AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri https://www.airlinehaber.com Havacılık ve Sivil Havacılık Haberleri Sat, 21 Apr 2018 16:12:07 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.5 SOLOTÜRK Manisa’da gösteri yaptı https://www.airlinehaber.com/soloturk-manisada-gosteri-yapti/ https://www.airlinehaber.com/soloturk-manisada-gosteri-yapti/#respond Sat, 21 Apr 2018 16:00:58 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79900 Türk Hava Kuvvetlerinin gösteri ekibi SOLOTÜRK, 42. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Manisa’da gösteri gerçekleştirdi 42. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen SOLOTÜRK ekibinin gösterisi, Cumhuriyet Meydanı’nda Manisalı vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. SOLOTÜRK Basın ve Halkla İlişkiler Subayı Üsteğmen Emrah Bayrı’nın anlattığı gösteri sırasında, SOLOTÜRK F-16 Uçuş Ekibi Komutanı Pilot Yüzbaşı Serdar Doğan, F-16 uçağının kokpitinden sağlanan telsiz bağlantısı […]

The post SOLOTÜRK Manisa’da gösteri yaptı appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Türk Hava Kuvvetlerinin gösteri ekibi SOLOTÜRK, 42. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Manisa’da gösteri gerçekleştirdi

42. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen SOLOTÜRK ekibinin gösterisi, Cumhuriyet Meydanı’nda Manisalı vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

SOLOTÜRK Basın ve Halkla İlişkiler Subayı Üsteğmen Emrah Bayrı’nın anlattığı gösteri sırasında, SOLOTÜRK F-16 Uçuş Ekibi Komutanı Pilot Yüzbaşı Serdar Doğan, F-16 uçağının kokpitinden sağlanan telsiz bağlantısı ile Manisalıları selamladı.

Bayrı, gösteriyi izleyen vatandaşlara, uçağın hızının saatte 200 kilometreden bin 200 kilometreye ve 21 kez kendi ekseninde dönerek 5 kilometreye yüksekliğe kadar çıktığını aktardı.

Akrobatik hareketler hakında da bilgi veren Bayrı, gösteri anında çok farklı teknik ve alanlarda manevra yapıldığını dile getirdi.

Gösteri yaklaşık yarım saat sürdü.

Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can ise SOLOTÜRK ve Türk Yıldızlarının milletin gururu olduğunu ifade ederek, “Onlara teşekkür ediyoruz. Yüreğimiz bugün onlarla çarptı. Çok harika bir gösteri düzenlediler. Başından sonuna kadar tüm halkımızla dikkatle izledik. Gurur duyduk. SOLOTÜRK ve ekibine teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ise güzel bir gösteri olduğunu belirterek, “Görev alan subaylarımıza teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Bir kere daha tüm Manisalılar gördü ki Türk ordusuna güvenmekte ne kadar haklıyız, bu ordumuz ve hava kuvvetlerimiz var olduğu müddetçe Türkiye Cumhuriyeti ilelebet ayakta kalacaktır.” dedi.

The post SOLOTÜRK Manisa’da gösteri yaptı appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/soloturk-manisada-gosteri-yapti/feed/ 0
Okurlarımızın Dikkatine… https://www.airlinehaber.com/okurlarimizin-dikkatine/ https://www.airlinehaber.com/okurlarimizin-dikkatine/#comments Sat, 21 Apr 2018 15:54:47 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79903 Bugün yapmış olduğumuz “THY Pilotunun Feryadı” başlıklı  özel haberimize bilinmeyen  nedenlerden dolayı saldırı yapılmıştır bu sebepten dolayı özel haberimizi şimdilik kaldırmış durumdayız. Server yetkileri ve webmaster’ımız tarafından sorun çözülmeye çalışılmaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz @Airlinehaber NOT/ HABERİ TEKRAR YAYINLADIK. UMARIZ SORUN YAŞAMAYIZ.

The post Okurlarımızın Dikkatine… appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Bugün yapmış olduğumuz “THY Pilotunun Feryadı” başlıklı  özel haberimize bilinmeyen  nedenlerden dolayı saldırı yapılmıştır bu sebepten dolayı özel haberimizi şimdilik kaldırmış durumdayız. Server yetkileri ve webmaster’ımız tarafından sorun çözülmeye çalışılmaktadır. Bilgilerinizi rica ederiz

@Airlinehaber

NOT/ HABERİ TEKRAR YAYINLADIK. UMARIZ SORUN YAŞAMAYIZ.

The post Okurlarımızın Dikkatine… appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/okurlarimizin-dikkatine/feed/ 8
Esenboğa Havalimanı’na metro müjdesi! https://www.airlinehaber.com/esenboga-havalimanina-metro-mujdesi/ https://www.airlinehaber.com/esenboga-havalimanina-metro-mujdesi/#respond Sat, 21 Apr 2018 14:00:22 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79896 AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen  Ankara  Gençlik Kolları 5. Olağan İl Kongresi’ne katılarak, partililere hitap etti. Başbakan Yıldırım, “Esenboğa Havalimanı’na metro yapacağız. Çubuk’a kadar da metroyu uzatacağız. Hayırlı uğurlu olsun” dedi. Esenboğa Havalimanı’na metro geliyor Esenboğa Havalimanı’nın eski halinin köy meydanı gibi olduğunu anımsatan Yıldırım, şöyle konuştu: […]

The post Esenboğa Havalimanı’na metro müjdesi! appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen  Ankara  Gençlik Kolları 5. Olağan İl Kongresi’ne katılarak, partililere hitap etti.

Başbakan Yıldırım, “Esenboğa Havalimanı’na metro yapacağız. Çubuk’a kadar da metroyu uzatacağız. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Esenboğa Havalimanı’na metro geliyor

Esenboğa Havalimanı’nın eski halinin köy meydanı gibi olduğunu anımsatan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Şimdi dünyanın en güzel terminallerinden birisi orada. Kuzey Ankara’nın o imarsız kaçak yapılaşması varoşlarının eski halini biliyorsunuz. Esenboğa’dan Ankara’ya gelenler hayal kırıklığı yaşarlardı. Şimdi havalimanından şehre gelenler modern Türkiye’nin başkentinin güzellikleriyle karşılaşıyorlar. Esenboğa Havalimanı’na metro yapacağız. Çubuk’a kadar da metroyu uzatacağız. Hayırlı uğurlu olsun. Ankara’yı hızlı trenle Eskişehir’e, Sakarya’ya, Kocaeli’ne ve İstanbul’a, Konya’ya bağladık. Ankara’yı şimdi Karaman’la, Sivas’la, Yozgat’la, Bursa ile hızlı trenle bağlıyoruz.”

The post Esenboğa Havalimanı’na metro müjdesi! appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/esenboga-havalimanina-metro-mujdesi/feed/ 0
THY Alanya-Gazipaşa seferi iptal edildi! Taraftar havalimanında kaldı https://www.airlinehaber.com/thy-alanya-gazipasa-seferi-iptal-edildi-taraftar-havalimaninda-kaldi/ https://www.airlinehaber.com/thy-alanya-gazipasa-seferi-iptal-edildi-taraftar-havalimaninda-kaldi/#respond Sat, 21 Apr 2018 13:06:50 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79893 THY Alanya-Gazipaşa seferi olumsuz hava koşullarından dolayı iptal edildi. Galatasaray taraftarı ve basın mensupları havalimanında kaldı. Süper Lig’de bu akşam Alanya ile deplasmanda oynayacak olan Galatasaray, karşılaşmaya İstanbul’daki taraftarından yoksun çıkacak. Türk Hava Yolları’nın Alanya – Gazipaşa seferi olumsuz hava koşullarından dolayı iptal edildi. bunun sonucunda ise Galatasaray taraftarları ve takımı takip eden basın mensupları […]

The post THY Alanya-Gazipaşa seferi iptal edildi! Taraftar havalimanında kaldı appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
THY Alanya-Gazipaşa seferi olumsuz hava koşullarından dolayı iptal edildi. Galatasaray taraftarı ve basın mensupları havalimanında kaldı.

Süper Lig’de bu akşam Alanya ile deplasmanda oynayacak olan Galatasaray, karşılaşmaya İstanbul’daki taraftarından yoksun çıkacak.

Türk Hava Yolları’nın Alanya – Gazipaşa seferi olumsuz hava koşullarından dolayı iptal edildi. bunun sonucunda ise Galatasaray taraftarları ve takımı takip eden basın mensupları havaalanında kaldı.

Sorun çözüme kavuşturulamadığı takdirde İstanbul’daki taraftarlar ve basın mensupları maça gidemeyecek.

The post THY Alanya-Gazipaşa seferi iptal edildi! Taraftar havalimanında kaldı appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/thy-alanya-gazipasa-seferi-iptal-edildi-taraftar-havalimaninda-kaldi/feed/ 0
Ahmet Arslan müjdeyi verdi. Antalya ve İzmir’e yeni havalimanı geliyor https://www.airlinehaber.com/ahmet-arslan-mujdeyi-verdi-antalya-ve-izmire-yeni-havalimani-geliyor/ https://www.airlinehaber.com/ahmet-arslan-mujdeyi-verdi-antalya-ve-izmire-yeni-havalimani-geliyor/#comments Sat, 21 Apr 2018 09:30:43 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79890 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Antalya’nın batısında ve Alaçatı’da yeni bir havalimanı yaparak uçuş ağını daha da genişleteceklerini söyledi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirilen Türk Sivil Havacılık Akademisi açıldı. Açılışta konuşan Arslan, akademinin Türkiye ve AB tarafından ortak finanse edildiğini kaydederek, küreselleşme ve teknolojik gelişmelere paralel olarak […]

The post Ahmet Arslan müjdeyi verdi. Antalya ve İzmir’e yeni havalimanı geliyor appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Antalya’nın batısında ve Alaçatı’da yeni bir havalimanı yaparak uçuş ağını daha da genişleteceklerini söyledi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirilen Türk Sivil Havacılık Akademisi açıldı.

Açılışta konuşan Arslan, akademinin Türkiye ve AB tarafından ortak finanse edildiğini kaydederek, küreselleşme ve teknolojik gelişmelere paralel olarak hızla gelişen havacılık sektörünün toplumsal refahın da en önemli göstergelerinden olduğunu söyledi.

Arslan, Türkiye’nin bu kapsamda büyük bir potansiyele sahip olduğunu kaydederek, Türkiye’den 3-3,5 saatlik uçuşla yaklaşık 60 ülkeye ulaşılabildiğini, bu ülkelerin yıllık GSYH’sinin 35 trilyon dolar olduğunu anlattı.

Bu GSYH’den oluşan ticaret ve taşımadan yararlanmada havacılığın önemine değinen Arslan, bu ufukları çerçevesinde havacılıkta 15 yılda büyük adımlar attıklarını bildirdi.

“THY sivil havacılıkta dünyanın en büyük oyuncuları arasında”

Arslan, “15 yılda geniş ufkumuz ile Türk sivil havacılığı büyük bir atılım gerçekleştirdi. İlk yaptığımız havacılık sektörünün serbestleşmesiydi. Bugün THY sivil havacılıkta dünyanın en büyük oyuncuları arasında yer alıyor. Bu bizim gururumuz. Ancak sivil havacılığın gelişmesine bağlı olarak başka havayolu şirketlerimiz de büyüdü ve güçlendi.” diye konuştu.

“7 merkezden toplam 55 noktaya uçuş”

Son 15-16 yılda havacılık sektöründe yaşanan gelişmelerden bahseden Arslan, 2 merkezden 26 noktaya gerçekleştirilen iç hat seferlerinin bugün 7 merkezden toplam 55 noktaya uçuş gerçekleştirdiğini, dış hatlarda ise 50 ülkede 60 noktaya sefer düzenlenirken 2017 sonu itibarıyla 119 ülkede 296 noktaya ulaşıldığını anlattı.

Arslan, “Dünyada ulaşamayacağımız hiçbir nokta kalmayacak’ dedik. Bu hedef çerçevesinde Türk sivil havacılığı sayesinde dünyanın en geniş uçuş ağına sahip ülkelerinden biri haline gelindi.” şeklinde konuştu.

Bu gelişmeler gölgesinde 2003 yılında 34,4 milyon olan yolcu sayısının geçen yıl 195 milyona ulaştığını belirten Arslan, bu yılki hedeflerinin 200 milyonun üzerine çıkmak olduğunu söyledi.

“Antalya ve Alaçatı’da yeni havalimanları yapacağız”

Arslan, “Nüfusun neredeyse tamamına yakını 100 kilometre yakınlıkta bir havalimanına sahip olacak” dediklerini kaydederek, bu kapsamda 55 havalimanına ulaştıklarını, İstanbul Yeni Havalimanı’nın yanı sıra Rize-Artvin Havalimanı, Çukurova Havalimanı, Yozgat Havalimanı, Karaman Havalimanı, Gümüşhane-Bayburt Havalimanı inşaatının başladığını anlattı.

Arslan, ayrıca Antalya’nın batısında ve Alaçatı’da yeni bir havalimanı yaparak uçuş ağını daha da genişleteceklerini söyledi.

İstanbul Yeni Havalimanı’nda çalışacak personelin eğitiminin çok önemli olduğunu dile getiren Arslan, bu akademinin de havacılık eğitimi için büyük rol oynayacağını aktardı.

Arslan, tüm alanlarda olduğu gibi havacılık alanında da eğitime önem verilmesi, eğitim politikasının oluşturulması, havacılık sektörünün bütün paydaşları için hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

“Türkiye sivil havacılıkta eğiticileri eğitir hale gelecek”

Bakan Arslan, “Türkiye sadece ülkesindeki değil bölgedeki personeli de eğitebilir hale gelecek. Hatta eğiticilerin eğitimini verir hale gelecek.” dedi.

Türk sivil havacılıktaki başarının devamı için AB ile yaptıkları iş birliği kapsamında hayata geçirilen akademinin 11 milyon avroyu aşan bir bütçe ile hayata geçirildiğini anlatan Arslan, akademinin en modern donanımla donatıldığını bildirdi.

Arslan, akademiye ilişkin şu bilgileri verdi:

“Türk Sivil Havacılık Akademisi, 23 bin metrekarelik alana 11 milyon avroyu aşan bir bütçeyle inşa edilmiştir. En modern tesis imkanları ve eğitim araçları ile donatılan akademi, toplam 4 kat ve yaklaşık 12 bin metrekare kapalı alandan oluşmaktadır. Binada, 22 sınıf, 1 konferans salonu, toplam 210 kişilik 5 toplantı salonu, 9 ofis, mutfak, kafeterya, sığınak, eğitimci odası ve kütüphane bulunmaktadır.

Akademide görev alacak eğitmenlerin yetiştirilmesi amacıyla eğiticilerin eğitimi kursları verilmiş, eğitim merkezinde verilebilecek kurslar için ihtiyaç analizi yapılmış ve gerekli eğitim materyali hazırlanmıştır. Türk Sivil Havacılık Akademisi, yıllık 2 bin civarında yerli ve yabancı kursiyere eğitim verebilecek kapasitesi ile Orta Doğu, Afrika ve Asya ülkelerine sivil havacılık eğitimleri alanında öncülük edecektir.”

Arslan, akademinin, Türkiye’de ve bölgede geleceğin üstün yetenekli havacılık profesyonellerinin yetiştirilmesine yardımcı olacağını kaydederek, “ICAO ile eğitim alanında yaptığımız iş birliği anlaşması ile akademi, havacılık emniyeti ve güvenliğinin küresel ölçekte sağlanmasına önemli katkı yapacaktır.” dedi.

SHGM Genel Müdür Vekili Bahri Kesici, Türkiye’nin bir bakım üssü olma yolunda AB ile yürüttükleri alışmanın meyvelerini almış olmaktan büyük gurur duyduklarını söyledi.

Etkinliğe AB Komisyonu Ulaştırmadan Sorumlu Komiseri Violeta Bulc da katıldı.

Konuşmalardan sonra akademinin açılış kurdelesini kesen Bakan Arslan ve yetkililer sınıflarda incelemede bulundu.

The post Ahmet Arslan müjdeyi verdi. Antalya ve İzmir’e yeni havalimanı geliyor appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/ahmet-arslan-mujdeyi-verdi-antalya-ve-izmire-yeni-havalimani-geliyor/feed/ 1
British Airways uçağını polisler bastı https://www.airlinehaber.com/british-airways-ucagini-polisler-basti/ https://www.airlinehaber.com/british-airways-ucagini-polisler-basti/#respond Sat, 21 Apr 2018 08:50:36 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79887 British Airways Boeing 777 tipi uçak Londra Gatwick’den Mauritius Adası’na yapacağı 12 saatlik uçuş için hazırlanırken, uçağı polisler bastı. Silahlı güvenlik güçleri tarafından kokpitten çıkarılan pilot yasal içki-içme limitinin dört katından fazlasını almakla suçlanıyor. 49 yaşındaki Julian Monaghan 2001 yılından beri havayolunda First Officer olarak görev yapıyor. Kalkış öncesi arkadaşları 999’u arayarak ihbarda bulundu. Kelepçe […]

The post British Airways uçağını polisler bastı appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
British Airways Boeing 777 tipi uçak Londra Gatwick’den Mauritius Adası’na yapacağı 12 saatlik uçuş için hazırlanırken, uçağı polisler bastı. Silahlı güvenlik güçleri tarafından kokpitten çıkarılan pilot yasal içki-içme limitinin dört katından fazlasını almakla suçlanıyor.

49 yaşındaki Julian Monaghan 2001 yılından beri havayolunda First Officer olarak görev yapıyor.

Kalkış öncesi arkadaşları 999’u arayarak ihbarda bulundu. Kelepçe takılarak uçaktan indirilen pilot yerine havayolu standby bir pilot aramaya başladı. Yedek uçuş görevlisinin bulunması için kalkış yaklaşık 2,5 saat gecikti. Uçakta 300 yolcu bulunuyordu.

Olaya tanık olan bir yolcu, herkesin olayı ağzı açık izlediğini söyledi.

British Airways sözcüsü, Julian Monaghan artık havayolu için çalışmadığını açıkladı.

The post British Airways uçağını polisler bastı appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/british-airways-ucagini-polisler-basti/feed/ 0
THY PİLOTU’NUN FERYADI… https://www.airlinehaber.com/thy-pilotunun-feryadi/ https://www.airlinehaber.com/thy-pilotunun-feryadi/#comments Sat, 21 Apr 2018 08:01:15 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79883 Sefa Bey, Birkaç yıldır THY da uçuyorum. İlk başlarda durum idare ederdi. Fakat işler 2017 başında değişiverdi. Hayatımız adeta cehenneme döndü. FTL diye bir şeyi uygulamaya aldılar. Neymiş efendim Avrupa’da bu uygulanıyormuş. Bunlar kimi kandırıyor? Bir defa FTL dedikleri şeyi Avrupa’da uyguladığında başka bir şey ortaya çıkıyor, Türkiye’de uyguladığında ise inanılmaz bir başka şey. Avrupa’da […]

The post THY PİLOTU’NUN FERYADI… appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Sefa Bey, Birkaç yıldır THY da uçuyorum. İlk başlarda durum idare ederdi. Fakat işler 2017 başında değişiverdi. Hayatımız adeta cehenneme döndü.

FTL diye bir şeyi uygulamaya aldılar. Neymiş efendim Avrupa’da bu uygulanıyormuş. Bunlar kimi kandırıyor? Bir defa FTL dedikleri şeyi Avrupa’da uyguladığında başka bir şey ortaya çıkıyor, Türkiye’de uyguladığında ise inanılmaz bir başka şey. Avrupa’da da meydanlar gece kapatılıyor. Adamların birkaç ER (uzun menzil) uçuşu dışında gece uçan uçağı ve pilotu yok. Biz ise hemen hemen her gece uçuyoruz. Daha doğrusu uçuşlarımızın çoğu gece uçuşu.

FTL denen şeyi Türkiye’de uygulamaya başladıklarından beri ne sağlığımız kaldı, ne sosyal hayatımız, ne uykumuz, ne de istirahatimiz.

Hadi bizi geçtik, insanların hayatını tehlikeye atıyorlar. Can taşıyoruz Sefa Bey. Şakası yok bunun. Robot gibi uçuyoruz. Yorgunuz. Uykusuzuz. Şirket bizi bir makina gibi görüyor. İtiraz ediyoruz ekip planlama veya tahsis her neyse bize diyor ki limitleriniz tutuyor kaptanım.

Yahu ayakta duracak halim yok. Ölüyorum bayılıyorum uykudan. Yok, görev limit içi diyor.

Yahu bu limitleri kim belirledi, neye göre belirledi? Nasıl bir kriter ile belirledi. Kâğıt üstünde tutsa da insani değil bu limitler. Bu limitler sadece şirketin kazancını düşünen, personeli öldürmeye yönelik limitler.

Feryadımızı duyacak kimse de yok. Sendikamız Hava-İş idi. Bir de baktık ki başına biri gelmiş, içini kamyoncu doldurmuş, şirket ile kanka olmuş, tüm haklarımız peşkeş çekiliyor. Tüm istirahat hak ve menfaatlerimizi şirkete teslim ettiler.

Biraz kibarlaştıralım kim yapıyor bunu kadı, kime şikayet edeceksin, kadıya…. Durum aynen böyle oldu.

Anayasal hakkımızı kullanıp başka bir sendikaya geçiyoruz, şirket işten atmakla tehdit ediyor. Yahu sen şirketsin sen niye bir sendikayı tutup diğerini atıyorsun. Sana ne sendikadan? Senin karşına kim yetki belgesini alıp çıkarsa sen onunla masaya oturursun TİS imzalarsın. Ama yoook. Sanırım, Hava-İş’ten istedikleri her şeyi aldıkları için Hava-İş ile devam etmekte ısrar ediyorlar.

Peki, sonuç: Adeta kazaya davetiye çıkarıyoruz Sefa Bey. Durum ciddi. Önlem alınması gerek. Hem de acilen. Bakın şimdiye kadar havada 3 kaptan yorgunluktan bayıldı. Kaptan bayılınca olay oluyor. Ya ikinci pilotlar? Bayılmıyorlar ama neden biliyor musunuz? Çünkü öyle yorgunlar ki kaptan bakıyor ki yorgun ikinci pilotunu uçuşta uzun uzun uyutuyor dinlendiriyor kendi tek başına uçuyor. O yüzden bayılan ikinci pilot vakası yok. Ya kaptan ne yapacak? Uzun süre uçağı bırakıp uyuyamıyor direniyor ve sonunda bayılıyor geçmiş olsun.

Şirket çift boş veriyor, arkasına gece 00:01 de görev açıp uçuşa yolluyor. Nasıl yapacak bu uçuşu? Mecburen ikinci günün gündüzü uyuyacak. Hayır, onu da uyutmuyor. IVR diye bir şey icat ettiler. Tebliğ yapacağım diye o ikinci günün gündüz uykusunu 20 defa bölerek otomatik arama yapıyor uyutmuyor. Artık ne boş günümüzü dinliyorlar, ne istirahat saatimizi.

Geçen yıl kaç kaptan kalp krizi geçirdi, kaç kaptan kanser oldu? Bir araştırın vicdanınız erir.

Telefona çıkamadın mı? Uyuyor muydun, duşta mıydın? Anında para kesintisi uygulanıyor. Maaşından öyle rakamlar kesiliyor ki inanamazsınız.

Ekip planlama veya tahsis aradığında köpek muamelesi yaparcasına konuşuyor. Ve her tebliğ kavgaya dönüşüyor.

İnsanlara Ekim ayına, Nisan ayına yaz izni veriliyor. Zaten izni zehir ediyor. İznin başlangıcından önceki gün görevin saat 23:55 te bitiyor. Eve varıyorsun saat oluyor gece 02:00… İznin birinci günü gidiyor. İznin son günü gece yarısı da 00:01 e mesai açıp görev veriyor. Al bakalım son gün de gitti mi? Kafadan her iznin 2 gününü çalıyorlar.

Sefa Bey inanır mısınız öyle yorgun uçuyoruz ki, bazı uçuşlarda son yaklaşmada iniş takımını koyuyoruz, kaptan ona rağmen uyanamıyor. Adam bitmiş gözünü açamıyor.

Bu şirketi yönetenlere birilerinin dur demesi lazım.

SHGM kime çalışıyor? Kimin Ofisi bu SHGM ne işe yarar?

Sizden ricam bu feryadımı yayınlayın Sefa Bey.

Çok teşekkürler

The post THY PİLOTU’NUN FERYADI… appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/thy-pilotunun-feryadi/feed/ 81
Kaza Geçiren Yolculara Havayolundan Büyük Jest https://www.airlinehaber.com/kaza-geciren-yolculara-havayolundan-buyuk-jest/ https://www.airlinehaber.com/kaza-geciren-yolculara-havayolundan-buyuk-jest/#respond Sat, 21 Apr 2018 07:10:14 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79880 Southwest kaza geçiren yolcularına 5,000 dolarlık çek ve 1000 dolarlık seyahat kuponu verdiğini bildirdi. Havayolu geçtiğimiz Salı günkü uçuşta motor patlamasından sonra acil iniş yapan yolculara 5.000 $ ‘lık bir çek göndererek, 1000 $’ lık bir seyahat çeki vereceğine de söz verdi . ABC Haber Ajansı, yolculara gönderilen mektubun bir kopyasına ulaştı. Mektupta havayolu şirketinden bir özür var. Müşteri […]

The post Kaza Geçiren Yolculara Havayolundan Büyük Jest appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Southwest kaza geçiren yolcularına 5,000 dolarlık çek ve 1000 dolarlık seyahat kuponu verdiğini bildirdi.

Havayolu geçtiğimiz Salı günkü uçuşta motor patlamasından sonra acil iniş yapan yolculara 5.000 $ ‘lık bir çek göndererek, 1000 $’ lık bir seyahat çeki vereceğine de söz verdi .

ABC Haber Ajansı, yolculara gönderilen mektubun bir kopyasına ulaştı. Mektupta havayolu şirketinden bir özür var. Müşteri hizmetleri telefon numarasının yardım için aranabileceği belirtilmiş. Ayrıca “NTSB, kaza koşullarına ilişkin soruşturmaya devam ediyor, öncelikli amacımız ve taahhüdümüz size her konuda yardımcı olmaktır” ifadesi yer alıyor.

NTSB/Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu, Salı günü meydana gelen kazayı araştırmak için Philadelphia’ya bir ekip göndermişti. Ajans soruşturmanın 12-15 ay sürebileceğini bildirdi.

The post Kaza Geçiren Yolculara Havayolundan Büyük Jest appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/kaza-geciren-yolculara-havayolundan-buyuk-jest/feed/ 0
Red Bull Air Race yine nefesleri kesecek https://www.airlinehaber.com/red-bull-air-race-yine-nefesleri-kesecek/ https://www.airlinehaber.com/red-bull-air-race-yine-nefesleri-kesecek/#respond Sat, 21 Apr 2018 06:50:23 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79877 Akrobatik uçuşlarıyla nefes kesen cesur pilotların yarıştığı Red Bull Air Race’te sezonun ikinci yarışı Fransa’nın Cannes kentinde gerçekleştirilecek. İlgiyle takip edilen pilotların kıyasıya mücadelesi bu hafta sonu yine nefesleri kesecek. Hız ve dengeyi birleştirerek akrobatik hareketler yapan pilotların kozlarını paylaştığı Red Bull Air Race, yaklaşık 3 aylık bir aranın ardından devam ediyor. Fransa’nın Cannes kenti […]

The post Red Bull Air Race yine nefesleri kesecek appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Akrobatik uçuşlarıyla nefes kesen cesur pilotların yarıştığı Red Bull Air Race’te sezonun ikinci yarışı Fransa’nın Cannes kentinde gerçekleştirilecek. İlgiyle takip edilen pilotların kıyasıya mücadelesi bu hafta sonu yine nefesleri kesecek.

Hız ve dengeyi birleştirerek akrobatik hareketler yapan pilotların kozlarını paylaştığı Red Bull Air Race, yaklaşık 3 aylık bir aranın ardından devam ediyor. Fransa’nın Cannes kenti bu büyük heyecana ilk kez ev sahipliği yapacak. Merakla beklenen yarış 22 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek.

Birbirinden tecrübeli pilotların, kimi zaman deniz üstünde kimi zaman ise ormanlık alanda 20 metreye kadar alçalabildiği organizasyonun 2018 sezonu, Şubat ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi’de start almış, ilk yarışı sürpriz bir şekilde ABD’li pilot Michael Goulian kazanmıştı. 9 yıl sonra ilk kez bir yarış kazanan Goulian’ı son şampiyon Japon Yoshihide Muroya ve Red Bull takımından Çek Martin Sonka takip etmişti.

Cannes’da üç pilot ise evinde başarılı sonuçlar almak için yarışacak. Fransız pilotlar Mika Brageot, Nicolas Ivanoff ve François Le Vot kendi seyircileri önünde podyuma çıkmak istiyor.

Red Bull Air Race, Fransa’nın Cannes kentinden sonra aralarında Budapeşte, Kazan ve Indianapolis’in de yer aldığı dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde düzenlenecek ve gökyüzündeki büyük şölen Kasım ayında son bulacak.

The post Red Bull Air Race yine nefesleri kesecek appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/red-bull-air-race-yine-nefesleri-kesecek/feed/ 0
TUSAŞ/TAI, havacılık devi Boeing’den “Yılın Tedarikçisi Ödülü” aldı https://www.airlinehaber.com/tusas-tai-havacilik-devi-boeingden-yilin-tedarikcisi-odulu-aldi/ https://www.airlinehaber.com/tusas-tai-havacilik-devi-boeingden-yilin-tedarikcisi-odulu-aldi/#respond Sat, 21 Apr 2018 06:20:23 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79874 Uluslararası havacılık projelerinin küresel düzeyde rekabetçi ve önemli bir ortağı olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), 2006’dan bu yana çeşitli iş paketleriyle Boeing ile iş birliği yapıyor. Boeing her yıl, tüm dünyada uzay ve havacılık materyalleri, teknolojisi ve hizmetleri alanlarındaki üstün performansları dolayısıyla küresel tedarik zincirinde bulunan 13 ayrı şirkete 13 farklı kategoride […]

The post TUSAŞ/TAI, havacılık devi Boeing’den “Yılın Tedarikçisi Ödülü” aldı appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>

Uluslararası havacılık projelerinin küresel düzeyde rekabetçi ve önemli bir ortağı olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), 2006’dan bu yana çeşitli iş paketleriyle Boeing ile iş birliği yapıyor.

Boeing her yıl, tüm dünyada uzay ve havacılık materyalleri, teknolojisi ve hizmetleri alanlarındaki üstün performansları dolayısıyla küresel tedarik zincirinde bulunan 13 ayrı şirkete 13 farklı kategoride “Yılın Tedarikçisi Ödülü” veriyor.

Kaliteli ve zamanında teslimat performanslarıyla yeni iş paketlerinin alımına öncülük eden TAI, diğer tedarikçilere göre fark yaratmayı sürdürüyor. Geçen yılki performansıyla Boeing tarafından büyük beğeni ve takdir toplayan şirket, iddialı yükselişini somutlaştırdı.

Boeing’in stratejik hedeflerini destekleyen ve başarısına riskleri paylaşarak katkıda bulunan TAI, bu yıl “Alliance” kategorisinde Yılın Tedarikçisi Ödülü’nü almaya hak kazandı.

TAI, ödüle, 2 bin 500’ü ABD’de bulunan toplam 13 bin tedarikçi arasından uzandı. TAI’nin ödülünü, ABD’de düzenlenen törende, kurumun Genel Müdürü Temel Kotil aldı.

Kotil, ödüle ilişkin, “İlk defa bu ödülü almak Boeing ile olan iş birliğimizin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. İş birliğimize güç katan bu ödül Boeing ile ortaklığımızı taçlandırmıştır.” ifadesini kullandı.

Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın da “Boeing olarak TAI ile endüstriyel iş birliğimizden, TAI’nin müşterilerimize olan desteğinden ve Türkiye’nin havacılık endüstrisinin kapasitesini ve kalitesini ilerletme çalışmalarından gurur duyuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

TAI’nin, kalite, zamanında teslimat performansları ve karşılanabilirlik hedeflerinde Boeing ile çalışan üstün performanslı bir tedarikçi olduğunu vurgulayan Sargın, Yılın Tedarikçisi Ödülü’nü TAI’ye vermekten dolayı büyük heyecan duyduklarını kaydetti.

The post TUSAŞ/TAI, havacılık devi Boeing’den “Yılın Tedarikçisi Ödülü” aldı appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/tusas-tai-havacilik-devi-boeingden-yilin-tedarikcisi-odulu-aldi/feed/ 0
Rusya ve ABD arasındaki havayolu bağlantısı sona erebilir https://www.airlinehaber.com/rusya-ve-abd-arasindaki-havayolu-baglantisi-sona-erebilir/ https://www.airlinehaber.com/rusya-ve-abd-arasindaki-havayolu-baglantisi-sona-erebilir/#respond Sat, 21 Apr 2018 05:39:15 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79871 Aeroflot havayolu şirketi temsilcisi, mürettebat için Amerikan vizesi alma konusunda bir problem olduğunu doğruladı. Şirket temsilcisi Rus haber ajansı Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada, “Bunu doğruluyoruz’’ dedi. Daha önce Rusya Dışişleri Bakanlığı, havayolu şirketinin personellerinin Amerikan vizesi alma konusunda zorluklarla karşılaştığını söyledi. Dışişleri Bakanlığı’na göre, mevcut durum ABD ve Rusya arasındaki havayolu bağlantısının sona ermesine yol açabilecek.

The post Rusya ve ABD arasındaki havayolu bağlantısı sona erebilir appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Aeroflot havayolu şirketi temsilcisi, mürettebat için Amerikan vizesi alma konusunda bir problem olduğunu doğruladı.

Şirket temsilcisi Rus haber ajansı Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada, “Bunu doğruluyoruz’’ dedi.

Daha önce Rusya Dışişleri Bakanlığı, havayolu şirketinin personellerinin Amerikan vizesi alma konusunda zorluklarla karşılaştığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı’na göre, mevcut durum ABD ve Rusya arasındaki havayolu bağlantısının sona ermesine yol açabilecek.

The post Rusya ve ABD arasındaki havayolu bağlantısı sona erebilir appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/rusya-ve-abd-arasindaki-havayolu-baglantisi-sona-erebilir/feed/ 0
Türk Hava Yolları’ndan UBER Kampanyası https://www.airlinehaber.com/turk-hava-yollarindan-uber-kampanyasi/ https://www.airlinehaber.com/turk-hava-yollarindan-uber-kampanyasi/#comments Sat, 21 Apr 2018 05:29:14 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79868 Türk Hava Yolları, taksicilerle büyük sorun yaşayan UBER’den indirim hediye etme kararı aldı. Türk Hava Yolları, diğer ülkeler ve İstanbul ile ilgili olan uçuşlarda uçak biletini internet üzerinden alıp, gerekli şartları yerine getiren kişilere Türkiye’de geçerli olan 50 TL’lik UBER promosyon kodu yolluyor. Türk Hava Yolları, yurt dışı ya da İstanbul’u uçuşlarında yolcularına UBER seyahatini bedava […]

The post Türk Hava Yolları’ndan UBER Kampanyası appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Türk Hava Yolları, taksicilerle büyük sorun yaşayan UBER’den indirim hediye etme kararı aldı. Türk Hava Yolları, diğer ülkeler ve İstanbul ile ilgili olan uçuşlarda uçak biletini internet üzerinden alıp, gerekli şartları yerine getiren kişilere Türkiye’de geçerli olan 50 TL’lik UBER promosyon kodu yolluyor.

Türk Hava Yolları, yurt dışı ya da İstanbul’u uçuşlarında yolcularına UBER seyahatini bedava verecek ya da indirimli hale getirecek. THY, Ayrıcalıklı Uçuş Deneyimi Şimdi UBER Hediyeli adlı bir kampanya düzenliyor. “Yurt dışı ya da İstanbul’u içeren tüm uçuşlarımız, UBER yolculuğunuz için 20 dolara kadar kazandırıyor.” diyen THY, kampanyanın yalnızca THY ile gerçekleştirilen uçuşlarda geçerli olduğu belirtti.

Kampanya dahilinde Türk Hava Yolları ile yurt dışı ya da İstanbul’u içeren bir uçuş gerçekleştiren yolculara bir UBER promosyon kodu hediye edilecek. Bu kod sayesinde THY yolcuları UBER ile gerçekleştirecekleri yolculuklarda Türkiye’de 50 TL, Almanya’da 15 euro, ABD’de 20 dolar, Birleşik Krallık’ta ise 10 sterlin indirim kazanıyorlar.Kampanyadan faydalanmak isteyen yolcuların biletlerini çevrim içi olarak alması gerekiyor.

THY yolcuları, kampanya dahilinde kendilerine hediye edilen UBER promosyon kodunu UBER’in hizmet verdiği tüm bölgelerde kullanabilecekler. Kampanyadan yalnızca biletleme ve seyahat dönemi 20 Haziran 2017- 31 Mayıs 2018 tarihi arasında olan ve bilet alırken THY’nin e-posta kampanya bildirimlerine izin vermiş kullanıcılar faydalanabilecek. Ülkelere göre indirim oranlarına THY’nin web sitesinden ulaşabilirsiniz.

The post Türk Hava Yolları’ndan UBER Kampanyası appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/turk-hava-yollarindan-uber-kampanyasi/feed/ 1
Atatürk Havalimanı’nda 23 Nisan Yoğunluğu https://www.airlinehaber.com/ataturk-havalimaninda-23-nisan-yogunlugu/ https://www.airlinehaber.com/ataturk-havalimaninda-23-nisan-yogunlugu/#respond Fri, 20 Apr 2018 19:58:09 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79865 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın hafta sonu tatiliyle birleşmesiyle 3 günlük tatili yurtdışında değerlendirmek isteyen yolcular, Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde yoğunluğa yol açtı. Terminal girişlerinde ve kontuarlarda uzun kuyruklar oluştu. İki günlük hafta sonu tatili ile Pazartesi günkü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı değerlendirerek İstanbul dışına çıkmak isteyen vatandaşlar, çocuklarıyla […]

The post Atatürk Havalimanı’nda 23 Nisan Yoğunluğu appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın hafta sonu tatiliyle birleşmesiyle 3 günlük tatili yurtdışında değerlendirmek isteyen yolcular, Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinde yoğunluğa yol açtı. Terminal girişlerinde ve kontuarlarda uzun kuyruklar oluştu.

İki günlük hafta sonu tatili ile Pazartesi günkü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı değerlendirerek İstanbul dışına çıkmak isteyen vatandaşlar, çocuklarıyla Atatürk Havalimanı’na akın etti. Akşam saatlerinden itibaren havalimanında yoğunluğu neden olan yolcular, terminal girişlerinde ve bilet işlemlerinin gerçekleştirildiği kontuarlarda uzun kuyruklar oluşturdu. Havalimanı çalışanlarının ise yolcuların bekleme sürelerini azaltmak için yoğun çaba sarf ettiği görüldü.

The post Atatürk Havalimanı’nda 23 Nisan Yoğunluğu appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/ataturk-havalimaninda-23-nisan-yogunlugu/feed/ 0
THY’DE YAPRAK DÖKÜMÜ SÜRÜYOR https://www.airlinehaber.com/thyde-yaprak-dokumu-suruyor/ https://www.airlinehaber.com/thyde-yaprak-dokumu-suruyor/#comments Fri, 20 Apr 2018 17:04:11 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79859 THY bugün de üç kaptanı ile yine aynı sistem,yani performans yetersizliği adı altında yollarını ayırdı. Bu atılanların da Hava-Sen’li olması dikkat çekiyor. Performans yetersizliği adı altında yollarını bugün ayıranlar  Kpt Pilot Atilla Kaya ve Kpt Pilot Alper Tuğlu oldu. Ayrıca, iki kaptanın yanı sıra bir kaptan daha performans yetersizliğinden atılma yazısını henüz teslim almadığından ismini […]

The post THY’DE YAPRAK DÖKÜMÜ SÜRÜYOR appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
THY bugün de üç kaptanı ile yine aynı sistem,yani performans yetersizliği adı altında yollarını ayırdı. Bu atılanların da Hava-Sen’li olması dikkat çekiyor.

Performans yetersizliği adı altında yollarını bugün ayıranlar  Kpt Pilot Atilla Kaya ve Kpt Pilot Alper Tuğlu oldu. Ayrıca, iki kaptanın yanı sıra bir kaptan daha performans yetersizliğinden atılma yazısını henüz teslim almadığından ismini yazmıyoruz. Kısaca Bugün 3 kaptan kişi ile yollar ayrıldı diyebiliriz. 

THY’nin pilot ve kabin memurlarına yönelik bu sert girişimleri son derece dikkat çekici. Telefonla görüştüğüm bazı uçucular,herkesin huzursuz olduğunu ve  bu gün sıra bende mi diye düşünüldüğünden, uçuş emniyetini menfi etkilemesinden şüphe duyduklarını söylüyorlar.

The post THY’DE YAPRAK DÖKÜMÜ SÜRÜYOR appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/thyde-yaprak-dokumu-suruyor/feed/ 34
ABD uçak denetimlerini sertleştiriyor https://www.airlinehaber.com/abd-ucak-denetimlerini-sertlestiriyor/ https://www.airlinehaber.com/abd-ucak-denetimlerini-sertlestiriyor/#respond Fri, 20 Apr 2018 16:00:40 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79842 Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yolcu uçağı motorunun havada patlaması sonucu bir kişinin hayatının kaybettiği kazanın yankıları sürüyor. Kazayla ilgili soruşma devam ederken, ABD Federal Havacılık Dairesi jet motorlu uçakların yeni bir denetime tabi olacaklarını açıkladı. Uçuşa elverişlilik sertifikası için özellikle belli uçuş sayısına ulaşmış uçakların söz konusu testlerden geçmesi mecbur olacak. Öte yandan Kaza anını […]

The post ABD uçak denetimlerini sertleştiriyor appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yolcu uçağı motorunun havada patlaması sonucu bir kişinin hayatının kaybettiği kazanın yankıları sürüyor.

Kazayla ilgili soruşma devam ederken, ABD Federal Havacılık Dairesi jet motorlu uçakların yeni bir denetime tabi olacaklarını açıkladı. Uçuşa elverişlilik sertifikası için özellikle belli uçuş sayısına ulaşmış uçakların söz konusu testlerden geçmesi mecbur olacak.

Öte yandan Kaza anını telefon kamerasıyla kaydeden Marty Martinez şöyle konuştu :

“Kalbi duran kadına hemşire kalp masajı yapıyordu. Motorun çarparak açtığı delik o kadar da büyük değildi ve bir adam vücuduyla o deliği kapatmaya çalıştı. Bu sayede rüzgarın şiddetini azaltmayı başardı ve hasta kadınla daha fazla ilgilenebildiler.”

Görgü tanıkları, yaşamını yitiren iki çocuk annesi Jennifer Riordan’ın hava akımı nedeniyle patlayan pencereden dışarı çekildiğini ve diğer yolcuların yardımıyla uçağın içinde tutulduğunu anlattı. 43 yaşındaki kadın aldığı ağır darbelerden dolayı hayatını kaybetti.

ABD’deki yolcu uçaklarında son ölüm 2009 yılında gerçekleşmişti.

The post ABD uçak denetimlerini sertleştiriyor appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/abd-ucak-denetimlerini-sertlestiriyor/feed/ 0
SİVİL HAVACILIKTA TOPLUMSAL CİNSİYET DENGESİ GELİŞTİRME TALİMATI YAYINLANDI https://www.airlinehaber.com/sivil-havacilikta-toplumsal-cinsiyet-dengesi-gelistirme-talimati-yayinlandi/ https://www.airlinehaber.com/sivil-havacilikta-toplumsal-cinsiyet-dengesi-gelistirme-talimati-yayinlandi/#respond Fri, 20 Apr 2018 15:30:22 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79853 Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Türk sivil havacılık sektöründe toplumsal cinsiyet dengesi geliştirme talimatı ( SHT-TCD ) yayınlandı. SHGM’den yapılan talimat şu şekilde; SHT-TCD Talimatı yayınlanmıştır. Türk sivil havacılık sektöründe, toplumsal cinsiyet dengesini geliştirmek için, Toplumsal cinsiyet dengesini izlemek ve gelişimini sağlayacak faaliyetlerde bulunmak, Havacılık meslekleri seçiminde cinsler için fırsat eşitliği yaratılmasına yönelik çalışmalar yapmak, Özellikle kadınları havacılıkla […]

The post SİVİL HAVACILIKTA TOPLUMSAL CİNSİYET DENGESİ GELİŞTİRME TALİMATI YAYINLANDI appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Türk sivil havacılık sektöründe toplumsal cinsiyet dengesi geliştirme talimatı ( SHT-TCD ) yayınlandı.

SHGM’den yapılan talimat şu şekilde;

SHT-TCD Talimatı yayınlanmıştır.

Türk sivil havacılık sektöründe, toplumsal cinsiyet dengesini geliştirmek için, Toplumsal cinsiyet dengesini izlemek ve gelişimini sağlayacak faaliyetlerde bulunmak, Havacılık meslekleri seçiminde cinsler için fırsat eşitliği yaratılmasına yönelik çalışmalar yapmak, Özellikle kadınları havacılıkla ilgili alanlarda eğitim ve öğretime teşvik etmek, üzere Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) bünyesinde, Toplumsal Cinsiyet Dengesi Geliştirme Komisyonu kurmak ve Türk sivil havacılık sektörü tarafından yapılacak iş ve işlemlere ilişkin usul ve esasları belirleyen “Sivil Havacılıkta Toplumsal Cinsiyet Dengesi Geliştirme Talimatı (SHT-TCD)” yayınlanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

The post SİVİL HAVACILIKTA TOPLUMSAL CİNSİYET DENGESİ GELİŞTİRME TALİMATI YAYINLANDI appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/sivil-havacilikta-toplumsal-cinsiyet-dengesi-gelistirme-talimati-yayinlandi/feed/ 0
Atatürk Havalimanı Camii Bahçesindeki Şüpheli Paket Fünye ile Patlatıldı https://www.airlinehaber.com/ataturk-havalimani-camii-bahcesindeki-supheli-paket-funye-ile-patlatildi/ https://www.airlinehaber.com/ataturk-havalimani-camii-bahcesindeki-supheli-paket-funye-ile-patlatildi/#respond Fri, 20 Apr 2018 15:00:15 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79845 ATATÜRK Havalimanı Hazerfan Ahmet Çelebi Camii bahçesindeki şüpheli paket fünye ile patlatıldı. Çantadan battaniye ve kişisel eşyalar çıktı. Atatürk Havalimanı Hazerfan Ahmet Çelebi Camii bahçesinde yeşil alan içindeki bir çantayı gören vatandaşlar polisi haber verdi. Olay yerine gelen polis ekipleri güvenlik şeridi çekerken bomba imha ekipleri de çalışma başlattı. Cuma namazı için gelen vatandaşları uyaran polis çantayı fünye […]

The post Atatürk Havalimanı Camii Bahçesindeki Şüpheli Paket Fünye ile Patlatıldı appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
ATATÜRK Havalimanı Hazerfan Ahmet Çelebi Camii bahçesindeki şüpheli paket fünye ile patlatıldı. Çantadan battaniye ve kişisel eşyalar çıktı.

Atatürk Havalimanı Hazerfan Ahmet Çelebi Camii bahçesinde yeşil alan içindeki bir çantayı gören vatandaşlar polisi haber verdi. Olay yerine gelen polis ekipleri güvenlik şeridi çekerken bomba imha ekipleri de çalışma başlattı. Cuma namazı için gelen vatandaşları uyaran polis çantayı fünye ile patlattı. Çantanın içinden battaniye ve kişisel eşyalar çıktı.

The post Atatürk Havalimanı Camii Bahçesindeki Şüpheli Paket Fünye ile Patlatıldı appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/ataturk-havalimani-camii-bahcesindeki-supheli-paket-funye-ile-patlatildi/feed/ 0
Çeşme Alaçatı Havalimanı ihalesini kazanan belli oldu https://www.airlinehaber.com/cesme-alacati-havalimani-ihalesini-kazanan-belli-oldu/ https://www.airlinehaber.com/cesme-alacati-havalimani-ihalesini-kazanan-belli-oldu/#respond Fri, 20 Apr 2018 14:12:47 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79856 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yap-işlet-devret modeliyle yapılacak Çeşme Alaçatı Havalimanı projesininin ihalesini Terminal Yapı AŞ’nin kazandığını söyledi. Arslan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Tarafından Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirilen Türk Sivil Havacılık Akademisi’nin açılışı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 34 milyon havayolu yolcu sayısını aradan geçen 15-16 yılda 200 milyonlara ulaştırdığını söyledi. İstanbul Yeni Havalimanı gibi […]

The post Çeşme Alaçatı Havalimanı ihalesini kazanan belli oldu appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yap-işlet-devret modeliyle yapılacak Çeşme Alaçatı Havalimanı projesininin ihalesini Terminal Yapı AŞ’nin kazandığını söyledi.

Arslan, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Tarafından Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirilen Türk Sivil Havacılık Akademisi’nin açılışı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 34 milyon havayolu yolcu sayısını aradan geçen 15-16 yılda 200 milyonlara ulaştırdığını söyledi.

İstanbul Yeni Havalimanı gibi bir aktarma merkezini ülke içerisinde bölgesel hizmet verecek havalimanları ile desteklemek gerektiğini dile getiren Arslan, ülkenin her yerine yolcuları ulaştıracak aktarma merkezlerine ihtiyaçları olduğunu aktardı.

Arslan, aktif olarak hizmet veren 55 havalimanının yanı sıra Rize-Artvin Havalimanı, Çukurova Havalimanı, Yozgat Havalimanı, Karaman Havalimanı, ve Gümüşhane-Bayburt Havalimanının inşaatının devam ettiğini bildirdi.

Bunların yanı sıra İzmir’de Çeşme Alaçatı Havalimanını yapacaklarını aktaran Arslan, şu bilgileri verdi:

“Genel havacılığa hizmet verecek Çeşme Alaçatı’da bir havalimanı inşa edeceğiz. daha önce ihale süreci başladı. Birçok firma teklif verdi. 5 firma bugün teklif verdi. Arkadaşlarımız çalışmalarını yaptı, incelemelerini bitirdi. Terminal Yapı firması Çeşme Alaçatı Havalimanı ihalesini kazanan firma olarak belirlendi. 2 yıl boyunca inşa süresi artı 25 yıl boyunca işletecek. 18 milyon 900 bin avroluk yatırım yapacak ve buna karşılık 25 yıl işletecek. İşletme modeli ise diğer yap-işlet-devret projelerinden farklı olarak 25 yıl boyunca işletirken cirosunun yüzde 20,20’sini idare olarak bize verecek.”

Arslan, havalimanı inşaatının temelinin kısa sürede atılacağını, havalimanının 2020’de genel havacılığa hizmet vermeye başlayacağını sözlerine ekledi.

The post Çeşme Alaçatı Havalimanı ihalesini kazanan belli oldu appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/cesme-alacati-havalimani-ihalesini-kazanan-belli-oldu/feed/ 0
“Hayvanlar ve Biz” Sergisi İstanbul Sabiha Gökçen’de! https://www.airlinehaber.com/hayvanlar-ve-biz-sergisi-istanbul-sabiha-gokcende/ https://www.airlinehaber.com/hayvanlar-ve-biz-sergisi-istanbul-sabiha-gokcende/#respond Fri, 20 Apr 2018 13:47:19 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79848 İZEV’Lİ GENÇLERDEN ZİHİNLERDEKİ DUVARI YIKAN SERGİ İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nın (İZEV) ‘Hayat ve Biz’ isimli sosyal sorumluluk projesinin ikinci etabının ilk sergisi olan “Hayvanlar ve Biz”, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda ziyarete açıldı. İZEV’li gençlerin “Hayatın her alanında biz de varız!” mottolarını bir kez daha yineledikleri sergi 5 Mayıs tarihine kadar […]

The post “Hayvanlar ve Biz” Sergisi İstanbul Sabiha Gökçen’de! appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
İZEV’Lİ GENÇLERDEN ZİHİNLERDEKİ DUVARI YIKAN SERGİ

İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nın (İZEV) ‘Hayat ve Biz’ isimli sosyal sorumluluk projesinin ikinci etabının ilk sergisi olan “Hayvanlar ve Biz”, İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda ziyarete açıldı. İZEV’li gençlerin “Hayatın her alanında biz de varız!” mottolarını bir kez daha yineledikleri sergi 5 Mayıs tarihine kadar havalimanının dış hatlar giden yolcu katında yer alan sergi alanında görülebilir.

Türkiye’nin ilk “Engelsiz Havalimanı” unvanına sahip İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı 10. yılında anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. İZEV’in toplumda zihinsel engelli olarak tanımlanan down sendromlu, otizmli ve mental farklılığı bulunan bireylerin sesini sanat yoluyla duyurmak amacıyla İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı desteğiyle hayata geçirdiği ‘Hayat ve Biz’ projesinin ikinci etabı olan ‘Hayvanlar ve Biz’ sergisi ziyarete açıldı.

İZEV’li gençlerin her aşamasında aktif yer aldığı, fotoğraf literatürüne yeni bir anlayışla katkı sunmayı hedefleyen projenin “Hayvanlar ve Biz” başlıklı fotoğraf sergisinde; down sendromlu, otizmli ve mental geriliği bulunan gençler görev aldı. 14 eserin yer aldığı sergide, insani duyguları tanımlayan kavramlar, doğada bu duyguları temsil eden hayvanlarla eşleştirildi. Sergi, yaradılış değerlerinin en saf halinin doğada ve doğallıklarıyla bu bireylerde var olduğunu anlatmayı amaçlıyor.

Serginin açılış kokteyline; İZEV’li gençlerin yanı sıra Sabiha Gökçen Havalimanı Mülki İdare Amiri Necip Çakmak, Emniyet Şube Müdürü Nilgün Selvi, ISG CEO’su Ersel Göral, İSG Yönetim Kurulu Üyesi Dato Che Azmi Bin Murad, İZEV Genel Koordinatörü Merve Kılıç, İZEV Proje Genel Koordinatörü Hakan Kural, ISG yöneticileri ve havalimanı çalışanları katıldı. Sergi ilk durağı olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın dış hatlar giden yolcu katında bulunan sergi alanında 5 Mayıs tarihine kadar görülebilir.

Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin dört bir yanında ve başta New York, Los Angeles ve Washington olmak üzere yurt dışında da görücüye çıkması hedeflenen sergi aracılığıyla milyonlarca insanın zihnindeki negatif algıların dönüştürülmesi hedefleniyor. 

Sergi hakkında bilgiler veren İZEV Genel Koordinatörü Merve Kılıç: “Farklı” bireylerin dünyada ilk kez hiçbir ajitasyon ve aşırı pozitif ayrımcılık bulunmadan kendilerini ifade ettikleri ne dikkat çekerek, “Bu sergi inanıyoruz ki yurt dışında da ülkemizi bir sosyal sorumluluk projesi olarak temsil etmemizi sağlayacak.” dedi. Proje Genel Koordinatörü Hakan Kural ise bu fotoğraf sergisinin ve İZEV gençlerinin aynı zamanda birçok ödüle de hak kazanacağını, ödüllü bir işin içinde bizzat yer aldıklarına inandıklarını ifade etti.

The post “Hayvanlar ve Biz” Sergisi İstanbul Sabiha Gökçen’de! appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/hayvanlar-ve-biz-sergisi-istanbul-sabiha-gokcende/feed/ 0
Trablus Havaalanına Roketli Saldırı https://www.airlinehaber.com/trablus-havaalanina-roketli-saldiri/ https://www.airlinehaber.com/trablus-havaalanina-roketli-saldiri/#respond Fri, 20 Apr 2018 13:30:25 +0000 https://www.airlinehaber.com/?p=79835 Sabah erken saatlerde havaalanına yapılan roket saldırısı, kalkma hazırlığındaki bir uçağa zarar verdi. Sabaha karşı 02.00 sıralarında yapılan saldırıda; roketlerden birisi devlet tarafından işletilen Libya Havayolları’na ait Airbus 320 tipi uçağa isabet ederek hasar oluşturdu. Diğerleri Trablus’un Mitiga Havalimanı geliş salonunu vurdu. Pistte, kanatta ve gövdedeki deliklere ait resimler sosyal medyadan paylaşıldı. Yaralı olmadığı bildirildi.

The post Trablus Havaalanına Roketli Saldırı appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
Sabah erken saatlerde havaalanına yapılan roket saldırısı, kalkma hazırlığındaki bir uçağa zarar verdi. Sabaha karşı 02.00 sıralarında yapılan saldırıda; roketlerden birisi devlet tarafından işletilen Libya Havayolları’na ait Airbus 320 tipi uçağa isabet ederek hasar oluşturdu.

Diğerleri Trablus’un Mitiga Havalimanı geliş salonunu vurdu. Pistte, kanatta ve gövdedeki deliklere ait resimler sosyal medyadan paylaşıldı.

Yaralı olmadığı bildirildi.

The post Trablus Havaalanına Roketli Saldırı appeared first on AirlineHaber | Sivil Havacılık Haberleri.

]]>
https://www.airlinehaber.com/trablus-havaalanina-roketli-saldiri/feed/ 0