F-35 gelecek 30 yıl boyunca liderliğini koruyacak

F-35 gelecek 30 yıl boyunca liderliğini koruyacak

Pentagon’un açıkladığı öngörü raporuna göre Amerikan Lockheed Martin firmasının içinde Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerle ortaklaşa ürettiği F-35 savaş uçağı; Çin, Rusya ve başka ülkelerde geliştirilmeye çalışılan yeni teknolojilere rağmen, gelecek 30 yılda kendi sınıfında liderliğini korumaya devam edecek.

F-35 programının başkanı Christopher Bogdan yaptığı açıklamada, “halen eşi benzeri olmayan bu uçağı bu gün, yarın ve hatta önümüzdeki otuz yıl içinde üretilecek herhangi bir savaş uçağının üstünde tutarım” dedi.

f-35’in Rusya’nın ürettiği Sukhoi T-50 uçağıyla karşılaştırıldığında ne gibi avantajları olduğu sorulduğunda Bogdan, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “F-35 aslında çok iyi bir köpek dalaşı uçağıdır. 9g gücünde manevralara dayanabilecek şekilde dizayn edildi. Fakat onu farklı yapan tek özellik bu değil. İki uçağın karşı karşıya geldiğini düşünelim. Karşıdaki daha hiç birşey yapamadan F-35 ile yapabileceğiniz bir çok şey var. Başka bir ifadeyle, bu uçak karşıdaki uçakla ilgili bir çok veriyi anında size sunuyor. Bu da F-35’e büyük üstünlük sağlayarak, köpek dalaşının tartışmasız galibi haline getiriyor. Şu sıralar geliştirilmekte olan herhangi bir uçağın henüz F-35’in yanından bile geçebileceğini sanmıyorum” dedi.

F-35’in harp üstünlüğünü sağlayan aslında yapılan bir kaç kilit güncelleme. Bir sonraki güncelleme paketine Blok 4 adı veriliyor iki ana parçaya bölüneceği bekleniyor. Güncelleme dört alt bölüme ayrılmış durumda. İlki 2019’da başlayacak. Güncellemelerin nihai içeriğiyle ilgili çalışmalar halen devam ediyor ve  bir kaç ay sonra açıklanması bekleniyor.

Pentagon yetkilisi Frank Kendall yaptığı açıklamada, “Blok 4’ün içeriği aslında oldukça karmaşık, çünkü yapmak istediğimiz bir çok şey var. Ortak ülkelerin bazıları uçağa spesifik mühimmatlar yerleştirmek, uçağın elektronik harp sistemlerinde bir takım güncellemeler yapmak istiyorlar. Biz de gelen bu talepler doğrultusunda çalışıyoruz” dedi.

Çeviri: Mubin Yazar

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.