FAA, Boeing’e 3.9 milyon dolarlık ceza vermeyi planlıyor…

FAA, Boeing’e 3.9 milyon dolarlık ceza vermeyi planlıyor…

 

FAA, Boeing’e 3.9 milyon dolarlık ceza vermeyi planlıyor

FAA (ABD Sivil Havacılık Otoritesi), Boeing’e, yaklaşık 133 adet uçağa uygun olmayan(nonconforming)  komponent  taktığı ve FAA’e, bu uçakların Uçabilirlik Sertifikasına hazır olduğunu bildirdiği için 3.9 milyon dolar üzerinde bir Civil Penalty (İdari Para Cezası-Toplumsal Ceza) verilmesini önerdi.

FAA, Boeing’in parça üreticilerini şirketin kalite güvence sistemi kurallarına uydukları konusunda nezaret etmekte eksik kalmakla itham ediyor. FAA, Slat Trackların cadmium-titanium kaplama yapılması sırasında hidrojen gevremesine (hydrogen embrittlement) uğramaları nedeniyle güçsüzleştiklerini ve bu trackların uçaklara takıldığını iddia ediyor.

Anılan Slat Tracklar, Boeing 737 uçaklarının kanat ön tarafında (kanat hücüm kenarı) bulunan slatların hareketine kılavuzluk yapar. Slatlar, uçağın kalkış ve inişlerinde kanatlara ilave kaldırma gücü sağlar. FAA, Boeing’in güç testinden geçmediğini bildiği bu trackların takıldığı uçakları, olayın farkında olmasına rağmen, sertifikalandırılması için FAA’e sunduklarını iddia ediyor.

FAA’e göre, ilgili Slat Tracklar Boeing’in tedarikçisi SUI (Southwest United Industries) firmasında 29 Haziran 2018 tarihinde  işlem görmüş. SUI firması bu parçaları, Spirit AeroSystems şirketine, bu şirket de 3 Ağustos 2018 tarihinde Boeing’e göndermiş.

FAA ayrıca, SUI’nin Kencoa Aerospace şirketini 6 Temmuz 2018 tarihinde, bu grupta üretilen Slat Trackların hidrojen gevremesi nedeniyle güç testinden geçemediklerini bilgilendirdiğini belirlemiş. Kencoa da bu bilgiyi 3 Ağustos 2018 de Spirit’e iletmiş

FAA, Spirit’in Boeing’e durumu 11 Eylül 2018 tarihinde veya bu konuda bilgilendirdiğini ve daha sonra Boeing’ten parçaları teslim edildiği şekilde kabul etmesini önerdiğini iddia ediyor. 9 Ekim 2018’de Boeing bu teklifi reddederek Spirit’e bu konuda bir “Notice of Escapement” göndermesini söyledi. Eldeki dokümanlara göre, Spirit talep edilen bu notu Boeing’e 14 Şubat 2019 da  göndermiş.

FAA ayrıca 16 Ağustos 2018’den 9 Ekim 2018’e kadar Boeing’in potansiyel olarak bu Tracları taktığı yaklaşık 48 uçağın uçuşa elverişli olduğunu onayladığını iddia ediyor. 10 Ekim 2018 ve 2 Mayıs 2019 tarihleri arasında Boeing, bilerek potansiyel olarak etkilenen 85 ilave uçağı uçuşa elverişli olarak onaylamış.

FAA, 16 Ağustos 2018 ile 9 Ekim 2018 tarihleri arasında Boeing’in potansiyel olarak 48 uçağa bu Slat Trackları takarak uçakları uçabilir (Airworthy) olarak sertifiye etmiş. Ayrıca, 10 Ekim 2018 ve 2 Mayıs 2019 arasında bilerek 85 uçağa daha takarak onları da uçabilir olarak sertifiye etmiş.

FAA, 10 Haziran 2019 tarihinde bir AD (Uçuşa Elverişlilik Direktifi) yayınlayarak, anılan Slat Tracların takıldığı varsayılan uçaklarda Boeing’in 4 Haziran 2019 tarihinde hazırladığı SB ile önerdiği denetimlerin yapılmasını zorunlu kıldı. AD, muhtelif yöntemler kullanılarak bu trackların tespit edilmesini istiyor.

FAA, bu trackların tanınması için şart olan numaranın, kaplama işlemi öncesinde, maskelemenin yapılmaması nedeniyle tanımlanmasının engellendiğini iddia ediyor. Sonuç olarak, bu parçaların tanımlama işaretleri gizlenmiş  veya görünmez olmuşlar ve bu nedenle tanımlanmaları zor olmuş.

FAA; Boeing’i kendi kalite güvence sisteminin, parça tedarikçilerini FAA Düzenlemelerine uyumlu olmalarını sağlamada yetersiz kaldığını iddia ediyor.,

Boeing’in FAA’in 3.916,871 Dolarlık İdari Para cezası teklifine cevap vermesi için, 9 Aralık 2018 den
itibaren 30 gün süresi var.

Kaynak; Aviation Safety Net

Geri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Comments
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
okan
6 ay önce

Bu para Endonezya ve Etiyopya’da iki korkunç kazaya yol açan 737 MAX-8 tipi yolcu uçaklarıyla.ucan yolcularin ailelerine verilmeli FAA sembolik olarak komik bir ceza vermis,bu rakam cerez parasi boeng icin, ayrica FAA bu cezadan alacagi parayi gene Amerika kitasi icinde tutacak, kimseyle paylasmayacak ne anladik biz bu cezadan. En erken haziran veya temmuzdan sonra sorunun cozulmesi bekleniyor, umarim bu sorun en kisa sure icerisinde cozulur de THY yerdeki 737-MAX ucaklarini ucurmaya baslar.

Mahalle sakini
7 ay önce

Çok az. Milyar dolar olmalı. İnsan hayatı bu kadar mı ucuz. Nerde bu millet, nerde bu devlet…