Eurofighter Kuveyt’e 8 Milyar Euro’luk 28 savaş ucağı satıyor

Eurofighter Kuveyt’e 8 Milyar Euro’luk 28 savaş ucağı satıyor

Eurofighter konsorsiyumunun üyesi olan İtalya’dan gerçekleştirilmiş olan bir açıklamaya göre, Kuveytli olan yetkililer 28 tane Eurofighter Typhoon’un siparişini öngörmekte olan bir iyi niyet bildirgesine imza attılar. Sipariş ile ilgili bedelin 8 milyar euroyu bulmuş olduğu belirtildi. Eurofighter beraberliği İngiltere, İtalya, İspanya ve de Almanya’dan oluşmakta. Konsorsiyum içerisinde Airbus ile BAE Systems ve de Finmeccanica şirketleri de bulunuyor. Eurofighter beraberliğine Avusturya ve de Suudi Arabistan’ın sonrasında en son 12 tane uçak sipariş vermiş olan Umman katılmış idi.Diğer yandan ise Eurofighter konsorsiyumu olan Bahreyn, Katar ve de Birleşik Arap Emirlikleri ile de görüşmelerini halen devam ettiriyor.

Eurofighter’in rakibi olan Fransız Dassault Aviation ise, Rafale tipindeki savaş uçaklarını Mısır ile Hindistan ve de Katar’a satmayı başarmış idi. Eurofighter Amerika Birleşik Devletleri, İsveç ve de Fransa merkezli rakipleri ile piyasa mücadelesi içerisinde şimdiye kadar belirgin bir tane başarıyı ise elde edememişti.

Eurofighter’ın sözcüleri Danimarka, Endonezya, Belçika, Malezya ve de Suudi Arabistan’ın da ilgi göstermiş olduklarını resmi bir şekilde. Sözcü açıklaması içerisinde, “Kuveyt’ten almış olduğumuz bu siparişi yeni siparişlerin olumlu bir görülmekte olduğu mesajı olarak değerlendirmekteyiz” ifadelerine yer verdi.

Uzmanlara göre ise Kuveyt Amerika birleşik Devletleri’nin üreticisi olan Boeing’den üç milyar dolar karşılığında ise 24 tane savaş uçağı almak amacı ile görüşmelerini devam ettiriyor.