titanyum olmak üzere çok sayıda nadir metal taşıdığı belirtiliyor. Göktaşındaki madenlerin piyasa değerinin 1 trilyon dolar olduğu ileri sürülüyor. ABD’li uzay madenciliği şirketi Planetary Resources ise Ryuga’daki madenlerin piyasa değerinin 82 milyar doların biraz üzerinde olduğunu iddia etti.

The post Göktaşında trilyonluk maden avı appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/goktasinda-trilyonluk-maden-avi/feed/ 0
Cakes&Bakes, Avrupa’nın en iyisi seçildi https://www.airlinehaber.com/cakesbakes-avrupanin-en-iyisi-secildi/ https://www.airlinehaber.com/cakesbakes-avrupanin-en-iyisi-secildi/#respond Sat, 23 Jun 2018 10:20:55 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84153 TAV Havalimanları’nın iştiraki BTA’nın konseptlerinden Cakes&Bakes, 7. FAB Conference & Awards 2018’de “Yılın Havalimanı Kafe Noktası” kategorisinin Avrupa birincisi oldu. TAV Havalimanları’nın iştiraki BTA’nın sevilen konseptlerinden Cakes&Bakes, 7. Airport Food and Beverage (FAB) Conference & Awards 2018’de “Yılın Havalimanı Kafe Noktası” kategorisinin Avrupa birincisi olarak ulusal ve uluslararası alandaki başarılarına bir yenisini daha ekledi. BTA’dan […]

The post Cakes&Bakes, Avrupa’nın en iyisi seçildi appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
TAV Havalimanları’nın iştiraki BTA’nın konseptlerinden Cakes&Bakes, 7. FAB Conference & Awards 2018’de “Yılın Havalimanı Kafe Noktası” kategorisinin Avrupa birincisi oldu.

TAV Havalimanları’nın iştiraki BTA’nın sevilen konseptlerinden Cakes&Bakes, 7. Airport Food and Beverage (FAB) Conference & Awards 2018’de “Yılın Havalimanı Kafe Noktası” kategorisinin Avrupa birincisi olarak ulusal ve uluslararası alandaki başarılarına bir yenisini daha ekledi.

BTA’dan yapılan açıklamaya göre, TAV Havalimanları’nın iştiraki BTA’nın sevilen konseptlerinden Cakes&Bakes, 7’ncisi düzenlenen FAB Conference & Awards 2018’de “Yılın Havalimanı Kafe Noktası” (Airport Coffee, Tea, Non-alcoholic Beverage Shop of the Year) kategorisinin Avrupa birincisi oldu.

Cakes&Bakes, en başarılı ve yenilikçi havalimanı yiyecek-içecek markalarının ödüllendirildiği yarışmada, inovasyon, performans, seyahat kanalının uygunluğu, yüksek kalite, iyi servis ve tanınma kriterlerini yerine getiren çok yönlü konsepti ile ödüle layık görülerek, ulusal ve uluslararası arenadaki başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BTA İcra Kurulu Başkanı Sadettin Cesur, “BTA olarak 8 ülkedeki 17 havalimanında, 350’yi aşkın noktada misafirlerimizle buluşuyoruz. Sürdürülebilirlik politikamızı servisten kaliteye, fiyatlamadan konumlamaya ve insan kaynaklarına kadar tüm süreçleri içerecek şekilde kurgularken, misafirlerimizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini yakından izleyerek konseptlerimizi inovatif bir yaklaşımla oluşturuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tüm bu çalışmalarının bir sonucu olarak, birbirinden lezzetli 150’yi aşkın ürün ile misafirlerini ağırlayan Cakes&Bakes’in ödüllendirilmesinden dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Cesur, “Ayrıca, 6 farklı ülkede 23 nokta ile hizmet veren Cakes&Bakes’in, dahil olduğu TURQUALITY programının yardımıyla, yurt dışında 5 yılda 50 yeni mağazaya imza atarak başarılı çizgimizi sürdürmeyi hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

The post Cakes&Bakes, Avrupa’nın en iyisi seçildi appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/cakesbakes-avrupanin-en-iyisi-secildi/feed/ 0
Atlasglobal Air Serbia ile uçuş ağını genişletti https://www.airlinehaber.com/atlasglobal-air-serbia-ile-ucus-agini-genisletti/ https://www.airlinehaber.com/atlasglobal-air-serbia-ile-ucus-agini-genisletti/#respond Sat, 23 Jun 2018 10:03:15 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84160 Geçtiğimiz aylarda Skytrax tarafından 4 yıldızla ödüllendirilen Türk havacılık sektörünün gururu Atlasglobal, Air Serbia ile ortak uçuş anlaşmasının kapsamını genişleterek uçuş yaptığı destinasyonlara üç şehir daha ekledi. 16 Mayıs 2018 itibarıyla başlayan seferlerle Atlasglobal yolcuları, Belgrad’ın yanı sıra Podgorica, Üsküp ve Tiran’a da yolculuk yapabilecek Geçtiğimiz aylarda Skytrax tarafından 4 yıldızla ödüllendirilen Türk havacılık sektörünün gururu […]

The post Atlasglobal Air Serbia ile uçuş ağını genişletti appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Geçtiğimiz aylarda Skytrax tarafından 4 yıldızla ödüllendirilen Türk havacılık sektörünün gururu Atlasglobal, Air Serbia ile ortak uçuş anlaşmasının kapsamını genişleterek uçuş yaptığı destinasyonlara üç şehir daha ekledi. 16 Mayıs 2018 itibarıyla başlayan seferlerle Atlasglobal yolcuları, Belgrad’ın yanı sıra Podgorica, Üsküp ve Tiran’a da yolculuk yapabilecek

Geçtiğimiz aylarda Skytrax tarafından 4 yıldızla ödüllendirilen Türk havacılık sektörünün gururu Atlasglobal, hizmet kalitesini artırmak ve Türkiye’nin turizmdeki rekor hedefine destek vermek için çalışmalarına devam ediyor. Atlasglobal, Avrupa’da büyüme stratejisini kapsamında Air Serbia ile imzaladığı codeshare (ortak uçuş) anlaşmasının kapsamını genişletti. Codeshare anlaşması kapsamında, 15 Mart 2017 tarihinde günlük karşılıklı olarak başlayan İstanbul-Belgrad seferlerine Podgorica, Üsküp ve Tiran da eklendi. 16 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla başlayan seferler ile Atlasglobal yolcuları transit nokta olarak İstanbul ve Belgrad üzerinden Podgorica, Üsküp ve Tiran’a ulaşım sağlayabilecek.

Konuya ilişkin açıklama yapan Atlasglobal Genel Müdür Yardımcısı Nevzat Arşan, “Atlasglobal olarak Türkiye’nin doğusuyla batısı arasında köprü oluşturma vizyonumuz çerçevesinde 2018 itibariyle 19 ülkede 48 destinasyona uçuş gerçekleştiren bir havayolu şirketi olduk. Yurtdışında özellikle Rusya ve BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) bölgelerine odaklanmış durumdayız. Avrupa’daki büyümemizi ortak uçuş anlaşmalarıyla sürdürmeye devam ediyoruz. Air France ve KLM ile yaptığımız anlaşma sonrasında Sırbistan Havayolları Air Serbia ile Belgrad’a gerçekleştirdiğimiz codeshare anlaşmasını genişletmiş olmanın heyecanını yaşıyoruz. Kapsamı genişletilmiş yeni anlaşma sayesinde yolcularımıza İstanbul ve Belgrad üzerinden aktarmalı seferler ile daha fazla uçuş alternatifi sağlamış olacağız. Bundan sonraki süreçte de bir yandan organik büyümeyi sektör ortalamasının üzerinde devam ettirmeye, diğer yandan da iş birlikleri ile destinasyon sayımızı global anlamda genişletmeye odaklanacağız” dedi.

BDT SEFERLERİ ARTTI

Artan turist talebiyle seferlerinde Antalya ve Dalaman’a ağırlık verilmesine karar veren Atlasglobal, BDT şehirlerine yapılan haftalık sefer sayısını da artırdı. Diğer taraftan, Atlasglobal turizm sezonunda Avrupa’da Air France, KLM ve Air Serbia ile ortak (codeshare) uçuş yapılan Paris, Amsterdam ve Belgrad hatlarının yanı sıra Dusseldorf ve Londra uçuşları ile Tahran, Bağdat, Erbil, Cidde, Medine, Beyrut, Telaviv, Erivan, Kuveyt, Mikonos, Kıbrıs gibi uçuş noktalarına yapılan tarifeli seferlere ara vermeden devam ediyor.

The post Atlasglobal Air Serbia ile uçuş ağını genişletti appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/atlasglobal-air-serbia-ile-ucus-agini-genisletti/feed/ 0
Red Bull Air Race’te heyecan Macaristan’a taşınıyor https://www.airlinehaber.com/red-bull-air-racete-heyecan-macaristana-tasiniyor/ https://www.airlinehaber.com/red-bull-air-racete-heyecan-macaristana-tasiniyor/#respond Sat, 23 Jun 2018 09:45:57 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84141 Akrobatik uçuşlarıyla nefes kesen cesur pilotların yarıştığı Red Bull Air Race’te sezonun dördüncü yarışı, Macaristan’ın Budapeşte kentinde düzenlenecek. 2009 yılında Tuna Nehri kıyısında tam 650 bin kişi tarafından takip edilen Air Race’te pilotlar, yarışın manevi evi olarak değerlendirilen Budapeşte’nin meşhur Zincir Köprüsü semalarında yine nefesleri kesecek. Hız ve dengeyi birleştirerek akrobatik hareketler yapan pilotların kozlarını […]

The post Red Bull Air Race’te heyecan Macaristan’a taşınıyor appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Akrobatik uçuşlarıyla nefes kesen cesur pilotların yarıştığı Red Bull Air Race’te sezonun dördüncü yarışı, Macaristan’ın Budapeşte kentinde düzenlenecek. 2009 yılında Tuna Nehri kıyısında tam 650 bin kişi tarafından takip edilen Air Race’te pilotlar, yarışın manevi evi olarak değerlendirilen Budapeşte’nin meşhur Zincir Köprüsü semalarında yine nefesleri kesecek.

Hız ve dengeyi birleştirerek akrobatik hareketler yapan pilotların kozlarını paylaştığı Air Race’te heyecan Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye taşınıyor. Air Race’in manevi evi olarak değerlendirilen Budapeşte’deki yarış 23-24 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Dünyanın dört bir yanında düzenlenen Air Race’in en çok ilgi gördüğü şehirlerin başında gelen Budapeşte’de 2009’daki bir yarışı Tuna Nehri’nin kıyısında tam 650 bin kişi takip etmişti. Bu hafta sonu da binlerce kişi tarafından izlenmesi beklenilen Air Race’te tecrübeli pilotlar akrobatik hareketleri ve rekabetleriyle yine taraftarlarını büyüleyecek.

Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve Japonya’nın ardından Budapeşte’de düzenlenecek Red Bull Air Race’te bu yarış öncesi pilotlar klasmanında Avustralyalı Matt Hall 36 puanla ilk sırada yer alıyor. Onu aynı puanla ABD’li Michael Goulian takip ediyor. Üçüncü sırada ise 17 puan geriden gelen Japon Yoshihide Muroya var. Geçen sene Budapeşte’ki yarışı ABD’li Kirby Chambliss kazanmıştı.

Air Race, Macaristan’ın Budapeşte kentinden sonra Kazan, Indianapolis gibi şehirlere de uğrayacak ve gökyüzündeki büyük şölen kasım ayında son bulacak.

The post Red Bull Air Race’te heyecan Macaristan’a taşınıyor appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/red-bull-air-racete-heyecan-macaristana-tasiniyor/feed/ 0
Meksika’da Eğitim Uçağı Düştü https://www.airlinehaber.com/meksikada-egitim-ucagi-dustu/ https://www.airlinehaber.com/meksikada-egitim-ucagi-dustu/#comments Sat, 23 Jun 2018 09:16:00 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84150 Eğitim uçuşu yapan A-29 Super Tucano  tipi Hava Kuvvetleri uçağı  Meksika’da düştü. Holloman Air Force Üssünden 65 mil uzakta düşen uçaktan bir kişi yaralı olarak kurtuldu. Diğerinin durumu bilinmiyor. Açıklamaya göre; uçak hafif hava saldırısı deneyimi adlı eğitim uçuşuna katılmıştı.

The post Meksika’da Eğitim Uçağı Düştü appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Eğitim uçuşu yapan A-29 Super Tucano  tipi Hava Kuvvetleri uçağı  Meksika’da düştü. Holloman Air Force Üssünden 65 mil uzakta düşen uçaktan bir kişi yaralı olarak kurtuldu.

Diğerinin durumu bilinmiyor. Açıklamaya göre; uçak hafif hava saldırısı deneyimi adlı eğitim uçuşuna katılmıştı.

The post Meksika’da Eğitim Uçağı Düştü appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/meksikada-egitim-ucagi-dustu/feed/ 1
Pilot ve hostesler gitti evler boş kaldı! https://www.airlinehaber.com/pilot-ve-hostesler-gitti-evler-bos-kaldi/ https://www.airlinehaber.com/pilot-ve-hostesler-gitti-evler-bos-kaldi/#comments Sat, 23 Jun 2018 09:10:00 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84138 Atatürk Havalimanı 29 Ekim’den itibaren kademeli şekilde kapatılıyor. Bu sebeple Beylikdüzü, Ataköy, Sefaköy gibi semtler de yaşayan pilotlar ve hostesler Yeni Havalimanı’na yakın yerlere (Göktürk, Arnavutköy) taşınmaya başladı. Atatürk Havalimanı ve çevresinde birçok daire boş kaldı, kira fiyatları düştü. Beylikdüzü, Ataköy, Sefaköy ve Halkalı semtlerinde yaşayan pilot ve hostesler yaşadıkları evleri yavaş yavaş Yeni Havalimanı’na […]

The post Pilot ve hostesler gitti evler boş kaldı! appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Atatürk Havalimanı 29 Ekim’den itibaren kademeli şekilde kapatılıyor. Bu sebeple Beylikdüzü, Ataköy, Sefaköy gibi semtler de yaşayan pilotlar ve hostesler Yeni Havalimanı’na yakın yerlere (Göktürk, Arnavutköy) taşınmaya başladı. Atatürk Havalimanı ve çevresinde birçok daire boş kaldı, kira fiyatları düştü.

Beylikdüzü, Ataköy, Sefaköy ve Halkalı semtlerinde yaşayan pilot ve hostesler yaşadıkları evleri yavaş yavaş Yeni Havalimanı’na yakın yerlere taşıyor. Bu durum Atatürk Havalimanı’na yakın evlerin boş kalmasına ve kira fiyatlarının düşmesine neden oldu.  Havayolu Çalışanları Sendikası (Hava-Sen) Başkanı İskender Çarkçı Atatürk Havalimanı çevresinde 2500 pilot ve 10 bine yakın hostesin ikamet ettiğini ve bu kişilerin yavaş yavaş Yeni Havalimanı bölgesine (Arnavutköy-Göktürk)  taşındıklarını söyledi.

29 Ekim’de kademeli olarak kapanacak olan Atatürk Havalimanı hem pilotları hemde emlakçıları üzdü.  Havayolu Çalışanları Sendikası (Hava-Sen) Başkanı İskender Çarkçı kimi pilotun Yeni Havalimanı’nın uzaklığı nedeniyle işi bırakacağını kimisinin de ev  düzenini tekrar baştan yaptığını söylüyor.

BİNLERCE PİLOT VE HOSTES ARNAVUTKÖY’E TAŞINIYOR

Başkan İskender Çarkçı, “Beylikdüzü, Ataköy, Halkalı, Sefaköy… Bu bölgelerde 2500 pilot ve 10 bine yakın host ve hostes oturuyor. Yeni yapılan havalimanı çok uzak. Kimi arkadaşımız evini taşımaya başladı bile… Kimisi de emekliliğini isteyip mesleği bırakmayı düşünüyor. Havayolu şirketleri sefer başına 10 litre yakıt parası veriyor ama Yeni Havalimanı çok uzak ve toplu taşıma ulaşımı da yok. Mecbur vatandaşlar Yeni Havalimanı’na yakın bölgelere (Arnavutköy, Göktürk) taşınacak.” ifadelerini kullandı.

KİRALAR 1000 TL’DEN 750 TL’YE DÜŞTÜ

Beylikdüzü’nde 10 yıldır emlakçılık yapan Niyazi Mercan ise birçok evin şuan boş olduğunu ve eskiden 1000 liraya kiraladıkları dairenin 750 TL’ye kadar düştüğünü belirtti. Mercan konuşmasında şu ifadeleri kullandı: Bu bölgede bir ok pilot ve hostes oturuyor. Eskiden buralarda daire kiralamak çok kolaydı. Şimdi herkes Yeni Havalimanı’na yakın bölgelere taşınıyor. Eee haliyle bizim fiyatlarda düştü. Eskiden 2+1 100 metre kare daireyi 1000 TL’ye verirdim şimdi 750 TL’ye zor kiracı buluyorum. birçok dairem boş kaldı.”

Yeşilköy’de yıllardır emlak sektöründe olan Esra Yakupoğlu pilot ve hosteslerin taşınmaya başladığını kira fiyatlarının ise dolar kurunun çıkması sebebiyle zor kiralandığını söylüyor. Yakupoğlu, “Evet pilotlar ve hostesler bölgeden taşınıyor. Bazı evler boş kalıyor ancak bunun  sebebi de dolar kuru… Dolar kuru yüksek olduğundan evler kiralanamıyor.” dedi.

ASIL HAREKETLİLİK AĞUSTOS AYINDA YAŞANACAK

Pilotlar ve hosteslerin yavaş yavaş taşınmaya başladığını ancak asıl hareketin Ağustos ayında gerçekleşeceğini belirten Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Öncelikle pilotlar için duruma incelediğimizde, Ataköy’de yaşayan pilotlarda  durum biraz farklı. Son dönemde bu bölgede ikamet eden bazı pilotlar Maslak ve Göktürk bölgelerine kaymış durumdalar. Seçimler sonrasında bu durumun biraz daha hareketleneceğini öngörüyoruz. Arnavutköy bölgesi ise pilotlar tarafından tercih edilmiyor. Çünkü bölge henüz yeterli sosyal donatı ve yaşam alanlarına sahip değil. Kabin görevlileri açısından ise durum çok daha farklı. Mevcut durumda Bakırköy bölgesinde site ve apartman tarzı yapılarda ikamet edenler bir Nisan- Mayıs ayları itibarı ile hareketlendi. Bu hareketlilik aslında tercihleri şu anda Mahmutbey bölgesine yoğunlaştırmış durumda. Bu konuda hareketlilik daha çok ise Ağustos ayında yaşanacak.” ifadelerini kullandı.

The post Pilot ve hostesler gitti evler boş kaldı! appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/pilot-ve-hostesler-gitti-evler-bos-kaldi/feed/ 2
Atatürk Havalimanı’nda hırsızlık operasyonları https://www.airlinehaber.com/ataturk-havalimaninda-hirsizlik-operasyonlari/ https://www.airlinehaber.com/ataturk-havalimaninda-hirsizlik-operasyonlari/#respond Sat, 23 Jun 2018 09:08:15 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84147 Atatürk Havalimanı’nda kadın yolcuya ait, içerisinde 20 bin doların bulunduğu çantayı çaldığı iddiasıyla gözaltına alınan yabancı uyruklu şüpheli tutuklandı. Çantası çalınan mağdur yolcunun polise başvurması üzerine Atatürk Havalimanı Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği ekipleri hırsızlık şüphelisini bulmak için çalışma başlattı. Terminaldeki kamera kayıtlarını inceleyen polis ekipleri, kadın yolcunun dalgınlığından faydalanarak, çantasını alan kişinin taksi […]

The post Atatürk Havalimanı’nda hırsızlık operasyonları appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Atatürk Havalimanı’nda kadın yolcuya ait, içerisinde 20 bin doların bulunduğu çantayı çaldığı iddiasıyla gözaltına alınan yabancı uyruklu şüpheli tutuklandı.

Çantası çalınan mağdur yolcunun polise başvurması üzerine Atatürk Havalimanı Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği ekipleri hırsızlık şüphelisini bulmak için çalışma başlattı. Terminaldeki kamera kayıtlarını inceleyen polis ekipleri, kadın yolcunun dalgınlığından faydalanarak, çantasını alan kişinin taksi ile havalimanından ayrıldığını belirledi. Taksiciyle irtibata geçen polis, şüphelinin Filistin uyruklu M.C. (27) olduğunu tespit etti. Şüphelinin, sosyal medya hesabını da araştıran polis, M.C’nin gece kulüplerinde paralarla yer bildirimi yaparak paylaşımlarını dikkate alarak, bildirim yapılan mekanlara yoğunlaştı.

Ekipler, güven timlerinin desteğiyle Aksaray semtinde düzenlediği operasyonda M.C’yi yakaladı. Dört hırsızlık olayına daha karıştığı belirlenen şüpheli, sevk edildiği adli mercilerce tutuklandı. Atatürk Havalimanı’nda başka bir olayda, kadın yolcunun çantasını çalan Kosova uyruklu iki şüpheli de polis tarafından suçüstü yakalandı. Şüpheliler C.K. ve I.B. sevk edildikleri adliyede tutuklandı.Ekipler, güven timlerinin desteğiyle Aksaray semtinde düzenlediği operasyonda M.C’yi yakaladı. Dört hırsızlık olayına daha karıştığı belirlenen şüpheli, sevk edildiği adli mercilerce tutuklandı. Atatürk Havalimanı’nda başka bir olayda, kadın yolcunun çantasını çalan Kosova uyruklu iki şüpheli de polis tarafından suçüstü yakalandı. Şüpheliler C.K. ve I.B. sevk edildikleri adliyede tutuklandı.

The post Atatürk Havalimanı’nda hırsızlık operasyonları appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/ataturk-havalimaninda-hirsizlik-operasyonlari/feed/ 0
NASA’NIN ELEKTRİKLİ UÇAĞI İLK UÇUŞUNA YAKLAŞIYOR https://www.airlinehaber.com/nasanin-elektrikli-ucagi-ilk-ucusuna-yaklasiyor/ https://www.airlinehaber.com/nasanin-elektrikli-ucagi-ilk-ucusuna-yaklasiyor/#respond Sat, 23 Jun 2018 08:18:29 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84144 NASA’nın uzun bir süredir için uğraştığı elektrikli uçağı X-57, ilk olarak 2016 yılında Amerikan Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü'(AIAA)nün açılış konuşmasında duyurulmuştu. X-57’yi geliştirme sürecinde 3 yılı deviren NASA, uçağın bütün performansla havalanması için geliştirme safhasını dörde ayırmış halde. Mod I, II, III ve IV olarak belirlenen bu aşamaların her birinde uçak istenilen seviyeye bir adım daha yaklaşıyor. […]

The post NASA’NIN ELEKTRİKLİ UÇAĞI İLK UÇUŞUNA YAKLAŞIYOR appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
NASA’nın uzun bir süredir için uğraştığı elektrikli uçağı X-57, ilk olarak 2016 yılında Amerikan Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü'(AIAA)nün açılış konuşmasında duyurulmuştu. X-57’yi geliştirme sürecinde 3 yılı deviren NASA, uçağın bütün performansla havalanması için geliştirme safhasını dörde ayırmış halde. Mod I, II, III ve IV olarak belirlenen bu aşamaların her birinde uçak istenilen seviyeye bir adım daha yaklaşıyor. Mod I aşamasını tamamlayan NASA hemen Mod II aşamasındaki ilk uçuş için uçağı hazırlamaya çalışıyor.

Belli Başlı motorlar değişecek

Maxwell kod adıyla da anılan uçakta itiş gücünü temin etmek için bugüne dek benzerine öyle rastlamadığımız yeni bir sistem test edilecek. Değişik elektrikli tahrik olarak isimlendirilen bu sistem uçağın kanatlarının ön kısmına yayılmış 12 ufak elektrikli motor ve iki başlıca motora dayanıyor. Bu motorlar havayı aracısız kanatların yüzeyinden hareket etmeye zorlarken uçağın kalkışını da kolaylaştırıyor. Bu konsept ile tatmin edici kaldırma ve itme gücü meydana getirmek için gerekli olan enerji ihtiyacı azaltılarak verimlilik sağlanıyor. bununla birlikte uçaklarda elektrikli motor kullanmanın getirdiği ağırlık problemi de kısmen de olsa ortadan kalkmış oluyor.

Keza Bkz.Tesla’nın sabotajla suçladığı eski çalışanı kendisini savundu 

Ast bu konseptin deneme edilip onaylandığını söylemekte de menfaat var. NASA X-57’nin çeşitli elektrik tahrik sistemini bir kamyonun üstüne sabitlenen uçak kanatları üstünde test etti ve sistemi onayladı. Böylece Mod I aşaması tamamlanıp sistem birincil testten başarıyla bölünmüş olsa da motorlarda kullanılan bataryalar aşırı ısınma problemine niçin oldu ve NASA, Mod II aşamasında dağıtılmış elektrikli motor sistemini kullanmayacağını ayrı bir sistemi deneyeceğini açıkladı.

Birincil uçuş 2019’da olabilir

X-57 projesinin lideri Nick Borer, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında bir takım gecikmeler yaşadıklarını ve birincil Mod II uçuşunun 2019’a dek yapılamayacağı açıkladı. Bu konu üzerinde çalıştıklarını ve uçuşu bir an önce gerçekleştirmek istediklerini belirten Borer’in açıklamalarına göre Mod II uçuş testinde çeşitli elektrikli tahrik sistemindeki iki ana motorun yerine gaz türbini motoru yer alacak. Ayrıca uçakta Electric Power Systems’in geliştirdiği batarya modülleri de bulunacak.

Mod II aşamasıyla hibrit elektrikli uçak uygulamasına yakında olacak olan NASA, Mod II uçuşunu gerçekleştirdikten sonradan Mod III aşamasına geçecek ve X-57’nin üzerinde motorları barındıran ince kompozit kanatlarını oluşturmaya çalışacak. Uçağın bundan böyle iyice hazır olacağı Mod IV aşamasında ise X-57 artık çeşitli elektrik tahrik sisteminde baskı alarak ilk yolculuğunu yapacak oysa bu aşamalar için demin net bir süre çizelgesi oluşturulmuş yok.

The post NASA’NIN ELEKTRİKLİ UÇAĞI İLK UÇUŞUNA YAKLAŞIYOR appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/nasanin-elektrikli-ucagi-ilk-ucusuna-yaklasiyor/feed/ 0
Elvis Presley’in özel uçağı yeniden açık artırmada https://www.airlinehaber.com/elvis-presleyin-ozel-ucagi-yeniden-acik-artirmada/ https://www.airlinehaber.com/elvis-presleyin-ozel-ucagi-yeniden-acik-artirmada/#respond Sat, 23 Jun 2018 07:53:51 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84130 Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük müzisyenlerinden biri olan ABD’li Elvis Presley’in özel uçağı yeniden açık arttırmaya çıkarıldı. Çevrimiçi açık artırma sitesi, jet için teklifleri 27 Temmuz’a kadar kabul edecek. Tamamen orijinal parçalardan oluşan uçak, döneminin ve Elvis’in zevkini yansıtıyor.  

The post Elvis Presley’in özel uçağı yeniden açık artırmada appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük müzisyenlerinden biri olan ABD’li Elvis Presley’in özel uçağı yeniden açık arttırmaya çıkarıldı.

Çevrimiçi açık artırma sitesi, jet için teklifleri 27 Temmuz’a kadar kabul edecek.

Tamamen orijinal parçalardan oluşan uçak, döneminin ve Elvis’in zevkini yansıtıyor.

 

The post Elvis Presley’in özel uçağı yeniden açık artırmada appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/elvis-presleyin-ozel-ucagi-yeniden-acik-artirmada/feed/ 0
Aegean Airlines ile Airbus’tan 5 milyar avroluk anlaşma https://www.airlinehaber.com/aegean-airlines-ile-airbustan-5-milyar-avroluk-anlasma/ https://www.airlinehaber.com/aegean-airlines-ile-airbustan-5-milyar-avroluk-anlasma/#respond Sat, 23 Jun 2018 07:45:40 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84127 Yunanistan’ın ana hava yolu şirketi Aegean Airlines ile Airbus arasında 5 milyar avroluk uçak satın alım anlaşması imzalandı. Atina Uluslararası Elefterios Venizelos Havalimanı’nda düzenlenen  törene, iki şirketin üst düzey yöneticileri katıldı. Anlaşmanın, Yunanistan’ın en büyük hava yolu taşıyıcısı Aegean  Airlines’ın 10 adedi A321 olmak üzere, toplam 42 adet Airbus 320neo tipi uçağı  içerdiği belirtildi. Turizm ülkesi Yunanistan’da Aegean Airlines’ın yatırımının […]

The post Aegean Airlines ile Airbus’tan 5 milyar avroluk anlaşma appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Yunanistan’ın ana hava yolu şirketi Aegean Airlines ile Airbus arasında 5 milyar avroluk uçak satın alım anlaşması imzalandı.

Atina Uluslararası Elefterios Venizelos Havalimanı’nda düzenlenen  törene, iki şirketin üst düzey yöneticileri katıldı.

Anlaşmanın, Yunanistan’ın en büyük hava yolu taşıyıcısı Aegean  Airlines’ın 10 adedi A321 olmak üzere, toplam 42 adet Airbus 320neo tipi uçağı  içerdiği belirtildi.

Turizm ülkesi Yunanistan’da Aegean Airlines’ın yatırımının en büyük  özel sektör yatırımı olduğu ifade ediliyor.

The post Aegean Airlines ile Airbus’tan 5 milyar avroluk anlaşma appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/aegean-airlines-ile-airbustan-5-milyar-avroluk-anlasma/feed/ 0
Çin lazerleri Pasifik Okyanusu üzerinde ABD uçaklarını hedef alıyor https://www.airlinehaber.com/cin-lazerleri-pasifik-okyanusu-uzerinde-abd-ucaklarini-hedef-aliyor/ https://www.airlinehaber.com/cin-lazerleri-pasifik-okyanusu-uzerinde-abd-ucaklarini-hedef-aliyor/#respond Sat, 23 Jun 2018 07:15:52 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84118 ABD’li bir askeri yetkili ABD’nin Pasifikteki hava operasyonlarının 20 vakada lazerle hedef alındığının tespit edildiğini söyledi. CNN’de yer alan habere göre isminin gizli kalmasını isteyen kadın askeri sözcü, ABD hava aracına lazer tutulduğu, bu lazer flaşlarının Çin’e ait olduğunun tahmin edildiğini söyledi. Yetkili, son lazer flaş olayının geçtiğimiz iki haftada meydana geldiğini söyledi. Askeri sözcü, […]

The post Çin lazerleri Pasifik Okyanusu üzerinde ABD uçaklarını hedef alıyor appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
ABD’li bir askeri yetkili ABD’nin Pasifikteki hava operasyonlarının 20 vakada lazerle hedef alındığının tespit edildiğini söyledi.

CNN’de yer alan habere göre isminin gizli kalmasını isteyen kadın askeri sözcü, ABD hava aracına lazer tutulduğu, bu lazer flaşlarının Çin’e ait olduğunun tahmin edildiğini söyledi. Yetkili, son lazer flaş olayının geçtiğimiz iki haftada meydana geldiğini söyledi.

Askeri sözcü, lazerle hedef alınmalarında hiçbir sağlık şikayetinin söz konusu olmadığı, benzer olayların Doğu Afrika ülkesi olan Cibuti’te de meydana geldiği hatırlatıldı.

Çin’de yayınlanan Global Times gazetesinde çıkan bir haberde Çin Milli Savunma Bakanlığının bu iddiaları reddettiği belirtildi. Haberde bir bakanlık kaynağının ABD tarafından yapılan bu suçlamaların yersiz ve uydurma olduğunu belirttiği yer aldı.

Benzer lazer saldırılarının son olarak, Çin ve Japonya tarafından sahiplik iddia edilen Doğu Çin Denizi’nde Diaoyu ismi verilen Senkaku Adası dahil ihtilaflı adaların civarında meydana geldiği konusunda şüpheler olduğu belirtildi. The Wall Street Journal gazetesi, askeri yetkililerin bu saldırılardan Çin askeri kaynakların sorumlu olmasa bile bunların Çin Hükümeti adına yapılıyor olmasının gözardı edilmeyeceğini söylediğini yazdı.

The post Çin lazerleri Pasifik Okyanusu üzerinde ABD uçaklarını hedef alıyor appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/cin-lazerleri-pasifik-okyanusu-uzerinde-abd-ucaklarini-hedef-aliyor/feed/ 0
Rus uzman: ABD, Türkiye’nin aldığı F-35’lerin sistemlerini kontrol edebilir https://www.airlinehaber.com/rus-uzman-abd-turkiyenin-aldigi-f-35lerin-sistemlerini-kontrol-edebilir/ https://www.airlinehaber.com/rus-uzman-abd-turkiyenin-aldigi-f-35lerin-sistemlerini-kontrol-edebilir/#respond Sat, 23 Jun 2018 06:35:01 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84124 F-35 yeni nesil savaş uçağının ilkinin Türkiye’ye teslim edilmesinin ardından, Rusya Hava Kuvvetleri Özel Komutanlığı Uçaksavar Füze Birlikleri Eski Başkanı Sergey Hatılev uçakların ABD tarafından kontrol edilebileceğini söyledi. ABD merkezli The Drive dergisinde yer alan bir makalede, Türkiye’nin ABD’den F-35 uçaklarını teslim alsa dahi uçakların kullanılamayacağı söylentilerinin olduğunu ve bunun doğru olması halinde uçakların destek […]

The post Rus uzman: ABD, Türkiye’nin aldığı F-35’lerin sistemlerini kontrol edebilir appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>

F-35 yeni nesil savaş uçağının ilkinin Türkiye’ye teslim edilmesinin ardından, Rusya Hava Kuvvetleri Özel Komutanlığı Uçaksavar Füze Birlikleri Eski Başkanı Sergey Hatılev uçakların ABD tarafından kontrol edilebileceğini söyledi.

ABD merkezli The Drive dergisinde yer alan bir makalede, Türkiye’nin ABD’den F-35 uçaklarını teslim alsa dahi uçakların kullanılamayacağı söylentilerinin olduğunu ve bunun doğru olması halinde uçakların destek sistemi olan ALIS’e erişimin engellenebileceği anlamına geldiği belirtildi. Makaleye göre, Türkiye teslim alacağı F-35 jetlerini bir biçimde uçabilir hale getirebilse bile yedek parçalar olmadan bu uçakları çok uzun süre kullanamayacak.

Sputnik’e konuşan Rusya Hava Kuvvetleri Özel Komutanlığı Uçaksavar Füze Birlikleri Eski Başkanı Sergey Hatılev de benzer bir değerlendirmede bulundu. Hatılev, F-35’lerin elektronik sisteminin ABD tarafından değiştirilebileceğini söyledi.

Hatılev “F-35’lerdeki bilgisayar sistemi, program donanımı, sinyal cihazları ve yönlendirme komutaları değiştirilebilir. Özellikleri ve yapabildikleri ABD ordusu için yapılan benzerlerininkine kıyasla düşürülebilir” dedi.

‘BİLGİLER MERKEZE GİDİYOR’

ABD’de bir F-35 teknik kontrol merkezinin olmasının, uçakların kontrol edilebileceği anlamına gelip gelmediği sorusunu yanıtlayan Hatılev şunları ifade etti: “ABD’liler uçakları kontrol edebilecek. Kontrol merkezi uçakların nerede bulunduğunu, ne yaptığını, ne durumda olduğunu biliyor ve gerekirse uçağın kontrolüne ya da fonksiyonlarına müdahale edebilir. Bu da NATO için oluşturdukları silah sistemlerini kontrol edebileceği ve yönetebileceği anlamına geliyor. Bu merkeze bilgi gidiyor ve merkez uçağın nerede olduğu fark etmeksizin durumunu biliyor.”

‘PATRIOTLAR VE S-400’LER KIYASLANAMAZ’

Rus füze savunma sistemleri ile ABD’nin Patriot sistemlerini değerlendiren Hatılev, şöyle konuştu: “Patriotlar ve S-300, S-400 sistemleri kıyaslanamaz. 90’lı yıllarda bu net bir şekilde gözler önüne serilmişti. Abu-Dabi’deki fuarda ABD’liler her yerde Patriotların dünyanın en iyi füze savunma sistemleri, en iyi özelliklere sahip olduğunu söylüyorlardı. Biz de S-300 ve Patriot sistemlerinin aynı koşullarda, aynı hedefleri vurmasını ve bunun sonucunda sistemlerin etkinliğini, kaç hedefin imha edildiğini, gürültü bağışıklığını değerlendirmeyi teklif ettik. ABD’liler de reddetti.”

Türk Hava Kuvvetleri için üretilen, ilk uçuşunu geçen ay yapan 18-0001 kuyruk numaralı ilk F-35, törenle Türkiye’ye teslim edildi.

Ankara ile Washington arasındaki ilişkiler Türkiye’nin Rusya’dan iki S-400 satın alma kararının ardından gerginleşti. Washington, S-400’lerin alınması halinde Türkiye’yi F-35’leri teslim etmemekle tehdit etti, ancak Ankara geri adım atmadı.

The post Rus uzman: ABD, Türkiye’nin aldığı F-35’lerin sistemlerini kontrol edebilir appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/rus-uzman-abd-turkiyenin-aldigi-f-35lerin-sistemlerini-kontrol-edebilir/feed/ 0
3. havalimanının ismi neden Recep Tayyip Erdoğan olmasın? https://www.airlinehaber.com/3-havalimaninin-ismi-neden-recep-tayyip-erdogan-olmasin/ https://www.airlinehaber.com/3-havalimaninin-ismi-neden-recep-tayyip-erdogan-olmasin/#comments Sat, 23 Jun 2018 05:53:19 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84121 Ulaştırma Bakanı Arslan, 3. havalimanı için ‘İsim konusuna gelince son 16 yılda ve öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda yaptıklarına bakılırsa niye Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi olmasın’ dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın konuşmasından satır başları şöyle: Sabiha Gökçen Havalimanı’n ikinci pistini yaparak kapasitesini arttıracağız. Atatürk Havalimanı’ın arazisine İstanbul’a nefes aldıracak bir […]

The post 3. havalimanının ismi neden Recep Tayyip Erdoğan olmasın? appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Ulaştırma Bakanı Arslan, 3. havalimanı için ‘İsim konusuna gelince son 16 yılda ve öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda yaptıklarına bakılırsa niye Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi olmasın’ dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Sabiha Gökçen Havalimanı’n ikinci pistini yaparak kapasitesini arttıracağız. Atatürk Havalimanı’ın arazisine İstanbul’a nefes aldıracak bir yer olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da söylediği gibi Millet Bahçesi olacak.2 günde tüm yolcu trafiği İstanbul Yeni Havalimanı’na verilecek. İsim konusuna gelince son 16 yılda ve öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda yaptıklarına bakılırsa niye sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi olmasın.

Taksicilerin yeni isyanı: 3. havalimanı

Şu anda İstanbul Yeni Havalimanı’nda 35-36 bin kişi çalışıyor. Bittiğinde başlangıçta 100.000 kişi çalıştıracak, Tüpraş’ın 20 katı. 2023’e geldiğimizde diğer fazlar devreye girdiğinde 225.000 kişi çalışacak, Tüpraş’ın tam 45 katı. Dolaylı olarak etkilediği, hizmet aldığı kesimlerisayarsanız yaklaşık 1.5 milyon kişiye istihdam sağlayacak. Dünyanın niye 3. havalimanından rahatsız olduğunun en iyi göstergesi. Kürt kökenli bir vatandaş olarak söylüyorum; eğer Türkiye olmasaydı, bugün Irak ve Suriye’de milyonlarca Kürt öldürülmüştü. Muhalefet projelerle ilgili çok şey konuşuyor ancak pozitif değil. Tek alternatifleri kalıyor, Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığı.

The post 3. havalimanının ismi neden Recep Tayyip Erdoğan olmasın? appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/3-havalimaninin-ismi-neden-recep-tayyip-erdogan-olmasin/feed/ 2
Aeroflot ve CSKA sponsorluk kontratını uzattı https://www.airlinehaber.com/aeroflot-ve-cska-sponsorluk-kontratini-uzatti/ https://www.airlinehaber.com/aeroflot-ve-cska-sponsorluk-kontratini-uzatti/#respond Sat, 23 Jun 2018 05:36:00 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84115 Aeroflot ve CSKA kulübü sponsorluk kontratını 30 Haziran 2019 tarihine kadar uzattılar. Kamu alımları portalında yer alan belgeye göre, reklam ve bilgi materyallerinin yerleştirilme hizmeti için havayolu şirketi kulübe 9 milyon dolar ödeyecek. Kontratın geçerlilik süresi 1 Temmuz 2018-30 Haziran 2019 tarihleri arasında olacak. Havayolu şirketi 2009 yılından itibaren CSKA’nın resmi sponsoru ve takıma futbolcuların […]

The post Aeroflot ve CSKA sponsorluk kontratını uzattı appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Aeroflot ve CSKA kulübü sponsorluk kontratını 30 Haziran 2019 tarihine kadar uzattılar.

Kamu alımları portalında yer alan belgeye göre, reklam ve bilgi materyallerinin yerleştirilme hizmeti için havayolu şirketi kulübe 9 milyon dolar ödeyecek.

Kontratın geçerlilik süresi 1 Temmuz 2018-30 Haziran 2019 tarihleri arasında olacak.

Havayolu şirketi 2009 yılından itibaren CSKA’nın resmi sponsoru ve takıma futbolcuların deplasman maçlarına gittikleri özel uçak tahsis ediyor. Aynı zamanda Aeroflot CSKA basketbol kulübünün de resmi taşıyıcısı konumunda bulunuyor.

The post Aeroflot ve CSKA sponsorluk kontratını uzattı appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/aeroflot-ve-cska-sponsorluk-kontratini-uzatti/feed/ 0
Airbus Brexit’te Anlaşmazlık Durumunda İngiltere’den Çıkabilir https://www.airlinehaber.com/airbus-brexitte-anlasmazlik-durumunda-ingiltereden-cikabilir/ https://www.airlinehaber.com/airbus-brexitte-anlasmazlik-durumunda-ingiltereden-cikabilir/#respond Sat, 23 Jun 2018 05:26:48 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84112 Merkezi Fransa’da bulunan havacılık ve teknoloji şirketi Airbus, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecinde (Brexit) Gümrük Birliği ve ortak pazardan ayrılması ve olası bir geçiş anlaşması konusunda anlaşmaya varamaması durumunda İngiltere’den çıkabileceğini açıkladı. Airbus’un resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şirketin son risk değerlendirmesine göre, İngiltere’nin herhangi bir anlaşmaya varmadan AB’den ayrılmasının şirketin operasyonlarında ciddi bozulmaya yol açabileceği uyarısında bulunuldu. Açıklamada, […]

The post Airbus Brexit’te Anlaşmazlık Durumunda İngiltere’den Çıkabilir appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Merkezi Fransa’da bulunan havacılık ve teknoloji şirketi Airbus, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecinde (Brexit) Gümrük Birliği ve ortak pazardan ayrılması ve olası bir geçiş anlaşması konusunda anlaşmaya varamaması durumunda İngiltere’den çıkabileceğini açıkladı.

Airbus’un resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şirketin son risk değerlendirmesine göre, İngiltere’nin herhangi bir anlaşmaya varmadan AB’den ayrılmasının şirketin operasyonlarında ciddi bozulmaya yol açabileceği uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, “İngiltere’nin AB’den gelecek yıl bir anlaşma sağlanmadan çıkması, ortak pazardan ve Gümrük Birliği’nden geçiş konusunda anlaşmaya sağlanmadan ayrılması, şirketin üretiminde ciddi bozulmaya ve aksamaya yol açacaktır. Bu senaryo Airbus’un İngiltere’deki yatırımlarını ve ülkedeki uzun vadeli konumunu, gözden geçirmesine neden olur.” ifadelerine yer verildi.

Konuya ilişkin olarak değerlendirmelerine yer verilen, Airbus Ticari Uçaklar Operasyon Başkanı Tom Williams, “Her senaryoda, Brexit’in İngiltere’nin hava-uzay endüstrisi üzerinde ve özellikle Airbus üzerinde negatif sonuçları olacak. Bu yüzden, bu risklerin bir an önce azaltılması yönündeki önlemlerin hızlandırılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Williams, İngiltere’nin pragmatik adımlar atarak iş dünyası için gerekli şartları bir an önce sağlayamaması durumunda, mevcut belirsizliklerin Airbus’ı olumsuz yönde etkileyeceği uyarısında bulundu.

Airbus’ın İngiltere’deki toplam 25 tesisinde doğrudan 14 bin kişiye istihdam sağlanırken, dolaylı olarak yan sanayi şirketlerinde Airbus için toplam 100 bin kişi çalışıyor.

Airbus’un İngiltere’deki operasyonlarının farklı sektörlerde İngiliz ekonomisine 2015 yılı verilerine göre yaklaşık 3,8 milyar sterlin katkıda bulunduğu tahmin ediliyor.

The post Airbus Brexit’te Anlaşmazlık Durumunda İngiltere’den Çıkabilir appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/airbus-brexitte-anlasmazlik-durumunda-ingiltereden-cikabilir/feed/ 0
Başbakan’dan Çıldır Havaalanı müjdesi https://www.airlinehaber.com/basbakandan-cildir-havaalani-mujdesi/ https://www.airlinehaber.com/basbakandan-cildir-havaalani-mujdesi/#respond Sat, 23 Jun 2018 05:17:59 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=84109 Başbakan Binali Yıldırım, Aydın’ın 62 yıldır beklediği Çıldır Havaalanı’nın en kısa zamanda faaliyete geçirileceğinin müjdesini verdi. Yıldırım, “Çıldır Havaalanı’nı en kısa zamanda faaliyete geçireceğiz” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, Aydınlılara Atatürk Kent Meydanından seslendi. Konuşmasına Merhum Başbakan Adnan Menderes’i anarak başlayan Yıldırım, Aydın’ın 24 Haziran’da sandığa ve partisine sahip çıkacağını söyleyerek, destek sözü aldı. AYDIN’A HAVAALANI […]

The post Başbakan’dan Çıldır Havaalanı müjdesi appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Başbakan Binali Yıldırım, Aydın’ın 62 yıldır beklediği Çıldır Havaalanı’nın en kısa zamanda faaliyete geçirileceğinin müjdesini verdi. Yıldırım, “Çıldır Havaalanı’nı en kısa zamanda faaliyete geçireceğiz” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Aydınlılara Atatürk Kent Meydanından seslendi. Konuşmasına Merhum Başbakan Adnan Menderes’i anarak başlayan Yıldırım, Aydın’ın 24 Haziran’da sandığa ve partisine sahip çıkacağını söyleyerek, destek sözü aldı.

AYDIN’A HAVAALANI VE HIZLI TREN MÜJDESİ

AK Parti hükümetinin yatırımlarını ve gelecek projelerini de anlatan Başbakan Binali Yıldırım, “Ülkesini seven yatırım yapar, yol yapar” diyerek Aydın’ın 62 yıldır beklediği Çıldır Havalimanının en kısa zamanda açılacağının müjdesini verdi. Yıldırım, “Çok sayıda havaalanı yaptık. Aydın Çıldır Havaalanı’nı da en kısa zamanda faaliyete geçireceğiz. Bir zamanlar Sabiha Gökçen Havalimanı için de, muhalefet ‘Bu havaalanını niye yaptınız?’ diyordu. Şimdi artık Sabiha Gökçen’e pistler yetişmiyor. Yeni terminal yaptık, ikinci pisti yapıyoruz” dedi.

Aydın’a yapılan yatırımların bilgisini detaylarıyla veren Başbakan Binali Yıldırım’ın Aydın’a 2. müjdesi hızlı tren oldu. Yıldırım; “Selçuk- Ortaklar hızlı tren projesi başladı. Hazırlıklar sürüyor. 24 kilometrelik mesafe 15 kilometreye düşecek. 30 dakikalık seyahat süresi 7 dakikaya düşecek. İki hat var. İki hattı da kısa sürede tamamlayacağız. Çiftçileri de ihmal etmedik. 2003’te 45 milyon destek verdik. 2017’ye geldik. Bu destek miktarı 470 trilyona çıktı. On kattan fazla arttırdık. Aydın’a hayvancılıkta 3.5 katrilyon destek sağladık. Düve desteği, arıcılık desteği de verdik. Aydın’a 11 baraj 6 gölet yapıp hizmete aldık. Büyükler bilir 1869 yılından beri 149 yıllık bir hayali vardı Aydın’ın. Çine Adnan Menderes Barajı’nı da AK Parti iktidarı yaptı. Büyük Menderes Nehri ıslahı tamamlandı. Organize Sanayi Bölgesi yaptık. 11 bin 300 kardeşimiz iş sahibi oldu. 5 tane daha OSB yapacağız. Bunlar da bitince 21 bin kardeşimiz iş sahibi olacak” diye konuştu.

 

“AK PARTİ, BU ÜLKEDE KARDEŞLİĞİN TEMİNATIDIR”

Aydın’ın 24 Haziran’da Cumhur İttifakı’na ve AK Parti’ye sahip çıkacağını da söyleyen Binali Yıldırım, “Vakit aydın vakti, vakit Türkiye vaktidir. AK Parti, bu ülkede kardeşliğin teminatıdır. 24 Haziran’da kardeşlik için evet diyor muyuz? Birlik-beraberlik için ‘evet’ diyor muyuz? “ diye sordu. Yıldırım, alanı dolduran kalabalığın hep bir ağızdan ‘evet’ yanıtını vermesiyle ‘bu iş tamam Aydın tamam diyor’ dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, son olarak eski milletvekillerini ve 27. Dönem Aydın Milletvekili Adaylarını sahneye çağırarak Aydınlıları selamladı.

The post Başbakan’dan Çıldır Havaalanı müjdesi appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/basbakandan-cildir-havaalani-mujdesi/feed/ 0
Yüzlerce Metre Yükseklikteyken Yanındaki Uçak Camı Çıkınca Şoka Giren Kadın https://www.airlinehaber.com/yuzlerce-metre-yukseklikteyken-yanindaki-ucak-cami-cikinca-soka-giren-kadin/ https://www.airlinehaber.com/yuzlerce-metre-yukseklikteyken-yanindaki-ucak-cami-cikinca-soka-giren-kadin/#respond Sat, 23 Jun 2018 05:05:18 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=83962 Hindistan Havayollarına ait uçakta gerçekleşen olayda, uçak camlarından bir tanesinin iç kısmı yerinden çıktı. Yolcu ise haklı olarak korkmaya başladı. Yanı başındaki cam yerinden çıkınca şoka giren kadın başka bir yolcu tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. İşte o anlar…

The post Yüzlerce Metre Yükseklikteyken Yanındaki Uçak Camı Çıkınca Şoka Giren Kadın appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>

Hindistan Havayollarına ait uçakta gerçekleşen olayda, uçak camlarından bir tanesinin iç kısmı yerinden çıktı. Yolcu ise haklı olarak korkmaya başladı. Yanı başındaki cam yerinden çıkınca şoka giren kadın başka bir yolcu tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı.

İşte o anlar…

The post Yüzlerce Metre Yükseklikteyken Yanındaki Uçak Camı Çıkınca Şoka Giren Kadın appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/yuzlerce-metre-yukseklikteyken-yanindaki-ucak-cami-cikinca-soka-giren-kadin/feed/ 0