EUROWINGS A319’UN MOTORU ALEVLER İÇİNDE KALDI…

EUROWINGS A319’UN MOTORU ALEVLER İÇİNDE KALDI…

 

Stuttgart’tan Berlin Tegel’e (Almanya) giden EW-2020 uçuşunu gerçekleştiren D-AKNV tescilli bir Eurowings Airbus A319-100, FL260’ta enroute olmuş ve Berlin’e doğru  FL-140 seviyesine inerken, uçak personeli FL-170 seviyesine geldiğinde iniş hızını 1800 fpm’den 3000 fpm’ye çıkarmıştır.

IAS 240’dan 310 KIAS’a yükselirken, mürettebat her iki motorda (CFM56) da titreşimler ve kokpitte duman görüldüğünü bildirdi. Hava Kontrol Merkezi, uçağın FL070 seviyesine inmesi için gereken izni verdi. Uçak yaklaşık 310 KIAS’a ulaştığında, mürettebat uçmak için izin aldıkları irtifada duramamaktan seviye atlamaya başladı (Level Bust), dikey hız yaklaşık FL100 seviyesinde 0 fpm’ye ulaştı, birkaç dakika boyunca Tegel’e doğru sığ bir inişe devam etti ve mürettebat iniş hızını arttırmasından yaklaşık 15 dakika sonra 26R numaralı piste güvenli bir iniş için ilerlemeye devam etti.

Bir yolcu, her iki motorun da alevlendiğini  bildirdi. Olayın ardından kabinde güçlü bir egzoz dumanı kokusu mevcut iken, uçuş ekibi Hava Kontrol Merkeziyle bağlantı kurarak bazı sorunlar yaşadıklarını ve kontrol checklistleri üzerinde çalışarak bu sorunlara bir çözüm aradıklarını açıkladı.

Frekans kanalını dinleyen birisinin aktardığına göre her iki pilot da motorların titremesini ve kokpitteki dumanı Hava Control Merkezine bildirmiştir.

Arızalı uçak daha sonra 36 saat boyunca Tegel’de onarılmayı bekledi ve gerekli kontrol işlemleri tamamlandıktan sonra yeniden uçuşa verildi.

Not= Olay Aslında 23 şubat günü yaşansa da haberi 26 şubat günü yapıldı

 

Geri

Kimler Neler Demiş?

1000

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.